به گزارشافکار خبر،سردار ابراهیم کریمی درباره این خدمات گفت: سربازی در سراسر دنیا وجود دارد اما نحوه اجرای آن فرق می‌کند. در همه کشورها برای مواقع نیاز خود به نیرو، چاره‌ای اندیشیده‌اند، اما چگونگی گذراندن دوره ضرورت در کشورهای مختلف، متفاوت است.

وی افزود: کشورها بر اساس نیازشان به سرباز، موقعیت آن کشور، چگونگی گذراندن دوره سربازی را تعریف و اجرا می‌کنند.

سردار کریمی افزود: ما باید برای دوران سربازی در زندگی خود نیز جایی در نظر بگیریم، چرا که قانون وظیفه عمومی از سال ۱۳۰۱ در کشور اجرا می‌شود و موضوع سربازی بحثجدیدی نیست.

جانشین سازمان وظیفه عمومی ناجا افزود: کسانی که وارد سربازی می‌شوند در حال طی کردن یک دوره گذرا هستند و فرد برای یک زندگی بالاتر آماده‌ می‌شود. در این دوره با ارائه آموزش‌های لازم علاوه بر یادگیری روش‌های دفاع از خود، طریقه دفاع از دیگران را نیز آموزش می‌بینند. همدلی و همزبانی با اقوام مختلف کشور، جمعی زندگی کردن و افزایش سطح تحمل افراد در دوران سربازی محک خورده می‌شود.

وی بیشترین خدمات این سازمان را مربوط به مشمولان و خانواده‌های آنها برشمرد و گفت: زمانی همه کارهای ما چهره به چهره و حضوری انجام می‌شد، ولی در حال حاضر اطلاعات را به اطلاعات هوشمند تبدیل کرده‌ایم. تمام تلاشمان این است که خدمات در نزدیک‌ترین محل به افراد ارائه شود که این خدمات ممکن است از طریق اینترنت، تلفن گویا، پیامک، دفاتر خدمات الکترونیک انتظامی صورت گیرد تا دغدغه مشمولان و خانواده‌های آنها به حداقل ممکن برسد.

سردار کریمی درباره طرح جریمه مشمولان غایب نیز گفت: این طرح سال گذشته در مجلس شورای اسلامی به تصویب رسید که بر اساس این قانون، کسانی که هشت سال غیبت دارند میتوانند با پرداخت جریمه نقدی، کارت معافیت دریافت کنند. حدود ۲۸۸هزار نفر در این طرح شرکت کردند که بر اساس برنامهریزیهای صورت گرفته، باید تا دهم مهرماه سال جاری مبلغ جریمه را به حساب مشخص واریز میکردند، اما به مناسبت هفته ناجا، مهلت واریز مبلغ جریمه تا بیستم مهرماه تمدید شد.