به گزارشافکار خبر،توسعه مشاغل خانگی از جمله سیاست های موفق برای رفع بیکاری در کشورهای گوناگون است. مشاغل خانگی در افزایش تولید ملی و اشتغالزایی حتی در کشورهای توسعه یافته نیز نقش عمده ای ایفا کرده اند. محصولات تولید شده در عرصه های مشاغل خانگی به دلیل حذف بخش عمده ای از هزینه های تولید نظیر هزینه انرژی و مکان، قیمت تمام شده پایین تری دارند و به همین دلیل از بازار خوبی بهره مند می شوند. در عین حال مشاغل خانگی تا حدود زیادی متکی به خلاقیت های صاحبان این مشاغل هستند، هرچه هنر، ابتکار و خلاقیت بیشتری به کار گرفته شود، موفقیت بیشتری حاصل می شود. در ایران اگرچه از گذشته های دور مشاغل خانگی به صورت سنتی رواج داشته، با این وجود متولیان اقتصاد در حاکمیت، این عرصه از تولید و کارآفرینی را کمتر جدی گرفته اند، هر چند در سال های اخیر این روند رو به اصلاح است.

صنایع دستی از جمله درآمدزاترین عرصه های مشاغل خانگی است. تقریبا همه شاخه های صنایع دستی قابلیت تولید خانگی را دارا هستند. خرید صنایع دستی در عین حال همواره مورد توجه و علاقه خانواده های ایرانی بوده و به همین دلیل از ظرفیت های بسیار زیادی برای اشتغالزایی برخوردار است.

در همین زمینه با یکی از صاحبان موفق مشاغل خانگی در عرصه صنایع دستی گفت و گو کرده ایم. ابراهیم علی اسعدی که پس از تجربه ناکامی های متعدد اقتصادی، از سه سال قبل به پیشنهاد همسرش وارد عرصه صنایع تبدیلی شده است. این دو با ابداع شیوه ای منحصر به فرد اقدام به تولید جا شمعی و قاب عکس از ضایعات درختان می کنند و به موفقیت های زیادی دست پیدا کرده اند.

* از این شاخه به آن شاخه


ابراهیم علی اسعدی درباره نحوه ورودش به عرصه صنایع دستی، می گوید: " از زمانی که دیپلم برق گرفتم، شغل های زیادی را تجربه کردم و به اصلاح خیلی از این شاخه به آن شاخه پریدم. اوایل، کارِ برق کشی ساختمان را انجام می دادم تا اینکه در نتیجه یک تصادف بسیار سخت، قابلیت انجام کارهای سنگین را از دست دادم. به ناچار روی آوردم به فروش وسایل برقی در مغازه. بعد از آن کافی شاپ راه انداختم اما موفق نبودم و تعطیل شد. مدتی هم در کارخانه پیچ و مهره سازی ابهر مشغول شدم. آخرین شغلم فروش پوشاک و لوازم ورزشی بود که باز هم موفق نبودم و بدهی های زیادی به بارآوردم. هر چه در می آوردم را باید می ریختم به جیب تجار وارد کننده لباس و مجبور بودم مرتبا وام های با بهره بالا بگیریم. این روند تا سه سال پیش ادامه داشت تا اینکه به همراه همسرم به این نتیجه رسیدیم که دیگر این شرایط قابل ادامه دادن نیست و باید تغییر کند. همسرم استاد کار با چوب است، پیشنهاد داد که کار با چوب را به من بیاموزد و به همراه هم صنایع دستی تولید کنیم و به مردم بفروشیم. "

* سفر مواد اولیه از جنگل تا ساحل


ابراهیم علی اسعدی و همسرش شیوه ای منحصر به فرد در تولید جاشمعی و قاب عکس ابداع کرده اند. او در این باره می گوید: " ما در رامسر با لطف مضاعف خداوند مواجهیم و از طبیعتی سرشار و غنی برخورداریم. در جنگل های رامسر وقتی باران زیاد می بارد، شاخه های درختان می شکنند. پس از آن سیل، شاخه ها را از کوه به رودخانه می ریزد. رودخانه هم شاخه های شکسته شده را صیقل و فرم می دهد. سفر شاخه های شکسته به دریا ختم می شود و امواج آن ها را به ساحل می رساند. این چوب ها به دلیل ماندگاری طولانی در آب کاملا خیس هستند و به هیچ وجه مناسب برای سوزاندن نیستند. جنس آن ها مثل چوب پنبه سبک و انعطاف پذیر می شود. علاوه بر شاخه ها، از میوه های درختان بلوط، توسکا، سرو و کاج هم استفاده می کنیم. "

