به گزارشافکارخبر،طبق شنیده‌ها از بازنشستگان تامین اجتماعی و کمی دقیق شدن با مراجعه به سایت سازمان تامین اجتماعی، طی‌ بخش‌ نامه‌ ای(۱)، حقوق واریزی بازنشستگانی که در تاریخ پنجم هرماه حقوق خود را دریافت می‌کردند، قرار است از این ماه این حقوق را در تاریخ هشتم ماه دریافت کنند. البته این زمان کم برای بازنشستگان تا حدی می‌توانست قابل تحمل باشد. اما داستان آنجایی با تاسف و ناراحتی همراه می‌شود که قرار است طی ماه‌های آینده، زمان واریز به ترتیب به یازدهم، چهاردهم … و در نهایت بیستم ماه واریز شود. این بخش‌نامه قرار است تا اسفند ۹۴ به مرور انجام شود. البته شنیده‌ ها نشان می‌دهد این پرداخت‌ها به سی‌ام هم خواهد رسید اما فعلاً در سایت تامین اجتماعی درج نشده است. موضوعی که ارباب رجوع با سوال از کارمندان این جواب را دریافت می‌کند. از فروردین ۹۵ این تاریخ پرداخت به سی‌ام ماه می‌رسد. بر این اساس در نهایت بعد از حدود شش ماه از طی این پروسه، حقوق تقریباً یک ماه کارمندان از هستی به نیستی تبدیل می‌شود. وقتی این برنامه‌ سهل‌ انگارانه را در کنار برنامه‌ دقیق و حساب‌ شده‌ دیگر دولت! یعنی آب کردن یارانه‌ یک‌ ماه مردم قرار می‌دهید، به نتایج جالبی می‌رسیم.(۲)

مراجعه‌ مردمی، با مشکلات روزمره به تامین اجتماعی‌

گویا با رجوع مردم به این ادارات تامین اجتماعی، جواب‌ های آماده‌ شده و البته ابلاغ‌ شده، از سوی کارمندان به مردم بیان می‌شود. بهانه‌هایی واهی مانند اینکه قرار است از این به بعد حقوق شما بازنشستگان تاریخی خاص از هر ماه پرداخت شود. و هماهنگ باشد. وجدانی از دل مردم می‌گوید، برادر عزیز و… از پنجم ماه به بیست و چندم ماه تنها پنج روز فاصله داریم لازم نیست شما بیست و پنج روز فاصله بیاندازید. این مطلبی است که به ذهن آدم‌های بی‌سواد! هم می‌رسد.

بر هر کسی که زندگی تشکیل داده است پوشیده نیست که دخل و خرج به اصطلاح سر به سر می‌شود. موضوعاتی مانند اجاره‌ خانه، قبوض مصرفی، هزینه‌ خوراک، پوشاک، اقساط وام و… مسائلی نیست که با توجیه حل شود. مسئولان دولتی باید بدانند که قبوض ماهانه را اگر نپردازید با مشکلی مانند اخطار و … مواجه می‌شویم! بانکی که برای معوقات میلیاردی‌ پیگیری خاصی نمی کند و برای قشر ضعیف به محض تاخیری دو روزه، رجزخوانی می‌ کند.(۳)

سه سال پیش بود که عده ای به تصمیمات لحظه ای دولت محمود احمدی نژاد ایراد داشتند که البته ایراد واردی بود. اما باید الا هم از دولتمردان یازدهم برای تصمیمات لظحه ای پرسید! اگر دولت قصد افزایش منابع مالی را دارد چرا فشار آن را بر دوش مردم و آن هم مردم دهک پنجم به بالا می گذارد. رفاه حال قشر ضعیف یا افزایش رفاه ثروتمدان جامعه، کدام یک در دستور کار دولت است؟(۵)

اقتصاد مقاومتی، موضوعی تنها برای سخنرانی دولتمردان

این ضعف دولت است که فقط در سخنرانی ها دم از رونق وضعیت اقتصادی و عبور از رکود و … می زند اما نامه محرمانه چهار وزیر به رئیس جمهور، تناقض و اختلاف در درون دولت و کذب این ادعاهای گوناگون را ثابت می کند. قطع به یقین مشکلات مذکور و سایر مشکلات و همچنین فرصت کشی های صورت گرفته در دو سال گذشته ناشی از نگاه به خارج و رفع تحریم ها برای رونق وضعیت اقتصادی کشور است که بارها این امر توسط رهبر انقلاب مورد انتقاد قرار گرفته است و ایشان از بی توجهی به اقتصاد مقاومتی گله کرده اند: "اسم اقتصاد مقاومتی هم زیاد تکرار می شود؛ حالا چقدر اقتصاد مقاومتی در کشور پیشرفت کرده، بحثالان من نیست - من البته خیلی خشنود نیستم از مقدار پیشرفت این فکر و این بنیان مهم در کشور لکن به‌ هرحال یک حرکتی وجود دارد."