به گزارش افکارخبر، جامعه قرآنی کشور در بیانیه‌ای ضمن ابراز همدردی با خانواده‌های درگذشتگان خواستار پی‌گیری این جنایت و سلب برگزاری مناسک حج از آل‌سعود شدند.


متن بیانیه به شرح ذیل است.

بسم الله الرحمن الرحیم

«وَمَن یَخرُج مِن بَیتِه مُهاجِرًا اِلَی اللهِ وَ رَسولِه ثُمَّ یُدرِکهُ المَوتُ فَقَد وَقَعَ اَجرُه عَلَی اللهِ وَکانَ اللهُ غَفورًا»

حادثه سهمگین و جانگداز منا که در آن هزاران نفر از مهمانان خدا و رسول(ص) از سراسر جهان اسلام و صدها نفر از حاجیان هم‌میهن با لباس احرام به آسمان پرکشیدند و با دلخراش‌ترین شکل و با لب تشنه جان سپردند، جهان اسلام را به سوگ نشاند و زخمی التیام‌ناپذیر را بر پیکره امت اسلامی وارد ساخت.

کسانی که به دعوت خدا لبیک اجابت گفته و در حرم امن او که حتی اعراب جاهلی و مشرکان محروم از نورانیت، حرمت و امنیت آن را پاس می‌داشتند و سقایة‌الحاج و پذیرائی از مهمانان رب‌البیت را برای خود افتخار می‌دانستند، مظلومانه کشته شدند، نشان از عمق فاجعه جانسوزی دارد که قصورها و تقصیرها و عنادها و عداوت‌ها و خودکامگی‌های جنایت‌پیشگان سنگدل و وحشی آن را رقم زد و حریم امن الهی قربانگاه مظلومانی شد که ده‌ها هزار چشم‌ انتظار در خاندان آنها لحظه‌شمار زیارت آنها و کسب نورانیت از سعی مشکور آنها بودند و اینک ملّت‌ها به عزای آن عزیزان خود نشسته‌اند.

الحق چنین مصیبت بزرگی چنان سنگین و جانکاه است که قلم‌ها از وصف آن عاجز است و دل‌های داغدار را جز دست انتقام الهی و رب‌البیت‌ الحرام و رب‌المشعر‌ الحرام، آرام نخواهد کرد. البته مصیبت‌ها هرچند بزرگ، وقتی با صبر برآمده از عرفان ملتی بزرگ مواجه شود، مولّد بشارت‌های بزرگ خواهد بود. هم برای افراد و هم برای جوامع و هم برای امت‌ اسلامی.

ملّتی که صبر او متکی بر معرفت انّا الله است و گفتمانی را که برگرفته «انا الیه راجعون» بر فضای زندگی خود حاکم ساخته است چنین مصیبت‌های بزرگ را با همه تلخی‌های آن با صبر جمیل به ابزاری برای دریافت بشارت‌های بزرگ از خدای متعال مبدل می‌کند.

بشارت‌ جوشش رحمت الهی و بارش الطاف و تحسین‌های او گفتمان «انّا لله و انّا الیه راجعون» است که بشریت در حال دور شدن از رب‌العالمین و غفلت از خود و ناتوان از مشاهده منافع و بالنتیجه تاراج آن توسط شیاطین‌ جن و الانس را به خود می‌آورد و حج ابراهیمی که پایه‌های نظام سلطه که فرهنگ و اقتصاد و سیاست جهان و ملّت‌ها را تحت سیطره خود درآورده است و قربانیان منا پرچم برافراشته‌‌ اسلام خواهند بود تا حمد و نعمت و ملک را که بازگوکننده فرهنگ و اقتصاد و سیاست الهی است، بر جهان حاکم سازند و سلطه‌گران را به چالش بکشند که «ان‌الحمد و النعمه لک والملک لا شریک لک لبیک» و حاجیان امسال توانستند با جان خود شیطان را رمی کنند و ضربات چنان مرگباری بر او وارد کنند که از برق آن بشارت‌های بزرگ برای امّت اسلامی مشهود است.

گرچه شیطان دست انتقام خود از حجاج بی‌گناه را از آستین بی‌کفایتی و اغراض فاسد و سنگدلی‌های آل سعود خارج کرد ولی آتشی که از این فاجعه بر پیکره امّت اسلامی افتاد، خیلی زود دامن آتش‌افروزان را خواهد سوزانید.

اگر دشمنان اسلام سرمایه‌های سنگینی برای دور کردن مردم از خدا و معنویت و توحید و اسلام ناب هزینه کرده‌اند، حادثه منا این سرمایه‌ها را بر باد داد و دل‌های جهانیان را متوجه پیامی کرد که حاجیان چنان شکو‌ه‌مند برای ابلاغ آن جان دادند. اگر دشمنان اسلام با تمام قدرت به میدان ایجاد تفرقه بین مسلمانان وارد شدند و آرزوی آن‌ها به جان هم انداختن مسلمانان و بر پا کردن جنگ‌های فرقه‌ای بود. قربانیان منا که از همه ملّت‌ها و کشورها با رنگ و زبان و مذهب مختلف برادروار و به طور جمعی جان‌ نثار کردند، وحدت و یکپارچگی و درهم تنیدگی انفصام‌ناپذیر آن‌ها را به نمایش گذاشتند.

