به گزارش پارلمان ۲۴ به نقل از ایرنا گزارش ها حاکی است: نیروهای امدادی و بیمارستانی در مکه بسیج شده اند، ازدحام شدید جمعیت در رمی جمرات کار امداد رسانی را دشوار کرده است ، هنوز خبری از هویت کشته شدگان منتشر نشده است اما اعلام شده بیشتر کشته ها و مجروحان، افراد مسن هستند.

درحالی که اعلام شد اسامی کشته شدگان ایرانی در پایگاه های اطلاع رسانی بعثه رهبر معظم انقلاب و سازمان حج و زیارت قرار گرفته است، این دو سایت از ساعتی پیش از دسترس خارج شده اند و بندرت امکان بازشدن آنها وجود دارد.

منابع عربستانی گزارش دادند که بجز خیابان شماره ۲۰۴ محل ورودی به پل جمرات که حادثه در آن اتفاق افتاده است، در سایر مسیرهای مربوط به رفت و آمد زائران برای رمی جمرات شرایط عادی است و نیروهای امنیتی و امدادی برای کنترل اوضاع تلاش می کنند.

درهمین راستا ۴۰۰ نیروی امنیتی به منطقه حادثه و مناطق اطراف اعزام شدند.

** امیرعبداللهیان: عربستان را مسوول می دانیم


درهمین حال حسین امیرعبداللهیان معاون عربی و افریقایی وزیر امور خارجه از تشکیل ستادی ویژه در این وزارتخانه برای رسیدگی فوری به وضعیت حجاج ایرانی حادثه منا خبر داد.
وی روز پنجشنبه به خبرنگار ایرنا گفت: سفارت، سرکنسولگری، سازمان حج و زیارت و همه دستگاههای ذیربط کشورمان در مکه مکرمه نیز با مدیریت مستقیم نماینده ولی فَقِیه و سرپرست حجاج ایرانی در حال رسیدگی فوری به وضع اسیب دیدگان هستند.

معاون وزیر امور خارجه تاکید کرد: مقامات عربستان سعودی مسئول این حادثه هستند و باید فورا اقدامات موثری را برای مدیریت بحران موجود و تامین امنیت کامل زوار بعمل اورند.
وی گفت: بی تدبیری در تامین امنیت حجاج از سوی مقامات ذیربط سعودی غیر قابل اغماض است.

** شخصیت های پاکستانی: عربستان ضعیف و غیر مسوولانه عمل می کند


در پی حادثه غم انگیز امروز در مراسم ‘رمی جمرات’ در ‘منا’، شخصیت های دینی - سیاسی پاکستان از عملکرد ضعیف عربستان در حفظ امنیت جانی حجاج انتقاد کرده و دلیل عمده آن را سرگرم بودن مقامات سعودی به حمله نظامی به یمن عنوان کردند.

شخصیت های پاکستانی روز پنجشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا، تاکید کردند که عربستان در قبال پول زیادی که از کشورها و حجاج بابت اسکان، خدمات دهی و تامین امنیت حجاج دریافت می کند، باید در این زمینه مسوولانه عمل کند.

** جهانگیری دستور بسیج امکانات داد


معاون اول رییس جمهوری به محض اطلاع از حادثه ناگوار که منجر به کشته و زخمی شدن تعداد زیادی از حجاج ایرانی شد ضمن تماس فوری با نماینده ولی فقیه، سرپرست حجاج ایرانی، رییس سازمان حج و زیارت و سفیر جمهوری اسلامی ایران درعربستان سعودی، دستور لازم برای بکارگیری تمامی امکانات برای رسیدگی به آسیب دیدگان ایرانی این حادثه را صادر کرد.
به گزارش ایرنا از پایگاه اطلاع رسانی معاول اول ریاست جمهوری، اسحاق جهانگیری اعلام کرد: مسوولیت امنیت و حفاظت از جان حجاج بیت الله الحرام بر عهده دولت عربستان سعودی است که باید به وظایف خود عمل کند و عواقب هر گونه اهمال و بی توجهی این امر متوجه دولت عربستان خواهد بود.

دکتر جهانگیری همچنین ضمن دستور تشکیل فوری ستادی ویژه در وزارت امور خارجه برای تسریع در انجام هماهنگی های لازم و امدادرسانی موثرتر از مسوولان خواست در اسرع وقت نتیجه اقدامات صورت گرفته در این خصوص را برای رفع نگرانی زائران ایرانی به اطلاع ملت شریف و صبور کشورمان برساند.

