به گزارشافکارخبر،رئیس کمیته محیط زیست شورای شهر تهران با بیان اینکه هنوز خرید و فروش تجاری انواع پرنده در باغ پرندگان تهران انجام می شود، گفت: این مکان به پاتوق یکسری افراد خلافکار تبدیل شده است.

محمد حقانی با بیان اینکه باغ پرندگان باید به عنوان یک قطب گردشگری به شمار رود، اظهار داشت: حتی در کشورهای خارجی و غرب آسیا در تورهایی که قرار می دهند از باغ پرندگان به عنوان یکی از مکان های گردشگری استفاده می شود. در واقع این مکان یک نوع معرفی طبیعت آن کشور به شمار می رود.

رئیس کمیته محیط زیست شورای شهر تهران ادامه داد: علاوه بر گونه های بومی موجود در یک کشور از گونه های در معرض انقراض نیز محافظت می شود. ضمن اینکه این مرکز به عنوان یک مرکز تحقیقاتی نیز به ویژه برای دانشجویانی که در رشته های مربوط تحصیل می کنند، استفاده می شود.

وی با بیان اینکه وجود باغ پرندگان حائز اهمیت است، خاطرنشان کرد: باغ پرندگان می تواند به عنوان محلی برای دریافت و فروش پرندگان نیز برای علاقمندانی که از این مکان بازدید می کنند قرار بگیرد. البته باغ پرندگان کاربردهای مختلفی دارد اما آنچه که برای ما مهم است ایجاد و نگهداری باغ پرندگان بر اساس قوانین و ضوابط محیط زیست است.

حقانی در ادامه با تأکید بر اینکه باغ پرندگان باید شاخص های محیط زیستی را رعایت کند، گفت: بر اساس قوانین حاکم بر آئین نامه مربوط قانون حفاظت محیط زیست ماده ۳۵ که در سال ۵۴ مصوب شد، ایجاد هر گونه باغ وحش مستلزم دریافت پروانه از سازمان محیط زیست است.

این عضو شورای شهر تهران با اشاره به فعالین باغ پرندگان تهران نیز گفت: علی رغم مکاتباتی که در سال ۹۰ با شهرداری منطقه چهار انجام شد، مجوز اولیه راه اندازی باغ پرندگان اعطا شده اما هنوز از لحاظ مسایل محیط زیست دارای مشکلات فراوانی است. البته محیط زیست طرح جامعی دارد که هنوز اجرا نشده است، در این فضا باید برخی از پرندگان در فضایی آزاد رها شوند اما این پرندگان هنوز در قفس محبوس هستند.

وی بیان کرد: همچنین قرار بود در آنجا تصفیه خانه ایجاد شود که این اتفاق هنوز صورت نگرفته است.

حقانی همچنین با اشاره به خرید و فروش غیرمجاز در باغ پرندگان گفت: علی رغم تذکراتی که مسئولان محیط زیست به متولیان باغ پرندگان داده است متاسفانه هنوز به خرید و فروش تجاری پرنده در این محل اقدام می شود. در باغ پرندگان عرضه پرنده به صور تجاری ممنوع است اما مسئولان به عنوان درآمد به خرید و فروش تجاری انواع پرندگان حتی کبوتر اقدام می کنند.

رئیس کمیته محیط زیست شورای شهر تهران خاطرنشان کرد: همچنین در این مکان یکسری منابع قاچاق هم اتفاق می افتد که به صورت غیرمجاز نگهداری می شوند به عنوان نمونه تعدادی از فلامینکو در آنجا نگهداری می شود و برخی پرندگان نیز در شرایط نامطلوب نگهداری می شوند و در واقع آنجا تبدیل به پاتوق یکسری افراد خلافکار شده که این فضا به عنوان قطب گردشگری برای خانواده ها مزاحمت ایجاد می کند.

وی درخصوص مهلت محیط زیست به مسئولان باغ پرندگان برای ساماندهی این مکان نیز گفت: متاسفانه هنوز این کار انجام نشده و ما هم انتظارمان از شهرداری این است که وقتی باغ پرندگان به افراد واگذار می شود این افراد باید دارای صلاحیت کاری باشند.

اما شهردار منطقه ۴ این انتقادات را شایعه دانست و درباره برخی شایعات مبنی بر بروز تخلفات زیست محیطی و فعالیت غیرقانونی در باغ پرندگان گفت: باغ پرندگان پیش از آغاز به کار و در زمان دریافت مجوز، با هماهنگی سازمان محیط زیست تمامی مجوزهای لازمه را دریافت کرده است و تمامی پرندگان این مجموعه شناسنامه دار هستند.

بهاری با تاکید بر اینکه تمامی پرندگانی که در این باغ اسکان داده شده اند، از سازمان های محیط زیست و دامپزشکی مجوز دریافت کرده اند، تصریح کرد: با وجود تمامی این مجوزها که پیش از آغاز به کار باغ پرندگان صادر شده است، جای تعجب دارد که چگونه برخی کارشناسان حوزه محیط زیست مدعی هستند باغ پرندگان بدون مجوز فعالیت می کند یا پرندگان این باغ به صورت قاچاق تهیه شده اند.

وی با اشاره به اینکه در سال های گذشته شماری از پرندگان به این باغ گرشگری اضافه شده اند، خاطرنشان کرد: لیست تمام پرندگان را به سازمان محیط زیست اعلام کرده‌ایم.

وی ادامه داد: بر این اساس تمامی پرندگان باغ پرندگان پایتخت بر خلاف برخی شایعات عنوان شده دارای شناسنامه هستند و با مجوز رسمی از سازمان محیط زیست در این باغ گردشگری اسکان یافته اند.

بهاری با انتقاد از اینکه متاسفانه از زمان آغاز به کار باغ پرندگان تاکنون به نظر می رسد فعالیت های این مجموعه با اغراض شخصی یکی از کارکنان مستقر در باغ زیر سوال رفته است، خاطرنشان کرد: این فرد خود مرتکب تخلف شده و با وی برخوردهای لازمه صورت گرفته است. اداره کل محیط زیست استان تهران نیز در جریان چگونگی وقوع این ماجرا قرار داشته است. از همین رو تاکید می کنم در روند فعالیت باغ پرندگان کوچک ترین مشکلی وجود ندارد.

معاون خدمات شهری شهرداری منطقه ۴ تهران یادآور شد: با توجه به اینکه در یک ماه اخیر مسئولان شهرداری با اداره کل محیط زیست استان تهران درباره چگونگی فعالیت باغ پرندگان جلسات مشترکی داشته اند و تمامی موارد مطرح شده، از سوی کارشناسان این سازمان مورد بررسی قرار گرفته است. ضمن اینکه تاکید می کنم این مجموعه آمادگی بازرسی های مجدد را دارد. تمامی ایرادات مطرح شده نیز تاکنون از سوی دست اندرکاران این باغ برطرف شده و هیچ گونه مورد تخلفی در این باغ وجود ندارد.