به گزارش افکارخبر، طرح های برگزیده این مسابقه ملی به همراه اسامی طراحان برگزیده، در پایگاه اینترنتیwww. idiran. ir به نمایش گذاشته شده است.

لوازم منزل، لوازم اداری، وسایل نقلیه، طراحی شهری، مبلمان، روشنایی، ایمنی و امنیت، بهداشت و سلامت، ورزش آموزش و سرگرمی، بسته بندی، طراحی پوشاک و زیورآلات، ارتباطات و سیستمهای تعاملی دوازده گروه تخصصی طراحی این مسابقه ملی هستند. در این مرحله، هیئت داوران ۴۶ طرح برتر را از میان حدود ۳۵۰ طرح صنعتی ارائه شده انتخاب کرده اند که از میان این۴۶ طرح برگزیده اولیه، در هر گروه، سه طرح به عنوان برترین طرح ها انتخاب خواهند شد.

این مسابقه ملی را موسسه طراحان صنعتی ایرانیان آیدیران با حمایت معاونت علمی ریاست جمهوری برگزار کرده است.

هیئت داوران مسابقه ملی طراحی صنعتی ایران از استادان مطرح طراحی صنعتی و تولید کنندگان و فعالان صنعت کشور از جمله دکتر چوپانکاره رئیس دانشکده طراحی صنعتی دانشگاه تهران، دکتر خرم مدیر گروه طراحی صنعتی دانشگاه علم و صنعت، سید جواد ظفرمند معاونت پژوهشی دانشگاه شیراز و سید رضا لاهیجی از مسئولان سازمان زیبا سازی شهر تهران تشکیل شده است.

به گفته احمد عابدینی دبیر مسابقه و جشنواره ملی طراحی صنعتی ایران، هدف از برگزاری این مسابقه ایجاد ارتباط و اتصال میان طراحان و دانشجویان ایرانی با صنعت کشوراست، زیرا نبود طراحی های جذاب و نوآورانه برپایه الگوهای ایرانی و اسلامی در محصولات تولیدی کشور کاملا حس می شود.

وی افزود: متاسفانه صنایع داخلی در بهترین شرایط طراحی های محصولات خارجی را کپی می کنند و از طرف دیگر بیشتر دانشجویان خلاق و نخبه طراحی صنعتی ایران هم جذب شرکتها و دانشگاه های خارجی می شوند وشاهد هستیم که طراحان ایرانی جزو برترینها از جمله در طراحی خودرو، لوازم منزل و مبلمان جهان هستند. وی گفت: این مسابقه ملی فرصتی مغتنم برای شناسایی تواناترین و خلاقترین طراحان و دانشجویان ایرانی است تا امکان استفاده صنایع داخلی از ایده های آنها برای تولید محصولات جدید و مشتری پسند فراهم شود عابدینی افزود: تلاش می کنیم تا از این طریق گام موثری در مسیر رونق تقاضای محصولات داخلی به عنوان یکی از خواسته ها و دغدغه های رهبر معظم انقلاب اسلامی برداریم.

این نخستین بار است که چنین رقابت علمی در کشور برگزار می شود.

هرسال مسابقات زیادی در سراسر جهان برای کشف ایده‌های نو و طراحان جوان و معرفی آنها به صنعت برگزار می‌شود که در نتیجه این مسابقات هزاران ایده طراحی صنعتی خلق و هزاران طراح خلاق جذب بخش های مختلف تولیدی و صنعتی دنیا می شود.

قرار است درنخستین جشنواره ملی طراحی صنعتی ایران که از ۱۵ تا ۱۸ مهرماه به مدت ۴ روز در مجموعه فرهنگی شهدای انقلاب برگزار می شود از نفرات اول تا سوم تجلیل شود. همچنین در نمایشگاه تخصصی طراحی صنعتی که در همین زمان برگزار خواهد شد، شرکتهای طراحی و تولیدی به عرضه فناوریهای طراحی صنعتی خواهند پرداخت. همزمان با برپایی این نمایشگاه، کارگاههای آموزشی متنوعی برای طراحان صنعتی برگزار می گردد. همچنین حضور تولید کنندگان و صاحبان صنایع در این نمایشگاه، فرصت مناسبی را برای دانشجویان ایجاد خواهد نمود ت از نزدیگ با ایشان گفتگو و تبادل نظر نمایند.

حضور رالف ویگمن مدیر مسابقات بین المللی iF design، بعنوان معتبرترین مسابقه بین المللی در حوزه طراحی صنعتی و سخنرانی در مراسم افتتاحیه این جشنواره، همچنین مسئولین دولتی و صاحبان صنایع، از برنامه های این جشنواره می باشد.
این جشنواره در مجموعه فرهنگی شهدای انقلاب اسلامی واقع در میدان بهارستان نرسیده به چهارراه سرچشمه، انتهای خیابان صیرفی پور، برگزار خواهد شد. دعوت شدگان به این جشنواره با در دست داشتن کارت دعوت می توانند در برنامه افتتاحیه واختتامیه آن شرکت نمایند.

برای دیدن برنامه های نمایشگاه و نیز کارگاههای تخصصی به سایت www.idiran.ir مراجعه نمایید.