اسامی قربانیان حادثه منا:


اسامی ۹۰ زائر جان باخته ایرانی به شرح زیر اعلام شد:
احمد ابراهیم زاده ۳۶۱۳۰
محمد ابراهیم احمد آبادی ۱۹۰۳۳
بلال اسلامیان ۱۰۰۰۳
احمد اسماعیلی چاوند ۲۸۱۵۹
حسن افشون ۱۲۰۱۲
نادعلی امینی ۲۴۰۱۶
عبد الله ایگدری ۳۸۰۳۶
گل در یار بازای گلستان
علی رضا باغانی ۱۹۲۸۹
محمد ابراهیم باقری ۴۰۰۱۱
عبد الله براهویی ژند ۳۸۰۳۶
علی برومند فارس فارس
علیرضا بقایی ۱۹۳۷۳
یگن بی بی مقدم اینچه برون ۳۸۰۱۷
کریم پور تقی راستگو مقدم ۲۸۱۵۹
فرهاد پیرزاده ۴۸۱۱۳ خارج از کشور
حسین تقوی ۳۰۰۲۸
اسماعیل جعفری ۲۴۰۱۰ فارس
حسین جعفری ۴۰۰۱۱
سعید جعفری ۱۷۶۶۵
سید جلال جلال زاده ۱۹۳۷۲
عبد الصمد جمشید نژاد ۲۴۰۱۶
رجب علی جمعه اربانی ۱۹۲۸۹
حسین جوانی ۲۴۰۳۷
محمد چوبدار ۳۹۰۰۹
علی اکبر حسینی ۱۹۲۸۹
قیصر علی حیدری اصفهان
شکرالله خشکرویی ۱۳۰۷۷
محمد خندان ۲۴۰۳۷
محمد سعید دانش طلب ۱۹۳۷۳
علی اکبر دلیر ۳۹۰۰۹
علی رجبی محمد آباد ۱۹۲۸۹
عبدالقادر رحکن رودی ایرانیان خارج از کشور
قاسم رحمانی ۲۴۰۳۷
عبد الستار رحمکن سوری خارج از کشور
محمد حسین رمضانی سیاه فلکی ۲۸۱۵۹
سید مرتضی رییس زاده ۱۳۰۷۷
حسین سبور ابراهیمی ۱۹۳۷۳
حسن سلیمانی درچه ۱۳۰۷۷
شهریار شادمندخانه ۱۹۳۷۳
غلامعلی شاهین ۱۹۰۲۹
عباسعلی شکری ۴۰۰۱۱
عبد الستار شینور نصاری ۲۰۳۰۶
غلامرضا طاهری ۴۰۰۱۱
احمد عباسی ۱۹۲۸۹
حسین علی عباسی ۴۰۰۱۱
جمشید علم جو ۲۸۱۵۹
فرامرز غلامی ۴۰۰۱۱
غلامرضا غلامی ۱۹۳۷۳
محسن غلامی خراسان رضوی
احمد غلامی جیر گل ۲۸۱۵۹
ابراهیم فخری ۲۸۱۵۹
حسین فرجی ۴۰۰۱۱
محمد علی فرخاری ۱۹۰۳۳
حسین فرخی ۴۰۰۱۱
محمد رضا فروزان ۳۰۲۸۷
علی اکبر فغانی خراسان رضوی
غلامعباس قادی خراسان رضوی
درسن تقان قزل ۳۸۰۱۷
منصور قزنفلی ۱۲۰۱۲
کاری بای کاری بای ۳۸۰۱۷
هوشنگ کردگار ۱۳۰۷۷
اقا محمد کره ش ۳۸۰۰۲
حمید کره ش جوکار ۲۴۰۳۷
ابراهیم کریم پور چمچالی ۲۸۱۵۹
رضا کریمی قلعه بابا خانی ۱۷۲۴۸
احمد کفاش ۱۳۰۷۷ اصفهان
علی اکبر کلافه ۱۸۲۴۸
حسن گلشنی ۱۳۰۵۴
عباس گودرزی ۲۹۰۱۳
احمد لطفی خراسان رضوی
عباس لطفی ۲۴۰۱۰
محمد ظاهر ماروسی ۱۹۰۳۳
غلام رضا محمودی ۴۰۰۱۱
مختاری اکبری ۲۴۰۱۶
نور محمد مختوم نژاد ۳۸۰۱۷
عبد الستار ممکن رود خارج از کشور
نعمت الله منصوری ۲۴۰۳۷
مصطفی موسوی ۲۹۰۱۲
داوود موسوی جانباز تهران جانباز تهران
علی اکبر مهرآباد ۱۹۰۲۹
ابراهیم میان آبادی ۱۹۳۸۹
حسین میر مرتضوی خراسان رضوی
مرادعلی نصر اللهی ۲۹۰۱۳ لرستان
علی رضا نظربرومند ۲۴۰۳۷
رجب نعمتی ۲۴۰۳۷
جواد نمازی مکی ۱۹۰۲۹
فراحم نوری نوران ۱۰۰۰۳
علی محمد یحیی پور ۳۸۱۵۹
ابوبکر یوسفی ۱۲۰۱۲

*تیم حقیقت یاب از همه کشورهای اسلامی


منصور حقیقت پور نایب رییس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی در پی حادثه رمی جمرات در صحرای منا اعلام کرد که باید تیم حقیقت یاب از همه کشورهای اسلامی برای بررسی این حادثه در مکه مکرمه تشکیل شود.

