خبر قطعیت امکان حیات در سیارهای که به تازگی کشف شده، بشر را به تحقق رویای دیرینه یک قدم نزیکتر کرده است.

به گزارش شبکه ایران به نقل از تلگراف، انتشار خبر کشف سیاره " Gliese ۵۸۱ " شبیه زمین، که در منطقه‌ای قابل سکونت از فضا قرار دارد و احتمال وجود آب مایع در سطح آن وجود دارد، سر و صدای زیادی را برانگیخته است.

یک زمین دیگر! سیاره‌ای که بشر مدت‌ها به دنبال آن بوده و از یافتن آن و حتی موجوداتی که روی آن زندگی می‌کنند، کتاب‌ها نوشته و فیلم‌ها ساخته! این سیاره در میان ۵۰۰ سیاره‌ای که تاکنون اخترشناسان موفق به کشف آن شده‌اند، تنها سیاره‌ای است که قابل سکونت به نظر می‌رسد.

استیون ووت که ریاست تیم پژوهشی کاشف این سیاره را برعهده دارد در این‌باره می‌گوید: این سیاره اندازه‌ای برابر با زمین دارد و احتمالا سطح آن صخره‌ای است و نیروی جاذبه کافی برای نگهداری اتمسفر در آن وجود دارد.

وی در ادامه و طی یک کنفرانس خبری درباره این کشف عظیم، می‌افزاید: بنابر عقیده شخصی من، احتمال زندگی بر روی این سیاره ۱۰۰ درصد است و من دراین‌باره شکی ندارم.

این یافته‌های منتشر شده بر مبنای مشاهدات ۱۱ ساله تلسکوپ‌ها در رصدخانه کِک درهاوایی است.

نزدیکی " گیلیس ۵۸۱ " و این‌که به فاصله اندکی از جست‌و‌جوی محققان یافت شده است، گمانه‌هایی را مبنی بر وجود میلیاردها سیاره قابل سکونت دیگر در ابعاد و اندازه‌های زمین در جهان هستی به وجود آورده است.

پروفسور ووت همچنین برآورد کرده است که از هر ۵ تا ۱۰ ستاره، یکی دارای سیاره‌ای شبیه زمین، با اندازه آن و قابل سکونت است.

با این حساب و با توجه به وجود ۲۰۰ میلیارد ستاره در کهکشان، حدود ۴۰ میلیارد سیاره با قابلیت‌های زمین برای زندگی‌کردن وجود دارند.

نتایج یافتههای این محقق و همکارش پُل بالتر از انستیتو کارنگی در واشنتگن در مجله " Astrophysical Journal" منتشر خواهد شد.