به گزارشافکارخبر،بر اساس پژوهش های جدید، پدیده آب و هوایی «ال نینو» می تواند موجب نابودی و انقراض کروکودیل هایی شود که در دهانه های رودخانه های کشور استرالیا زندگی کرده و بر اساس عادت همیشگی خود در انتظار آغاز فصل باران هستند که طی آن همزمان با بارش باران های موسمی، به مناطق داخلی رودخانه ها مهاجرت می کنند.

در حال حاضر و به دلیل تاخیر در بارش باران های موسمی این منطقه که به دلیل رخ دادن پدیده ال نینو ایجاد شده است، این حیوانات در مناطق باتلاقی دهانه رودخانه ها گرفتار شده و امکان مهاجرت ندارند.

در همین زمینه «گراهام وب»، پژوهشگر زیست شناس، عنوان کرده است: «ما امیدواریم بارش باران هر چه زودتر آغاز شود زیرا این حیوانات در مناطق زندگی خود گرفتار شده و به دام افتاده اند.»

بر اساس مطالعات انجام شده، زندگی این دسته از کروکودیل ها که بومی اقیانوسیه هستند بر اثر بی آبی در خطر جدی قرار دارد.

ال ‌نینو(El Nino) یکی از چرخه‌ های مشهور آب و هوایی جهان بوده که هر ۲ تا ۷ سال یک ‌بار باعثایجاد ناهنجاری‌ های بزرگی در آب و هوای سراسر زمین می‌ شود. از جمله این ناهنجاری‌ها می‌ توان به سیلاب‌ های ناگهانی، خشک سالی، قحطی و اپیدمی اشاره کرد.

ال نینو یک گردش اتمسفری، در صفحه ای عمود بر استوا است که با صعود هوا در غرب اقیانوس آرام استوایی و نزول هوا در شرق اقیانوس آرام استوایی شکل می گیرد و همراه با آن بادهای سطحی شرقی و بادهای غربی فوقانی به موازات استوا در سطح وسیعی از حوضه اقیانوس آرام استوایی ایجاد می شود. این مساله به این معنا است که آب های گرم اقیانوس آرام از غرب اقیانوس به سمت شرق آن گسترش پیدا کرده و باران را با خود به آن سمت می برد. این موضوع باعث خشکسالی های گسترده ای در غرب اقیانوس آرام و بارندگی در شرق این اقیانوس می شود.