وی با تاکید براینکه دولت ملک سلمان و آل سعود کفایت لازم و کافی را برای اداره حرمین شریفین ندارد، گفت: باید تیم حقیقت یاب برای کشف علل این حادثه از همه کشورهای اسلامی تشکیل شده و این تیم برای بررسی های بیشتر به سرعت عازم این منطقه شود.
نماینده مردم اردبیل، نمین و نیر درمجلس شورای اسلامی با تصریح بر ضرورت تشکیل منطقه آزاد اسلامی در دنیا، افزود: به طور قطع مکه و مدینه متعلق به آل سعود و ملک سلمان نبوده و حرمین شریفین متعلق به همه جهان اسلام است، بنابراین منطقه آزاد اسلامی مکه و مدینه باید تشکیل شود و مدیریت جهان اسلام هم برخانه خدا حاکم شود.

وی افزود: بر این اساس مردم مسلمان دنیا که در طول عمر خود یک مرتبه فرصت زیارت برای آنها فراهم می شود، در امنیت بسر می برند.

نایب رییس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس، با یادآوری ضرورت تشکیل تیم حقیقت یاب در مکه مکرمه، تصریح کرد: البته وزارت امور خارجه نیز باید با احضار سفیر عربستان توضیحات لازم را جویا شود، زیرا جان هموطنان ما که نباید با سوء مدیریت مقامات عربستانی به همین راحتی از دست برود.

*واکنش مقامات جنوب شرق


وزارت امور خارجه اندونزی روز پنجشنبه درپی کشته شدن بیش از ۸۰۰ نفر از زائران خانه خدا و جراحت صدها نفر از آن ها خط تلفن ویژه برای ارائه آخرین اطلاعات راه اندازی کرد.
دولت اندونزی پیش از این نیز اعلام کرده بود درصدد است از گروه بن لادن در عربستان سعودی به دلیل سهل انگاری و سقوط جرثقیل در شهر مکه مکرمه که باعثمرگ ۱۰۷ نفر از جمله ۱۳ اندونزیایی شد، شکایت کند.

روزنامه ‘نیو استریت تایمز’ مالزی نیز هفته گذشته پس از کشته شدن ۷ مالزیایی و زخمی شدن ۱۰ نفر در حادثه سقوط جرثقیل، از مقامات عربستان خواسته بود به ایمنی حجاج بیشتر اهمیت دهند.

وزارت امور خارجه اندونزی پس از کشته شدن صدها زائر خانه خدا در رمی جمرات جمع آوری اطلاعات و ثبت زائران این کشور را آغاز کرده تا از وضعیت آن ها آگاه شود هر چند مرگ یک زائر تایید شده است.

وزارت خارجه اندونزی همچنین یک خط ویژه تلفنی برای ارائه اطلاعات به مردم راه اندازی کرد.
خبرگزاری رسمی اندونزی(آنتارا) اعلام کرد براساس اطلاعات دریافتی تاکنون یک تبعه این کشور در اثر ازدحام جمعیت در رمی جمرات در منا کشته شده و شناسایی زائران اندونزی آغاز شده است.

سازمان حج مالزی(تابونگ حاجی) اعلام کرد زائری از مالزی نباید در منا و در خارج از مکه مکرمه کشته و یا مصدوم شده باشد، چون براساس جدول زمانی و مکانی نباید زائری از مالزی در این محل باشد.

‘جمیل خیر باهاروم’ وزیر امور مذهبی دولت مالزی، گفت که به رغم این موضوع سرشماری از زائران این کشوردر حال انجام است.

وی گفت که براساس جدول زمانی تعیین شده توسط تابونگ حاجی قرار نبود زائری از مالزی ساعت ۱۱ به وقت محلی عربستان که حادثه منا رخ داده است در آن محل باشد و نوبت زائران مالزی بعد از این ساعت تعیین شده بود.

‘ابراهیم یعقوب’ وزیر مسئول در امور مسلمانان سنگاپور نیز اعلام کرد همه زائران این کشور در مکه سالم هستند.