اگر رژیم دست‌نشانده و نوکر‌صفت سعودی تلاش می‌کرد از خود خادم‌الحرمین در افکار مسلمانان بسازد، فاجعه منا او را رسوا کرد و همه مسلمانان او را به عنوان رژیمی مهمان‌کش شناختند که حتی در حد اعراب جاهلی نیز کفایت ندارد و باید امور حرمین شریفین که متعلق به جهان اسلام است، به نمایندگان همه مسلمانان جهان سپرده شود. مجامع مدعی حقوق بشر در جهان که به بهانه‌‌های جزئی جنجال‌ها و شیون‌ها برپا می‌کنند با سکوت و رفتار ناشایست در قبال چنین حادثه دلخراش و عظیمی خود را رسواتر از همیشه ساختند و جهانیان فهمیدند که این‌ها آلت دست قدرت‌های ستمگرند. این هنوز آغاز کار است که «وَمَن یُرِد فیهِ بِاِلحادٍ بِظُلمٍ نُذِقهُ مِن عَذابٍ اَلیمٍ».

جامعه قرآنی کشور که علاوه بر داغ‌‌داری نسبت به همه عزیزان به عزایی مضاعف در غم فراق ۵ ستاره پرفروغ از کاروان نور ۲۰ نفره خود دارد، ستارگان درخشانی همچون «محسن حاجی‌حسنی کارگر» و «حسن دانش» که امسال قله‌های قرائت جهانی در مالزی و ایران را در اختیار داشتند و نام‌هایی آشنا برای همه قرآنی‌های جهان که امروز داغدار مصیبت‌ آنهایند، بودند و نیز عزیزانی چون «محمدسعید سعیدی‌زاده»، «امین باوی» و «فواد مشعلی» که با ابتهالات روح‌بخش خود جان‌ها را جلا بخشیدند و امروز فی «مَقعَدِ صِدقٍ عِندَ مَلیکٍ مُقتَدِر» اند و بر ما می‌خوانند که «اِنَّماِّ اُمِرتُ اَن اَعبُدَ رَبَّ هّْذِهِ البَلدَةِ الَّذی حَرَّمَها وَلَه کُلُّ شَیءٍ وَاُمِرتُ اَن اَکونَ مِنَ المُسلِمینَ وَاَن اَتلُوَا القُرءانَ» و بر ما می‌آموزند که «قُلِ الحَمدُ لِله» چرا که «سَیُریکُم ءایّْتِه؛ فَتَعرِفونَها» و خداوند هرگز از آنچه که اینها کردند و می‌کنند، غافل نیست.

جامعه قرآنی کشور که این مجلس با شکوه را برای تکریم از این ستارگان فروزان قرآنی و عرض تسلیت به پیشگاه مقدس حضرت بقیة‌الله(عج) و نائب برحقش حضرت آیة‌الله‌‌‌العظمی امام خامنه‌ای و خانواده‌های مکرم و معظم این عزیزان و همه ملّت ایران و همه اهل قرآن در سراسر جهان برگزار کرده است، با تجدید پیمان با رهبر عظیم خود و اعلام آمادگی برای اجرای فرامین معظم‌له و با حمایت از مواضع حکیمانه در قبال جنایت‌پیشگان اعلام می‌دارد؛ امریکا و اسرائیل و نوکران منطقه‌ای او با این‌گونه فاجعه‌آفرینی‌‌ها روز به روز ملّت ایران را از خود متنفر‌تر کرده و برای روز انتقام آماده‌تر می‌سازند.

درس‌ها و عبرت‌ها و پندهای این مجامع برای ملّتی هوشیار و با بصیرت و اهل استقامت بسیار سازنده است. مصیبت هر چه عمیق‌تر، نفرتی را همسنگ خود در دل‌های این ملّت ایجاد می‌کند. این مصیبت فراموش نشدنی نفرت‌پایان‌ناپذیر و فزاینده‌ای را از استکبار و عمال او در دل‌ها پدید آورد که ان‌شاءالله سرمایه بزرگ برای نواختن سیلی انتقام بر گونه دشمنان خدا و رسول خدا و ملّت عزیز ایران خواهد بود.

از خداوند کریم و رحیم خواهانیم که توهین آل سعود به مهمانان خود را با تکریم متناسب با کرم خود به شایستگی جبران فرماید و به خانواده‌های داغدار آن‌ها صبر و سکینه و بشارت نازل فرماید و دل امّت اسلامی را با انتقامی سخت از سلطه‌گران و سقوط آل سعود شاد فرماید.

انتهای پیام/