به گزارشافکارخبر،در فاجعه منا در روز عید قربان بر اثر بی تدبیری و بی‌کفایتی مسئولان عربستان سعودی، نزدیک به هشت هزار نفر از حاجیان حج ۹۴، جان خود را از دست دادند که از این تعداد، ۴۶۴ نفر، حجاج ایرانی بودند.

بر اساس این گزارش، با تلاش سازمان حج و زیارت و سایر دستگاه‌های مربوطه، اجساد ۳۸۹ جان باخته ایرانی فاجعه منا به کشور منتقل شد که از این تعداد، هویت ۲۲ جسد ناشناس بود.

قدیرزاده مدیرکل حوزه ریاست سازمان پزشکی قانونی در گفت‌وگو با تسنیم گفت: این اجساد برای تعیین هویت به پزشکی قانونی منتقل شدند که با تلاش‌های این سازمان و با استفاده از آزمایش‌های ژنتیک و نمونه‌گیری ژنتیکی از خانواده‌ها، هویت ۱۱ جسد مشخص شد. هویت ۱۱ جسد هنوز مشخص نشده که تلاش متخصصان پزشکی قانونی برای تعیین هویت اجساد مجهول‌الهویه همچنان ادامه دارد.

درباره اعلام هویت اجساد شناسایی شده نیز اظهار داشت: اسامی این افراد را به سازمان پزشکی قانونی اعلام می‌کنیم و اطلاع‌رسانی لازم از سوی این سازمان انجام می‌شود.

وی درباره صدور ویزا از سوی کشور عربستان گفت: مدارک را تحویل دادیم و همچنان منتظر صدور ویزا هستیم. پروفایل ژنتیکی خانواده مفقودان تهیه شده است و فقط منتظر صدور ویرا هستیم.

بنابر اعلام سازمان حج و زیارت، از مجموع حجاج ایرانی جان باخته در فاجعه منا، ۲۹ جسد توسط سعودی‌ها در عربستان دفن شده و وضعیت ۳۶ جسد هنوز مشخص نشده است که قرار شده بر اساس موافقت طرف سعودی، یک گروه ۵ نفره پزشکی قانونی از ایران برای شناسایی اجساد به عربستان اعزام شوند.

سعید اوحدی رئیس سازمان حج و زیارت پیشتر اعلام کرده که کار نمونهگیری از خانوادههای جانباختگان پایان یافته و گروه ۵ نفره پزشکی قانونی بزودی با صدور روادید از سوی عربستان، به این کشور اعزام میشوند تا کار شناسایی اجساد جانباختگان با سرعت بیشتری انجام شود.