وی در پیامی در صفحه فیسبوک خود ضمن ابراز همدردی با خانواده حجاج کشته شده در منا، نوشت ممکن است همه زائران به دلیل مصدومیت قادر به تکمیل اعمال حج نشوند و باید برای سلامتی آن ها دعا کرد.

روزنامه نیو استریت تایمز مالزی هفته گذشته نوشت: سوال بسیاری از افراد جامعه به خصوص خانواده زائران خانه خدا در مورد اولویت ایمنی زائران مکه مکرمه است که مقامات عربستان باید در نظر بگیرند.

*کشتار در یمن به جای برقراری امنیت زائران


«محمد امین ماجومدر» رییس فدراسیون مهاجران روسیه با اشاره به وقایع پرتلفات حج سال جاری درعربستان سعودی، گفت: ریاض به جای اینکه وظیفه خود را در قبال جهان اسلام بویژه تامین امنیت زائران انجام دهد، ضمن ادامه ارتباط با رژیم صهیونیستی، مردم یمن را قتل عام می کند.

وی در این باره اظهار کرد: حادثه جان باختن بیش از ۸۰۰ زائر وزخمی شدن صدها نفر دیگر درمبارک ترین عید مسلمانان(قربان)، نشانه ای است که عربستان باید به بی توجهی در برابر وظایف خود در قبال جهان اسلام وسرنوشت مسلمانان پایان دهد.

رییس فدراسیون مهاجران روسیه درادامه تاکید کرد: سقوط جرثقیل درامن ترین ومقدس ترین مکان زیارتی جهان اسلام وهمچنین واقعه تاسفبار جان باختن شمار زیادی از میهمانان خانه خدا با صدها قربانی، نشان می دهد عربستان در مدیریت حج ناتوان است، ولی همزمان جنگنده های این کشور به صورت شبانه روزی یمن را بمباران می کنند و مردم این کشور را به خاک و خون می کشند.

مقام مسلمان روسی اظهارکرد: بمباران یمن وبی توجهی به وضعیت فلسطینیان توسط ریاض درحالی ادامه دارد که عربستان به روابط پنهان وآشکار خود با اسراییل ادامه می دهد، درحالیکه رژیم صهیونیستی بزرگترین خطر برای جهان اسلام است.

ماجومدر ادامه داد: اکنون وقایع پیاپی جان باختن زائران براثر حوادثناشی از بی مسئولیتی درمدیریت حج به گونه ای نگران کننده است، که نیاز است سران کشورهای اسلامی برای بهبودی وضعیت برگزاری بزرگترین مراسم جمعیتی و عبادی جهان تصمیم لازم را بگیرند و سازمان همکاری اسلامی نیز می تواند در این زمینه پیشگام و هماهنگ کننده باشد.

وی در پایان اظهارکرد: مسلمانان باید بیش ازگذشته دربرابر همگرایی های ریاض وتل آویو که علیه جهان اسلام هدف گیری شده، هوشیار باشند ومخالفت های خود را اعلام کنند تا فلسطینیان دربرابر رژِم صهیونیستی تنها نمانند.

*واکنش وزیر بهداشت عربستان


در حالیکه شخصیت ها ومقامات اسلامی بی تدبیری در تامین امنیت حجاج ازسوی مقامات ذیربط سعودی را عامل حادثه امروز منا عنوان کرده اند، وزیر بهداشت عربستان اعلام کرد که بی نظمی زائران خانه خدا باعثوقوع حادثه مرگبار روزپنجشنبه در رمی جمرات در منا شد.
به گزارش خبرگزاری فرانسه ازمنا، ‘خالد الفالح’ گفت که اگرحجاج از دستورات پیروی می کردند، این حادثه روی نمی داد.

وی افزود: زوار زیادی بدون توجه به زمان تعیین شده حرکت کردند که این مساله، دلیل اصلی حادثه ای از این دست است.

تازه ترین آمار از حادثه مرگباری که صبح امروز به دلیل ازدحام جمعیت در رمی جمرات رخ داد، ازکشته شدن ۸۰۰ نفر از زائران خانه خدا و مصدومیت ۱۰۰۰ نفر حکایت دارد که ۴۳ نفر ازکشته شدگان و ده ها مجروح ایرانی هستند.

منابع عربستانی گزارش دادند که به جز خیابان شماره ۲۰۴ محل ورودی به پل جمرات که حادثه در آن اتفاق افتاده، در سایر مسیرهای مربوط به رفت و آمد زائران برای رمی جمرات شرایط عادی است و نیروهای امنیتی و امدادی برای کنترل اوضاع تلاش می کنند.