به گزارشافکارخبر،روز های پایانی سال ۹۳ فردی با حضور در پلیس آگاهی استان کرمان از سرقت اموال با ارزش خانه اش خبر داد. ماموران با حضور در خانه مالباخته مشاهده کردند گاوصندوق خانه تخریب و طلا، پول و اموال قیمتی داخل آن سرقت شده و علاوه بر آن، لوازم صوتی و تصویری نیز به سرقت رفته است. با تحقیق از مالباخته و خانواده اش مشخص شد آنها نیمه شب وقتی از مهمانی بازگشته اند، با صحنه سرقت رو به رو شده اند.

همزمان با تشکیل پرونده قضایی، کار آگاهان پلیس آگاهی تحقیقات برای رازگشایی از این سرقت را آغاز کردند. این در حالی بود که همزمان افراد دیگری نیز با حضور در اداره آگاهی شکایت هایی را در رابطه با سرقت اموال قیمتی خانه شان از جمله گاوصندوق حاوی طلا، پول، اشیای قیمتی، نقره، تابلوفرش های نفیس، لوازم خانه و صوتی و تصویری مطرح کردند.

بررسی پرونده ها نشان می داد شیوه سرقت ها یکی بوده و دزدی ها توسط همان سارقان شب رویی انجام شده که پلیس در تعقیبشان است. این در حالی بود که سارقان در جریان سرقت برخی از خانه ها گاوصندوق ها ی ۲۰۰ تا ۳۰۰ کیلویی را که نتوانسته بودند تخریب کنند، با خود برده بودند.

راز سرقت خودپردازها

با افزایش این شکایت ها، تحقیقات زیر نظر سرهنگ یدالله حسن پور، رئیس پلیس آگاهی استان کرمان ادامه یافت. در حالی که ماموران در جستجوی سارقان خانه ها بودند بعد از چند ماه متوجه شدند دستبرد به خانه ها متوقف شده و ماموران با شکایت های جدیدی در رابطه با سرقت مغازه ها و خودپردازهای موجود در سطح شهر کرمان رو به رو شدند.

دزدان در جریان سرقت از یک مرکز ترک اعتیاد، داروهای متادون را نیز دزدیده بودند. آنها پول چند دستگاه خودپرداز رانیزسرقت کرده بودند.

اغلب محل های سرقت به تجهیزات ایمنی از جمله دوربین مداربسته و زنگ خطر مجهز نبود و به همین دلیل پلیس با پیچیدگی هایی رو به رو بود. اما تلاش کارآگاهان اداره آگاهی استان برای حل معمای این سرقت های سریالی به طور شبانه روزی ادامه داشت تا این که از یک ماه پیش سرقت ها به طور کامل متوقف شد. این در حالی بود که ماموران باکشف سرنخ هایی متوجه شدند یک مرد ایرانی و یک تبعه افغان در این سرقت های سریالی نقش داشته اند. در ادامه جستجوهای پلیسی ماموران روز های پایانی هفته گذشته مخفیگاه سارق ایرانی را در یکی از محله های شهر کرمان شناسایی و با هماهنگی ماموران کلانتری ۱۱ او را پیش از فرار، دستگیر کردند.

اعتراف دزدهای همه کاره


در بازجویی اولیه از متهم، او به سرقت های سریالی از مغازه، خانه و خودپردازها با همدستی دوست افغان خود اعتراف و عنوان کرد همدستش به شهرستان ارومیه گریخته و قصد دارد از آنجا کشور را ترک کند. ماموران موضوع را به پلیس آگاهی آذربایجان غربی اطلاع دادند و با هماهنگی آنها موفق شدند دو روز پیش مرد افغان را هم دستگیر کنند. در بازرسی مخفیگاه وی نیز بخشی از اموال سرقتی کشف شد.

سرهنگ رضا بنی اسدی، فرمانده انتظامی استان کرمان در این باره گفت: در تحقیق از این دو متهم که سابقه کیفری نداشتند، مشخص شد آنها یک سال پیش از وقوع سرقت ها در یک مرکز جمع آوری و فروش ضایعات با هم کار می کردند که تصمیم به سرقت می گیرند و ابتدا به سرقت خانه ها و بعد به سرقت مغازه ها، اماکن و دستگاه های خودپرداز رو می آورند. متهمان در جریان سرقت ها همیشه چهره خود را می پوشاندند تا ردی ازخود برجای نگذارند. همچنین برای جا به جایی اموال سرقتی از خودروهای دزدی استفاده می کردند.

وی اضافه کرد: متهمان تاکنون به سرقت چند دستگاه خودپرداز و برداشت وجوه آن، ده فقره مغازه و اماکن مختلف و نیز ۶۳ فقره اموال قیمتی خانه ها در سطح شهر کرمان اعتراف کرده اند. در بررسی اولیه، ارزش اموال مسروقه یک میلیارد تومان بر آورد شده است بنابراین احتمال این که ارزش اموال افزوده شود و سرقت های دیگری در پرونده این سارقان باشد وجود دارد.