به گزارشافکارخبر، محمود نبوی اظهارداشت: از سال ۷۲ تاکنون در کشور پس از یک برنامه بررسی مقدماتی در سه استان کشور تمامی نوزادان از بدو تولد واکسینه می‌شوند و چهار گروه سنی ۱۸ تا ۲۲ سال هم از سال ۸۸ تا ۹۲ واکسینه شدند.

وی افزود: هم اکنون تمام ایرانیان زیر ۲۸ سال داخل کشور واکسن هپاتیت B در سه نوبت دریافت کرده‌اند و نتیجه این اقدام موثر کاهش شیوع این بیماری از ۳.۲ درصد به ۱.۷ درصد بوده است.

معاون مرکز مدیریت بیماری‌های واگیر وزیر بهداشت ادامه داد: گروه‌های در معرض خطر همچون پرسنل پزشکی، رفتگران، پرسنل زندان، بیماران خاص و اخیراً زندانیان با اقامت بیش از شش ماه تحت پوشش قرار گرفته‌اند.

نبوی گفت: در کل هپاتیت‌های ویروسی همچون B و C که از راه خون انتقال می‌یابند، سالانه ۴۰۰ تا ۵۰۰ میلیون نفر را مبتلا می‌کنند و بالای یک میلیون نفر در دنیا تلفات دارند و از نظر بار بیماری‌ها مهم هستند.

وی شیوع هپاتیت B را در کشور همگن ندانست و افزود: در استان‌های جنوب شرقی برعکس استان‌های شمال غربی شاهد شیوع بیشتر این بیماری هستیم.

معاون مرکز مدیریت بیماری‌های واگیر وزیر بهداشت خاطر نشان کرد: در هفته هپاتیت امسال یک نشست آموزشی در یکی از بیمارستان‌های تهران با همکاری دانشگاه علوم پزشکی ایران با حضور کارشناسان دانشگاه‌ها برگزار شد.