به گزارشافکارخبر،دکتر رسول دیناروند روز یکشنبه در دومین نشست مشترک سفرا و روسای نمایندگی های جمهوری اسلامی ایران با مسئولین نظام سلامت که در دانشگاه علوم پزشکی تهران برگزار شد، گفت: ۹۵ تا ۹۷ درصد داروی مصرفی کشور تولید داخل است.

وی سرانه مصرف دارو در ایران را ۵۴ دلار اعلام کرد و گفت: میانگین جهانی این سرانه ۱۳۵ دلار، ترکیه ۱۵۰ دلار، کشورهای عربی جنوب خلیج فارس ۲۶۰ دلار و در کشور غربی خیلی بیشتر از این ارقام است چون داروهای گران قیمت مصرف می کنند که در ایران استفاده نمی شوند.

دیناروند با اشاره به سهم ناچیز ایران از واردات دارو به لحاظ عددی اظهار داشت: بازار دارویی ما چیزی در حدود ۳۴ میلیارد عدد دارو است که پیش بینی می کنیم تا پایان سال نیز بالاتر نرود.

رئیس سازمان غذا و دارو با بیان این مطلب که بازار دارویی کشور به دلیل سه برابر شدن نرخ ارز از سال ۹۱ تا سال ۹۳ به لحاظ ریالی به شدت انبساطی بوده است، گفت: وضعیت ما در صادرات دارویی در سال ۹۳ بهتر از سال های ۹۰ تا ۹۲ بوده است ولی همچنان در بحثصادرات دارو دچار رکود هستیم.

وی با انتقاد از استراتژی بازار دارویی کشور که در ۳۰ سال گذشته همواره تولید به جای واردات بوده است، تاکید کرد: در کشورهای غربی این موضوع کاملا فرق می کند.

دیناروند به کشور ترکیه اشاره کرد و گفت: در این کشور برای ۱۰ سال آینده پیش بینی شده صادرات دارو به ۱۱ میلیارد دلار برسد در حالی که هم اکنون ۶۰۰ تا ۷۰۰ میلیون دلار صادرات دارو دارند.

رئیس سازمان غذا و دارو با بیان اینکه هدف ایران در صادرات دارو رسیدن به ۱.۵ میلیارد دلار در سال ۱۴۰۴ است اظهار داشت: ولی واقعیت این است که ممکن است حتی به این هدف نرسیم چون نگاه بازار دارویی کشور به درون است. در حالی که توسعه صادارت باید به خارج از کشور سوق داده شود.

وی با بیان اینکه سیاست های حوزه سلامت اجازه نمی دهد صنعت خودمان را نمایان کنیم، افزود: همواره اولین خواسته ترکیه از مسئولان عالی رتبه کشورمان در هنگام سفر به این کشور یا در هنگام سفر آنها به کشورمان این بوده است که سازمان غذا و داروی ایران در مورد داروهای ترکیه ای سخت گیری می کند و از مسئولان ما می خواهند که این روند کمی تسهیل شود.

وزارت خارجه در خصوص ورود ایران به بازار دارویی کشورهای منطقه آسیا و آفریقا کمک کند

دیناروند تاکید کرد: درخواست ما از وزارت امور خارجه کشورمان این است که کمک کنند که وارد بازار دارویی کشورهای منطقه، آسیا و آفریقا شویم.

رئیس سازمان غذا و دارو کمک وزارت خارجه در بحثصادرات دارویی را بسیار حیاتی عنوان کرد و گفت: ما باید از بازار در حال توسعه جهانی، سهم خودمان را بگیریم.

وی با اشار به اینکه در حال حاضر واردات دارویی کشور، یک میلیارد دلار است، افزود: پیش بینی ما این است که در پایان برنامه ششم این میزان واردات به ۱ میلیارد و ۲۵۰ میلیون دلار برسد که می بایست صادرات دارویی ما بیشتر از این رقم باشد که البته بعید است در برنامه ششم به این وضعیت برسیم.