او می افزاید: " من معتقدم حتی یک برگ هم از درختان نباید کنده شود و باید پاسدار محیط زیست باشیم. در عین حال می توان شاخه هایی را که در یک چرخه طبیعی بدون دخالت انسان حیاتشان به پایان می رسد، دوباره احیاء کرد. کار ما همین است، ما این چوب ها را از ساحل جمع می کنیم و جاشمعی و قاب درست می کنیم و به این ترتیب دوباره به آن ها جان می دهیم. اره مویی، چسب چوب و جلا ابزار کار ما هستند. نام سبک ابداعی همسرم را " معرق منبت فانتزی " گذاشته ایم و قصد داریم آن را به ثبت برسانیم. "

* وانت را تبدیل کردم به مغازه


آقای اسعدی اشاره ای هم دارد به سختی هایی که در مراحل اولیه با آن دست و پنجه نرم کرده. او می گوید: " اوایل برای فروش محصولات با مشکلاتی رو به رو بودیم. مغازه دار ها رغبتی نشان نمی دادند، آن ها می گفتند مردم جاشمعی های مارک دار ساخت آلمان، مالزی و حتی چین را ترجیح می دهند. در نتیجه پشت وانتم را تبدیل کردم به یک مغازه کوچک و رفتم به تنکابن و سایر نقاط گردشگری. از همان روز اول فروش خوبی داشتم. بسیاری از گردشگران تصور می کردند این جاشمعی ها اساسا سوغات رامسر است. بعدها دهکده صنایع دستی در رامسر افتتاح شد و فروش ما نیز چند برابر. محصولات تولیدی مان زیباست و در حال حاضر کار سختی برای فروش آن ها نداریم. به خصوص رقص نور زیبای شمع در جاشمعی هایی که کاملا طبیعی درست می شوند، کارمان را برای فروش آسان می کند. "

* هر جاشمعی بعضا تا ۸۰ درصد سود خالص دارد


او درباره میزان رضایتمندی اش از کار با چوب و فروش مستقیم به مردم می گوید: " از کارم بسیار راضی هستم. در حال حاضر نه تنها مشکل معیشتی ندارم، بلکه بدهی ها و وام های باقی مانده از مشاغل قبلی ام را هم با همین درآمد حاصل از فروش جا شمعی و قاب پرداخت می کنم. فروش هر جاشمعی بعضا تا ۸۰ درصد سود خالص دارد. زیرا ما هزینه ای بابت اجاره مکان، پول آب و برق و گاز و مهمتر از همه مواد اولیه پرداخت نمی کنیم، طبیعت سخاوتمند خدادادی در رامسر، خود، مواد اولیه مورد نیاز ما را به صورت رایگان تامین می کند. به همین دلیل سود بالایی از فروش محصولات به دست می آوریم. "

ابراهیم علی اسعدی درباره مهمترین نیاز فعالان عرصه صنایع دستی، خاطرنشان می کند: " حضور در نمایشگاه های فصلی برای تولیدکنندگان صنایع تبدیلی بسیار سودآور و حائز اهمیت است. ما نیازمند این هستیم که در فصول سرد سال که حضور گردشگران در رامسر کاهش می یابد، در نمایشگاه های صنایع دستی در نقاطی مانند شیراز، کیش، اصفهان و مشهد شرکت کنیم. به همین دلیل لازم است نهادهایی که به امر صنایع دستی و اشتغال زایی توجه دارند مثل سازمان میراثفرهنگی و سازمان بسیج سازندگی اهتمام ویژه ای نسبت به برگزاری نمایشگاه ها داشته باشند. "

* می توان با ریسک کم وارد عرصه تولید شد


او تاكيد مي كند: "امروز كه همه جا سخن از اقتصاد مقاومتي و حمايت از توليد داخلي است، لازم است از صنايع دستي حمايت جدي به عمل آيد. اينكه ما از چوب هاي دور ريز محصول توليد مي كنيم و سود به دست مي آوريم، سيمايي از اقتصاد مقاومتي است. من معتقدم خداوند در وجود همه انسان هاي قابليتي ويژه و اختصاصي قرار داده است، كافي است باور كنيم كه پشت ميزنشيني و واسطه گري تنها مشاغل موجود در كشور نيستند و مي توان با ريسك كم وارد عرصه توليد شد."