به گزارش افکارخبر، حجت الاسلام و المسلمین سالک رئیس کمسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی در خصوص حوادث اخیر مکه گفت: با توجه به حوادثی که تا الان در مکه اتفاق افتاده می توان متوجه شد که این اتفاقات نشانگر بی تدبیری آل سعود آل سقوط است.


وی افزود: این حوادثبیانگر وجود اختلافات در میان شاهزادگان سعودی است زیرا این اختلافات مانع از رسیدگی به تامین امنیت جان حجاج شده است.

مسئولیت تامین امنیت جان حجاج از نظر حقوق بین الملل بر عهده دولت عربستان است و آن ها در انجام این ماموریت خود کوتاهی کرده اند.

وی ادامه داد: در حادثه امروز مکه بیش از ۲۵۰۰ نفر از حجاج کشته و مصدوم شده اند که به اذعان برخی این نوع حرکت ها عمدی است طبق شنیده ها از ۵ ورودی منا ۲ ورودی را پلیس عربستان بسته بوده که این اتفاق افتاده است.

رئیس کمیسیون فرهنکی مجلس تصریح کرد: عربستان با اینکه سابقه ۱۷۰ سال اداره مراسم حج را دارد اما باز می بینیم که هر روز یک حادثه در آنجا رخ می دهد، من معتقدم کشورهای اسلامی نخبگان و سیاسیون نباید به راحتی از کنار این حوادثبگذرند.

سالک خاطرنشان کرد: حکومت آل سعود در پی این حوادث باید محاکمه شود و قوه قضائیه به عنوان مدعیالعموم از جانب کشته های ایرانی از عربستان در مجامع جهانی شکایت کند و به دنبال احقاق حقوق باشد.