به گزارشافکار خبر،یازده برند آب معدنی که به دلیل عدم رعایت اصول بهداشتی خط تولید آنها متوقف شده بود بعد از اصلاح فرایند تولید مطابق با استانداردهای سازمان غذا و دارو طی این هفته و هفته آینده به بازار مصرف عرضه خواهند شد. آب بسته بندی " دماوند " نیز از جمله این برندهاست که البته فقط به عنوان آب آشامیدنی بعد از انجام اصلاحات لازم مجوز تولید گرفته است و مجوز آب معدنی این برند لغو شده است.

در این رابطه رسول دیناروند رئیس سازمان غذا و دارو در توضیح عرضه مجدد آب بسته بندی " دماوند " به تسنیم گفت: پروانه آب معدنی " دماوند " دیگر تعلیق شده است و امکان تولید نخواهد داشت. ولی مشکل آب آشامیدنی " دماوند " حل شده است و انشاالله به‌زودی امکان تولید خواهد یافت.

استاندارد بودن کفایت نمی‌کند / انتقاد از مداخله نادرست استاندارد


در این رابطه رسول دیناروند، معاون وزیر بهداشت و رئیس سازمان غذا و دارو معاون وزیر بهداشت ضمن انتقاد از مداخله نادرست استاندارد، اظهار داشت: متولی سلامت فرآورده‌های خوراکی و آشامیدنی، سازمان غذا و داروی وزارت بهداشت است.

رئیس سازمان غذا و دارو گفت: اکثر تولید کنندگان آب‌های معدنی و آشامیدنی که در شهریور ماه با حکم سازمان غذا و دارو خطوط تولیدی آنها متوقف شده بود اصلاحات لازم را انجام دادند و به تدریج با توجه به نتایج بازرسی‌های به عمل آمده و آزمایش‌های جدید، امکان ورود به بازار را خواهند یافت.

وی ضمن انتقاد از مداخله نادرست استاندارد، اظهار داشت: متولی سلامت فرآورده‌های خوراکی و آشامیدنی، سازمان غذا و داروی وزارت بهداشت است و استاندارد بودن یک فرآورده برای سالم بودن آن کفایت نمی‌کند.

دیناروند خاطرنشان کرد: شرکت " آب معدنی دماوند " هم موظف شده است که اصلاحات لازم را انجام دهد که خوشبختانه با توجه به همکاری‌های واحد مذکور بزودی امکان تولید و توزیع فقط آب آشامیدنی دماوند فراهم می‌شود.

برند " دماوند " فقط می‌تواند آب آشامیدنی عرضه کند


همچنین در این‌باره هدایت حسینی مدیرکل نظارت بر فراورده‌های غذایی، آشامیدنی و آرایشی و بهداشتی سازمان غذا و دارو درباره برطرف شدن مشکل آب‌های بسته بندی عنوان کرد: با توجه به اصلاحات فنی و بهداشتی ای انجام شده در خطوط تولید شرکت دماوند و همچنین پیرو آزمایش‌های متعددی که بر روی محصولات آب آشامیدنی دماوند صورت گرفته است، این شرکت می‌تواند عرضه محصولات خود را به بازار آغاز کند.

حسینی تصریح کرد: در حال حاضر همه شرکت‌های آب معدنی و آشامیدنی توسط سازمان غذا و دارو به شدت مورد ارزیابی و پایش قرار می‌گیرند و آنهایی که دارای نواقصی بودند و مراتب به آنها اعلام شده بود در ضرب العجل باقی مانده نسبت به برطرف کردن مشکلات اقدامات لازم را انجام خواهند داد.

تفاوت آب معدنی و آب آشامیدنی


آب معدنی(Water Mineral):
به آبی گفته می‌شود که از منبع آب به طور مستقیم و بدون هیچ تغییر و تحولی بسته بندی می‌شود. این آب بسته به شرایط جوی در فصول مختلف، دارای درصد املاح متفاوت است. به عبارت دیگر در فصول کم بارش دارای املاح بیشتر و در فصول بارش دارای املاح کمتر است.


آب آشامیدنی(Drinking water):
آب آشامیدنی آبی است که پس از استحصال از منبع آب، فرآوری شده و املاح و مواد موجود در آن کنترل میشود. املاح و مواد زائد گرفته میشود و پس از طی چند مرحله عاری از هرگونه باکتری و میکروب خواهد شد.