به گزارش افکارخبر،  رئیس سازمان غذا و دارو گفت: یکی از مأموریت‌های اصلی ما در حال حاضر این است که قاچاق را به‌عنوان پدیده آسیب‌رسان به اقتصاد، اجتماع و سلامت فلج کنیم.

رسول دیناروند افزود: در این راستا به سرانجام رساندن سامانه شناسه گذاری و کنترل اصالت فرآورده‌های سلامت از اولویت‌های جدی وزارت بهداشت و سازمان غذا و دارو است.

وی با بیان اینکه به آسیب‌های قاچاق در کشور بسیار زیاد است به به‌عنوان‌مثال به میزان هزینه‌هایی که صرفاً یکی از سازمان‌های بیمه‌گر بابت یک داروی گران‌قیمت در سال گذشته پرداخت‌نموده است اشاره و تصریح کرد: این مبلغ از میزان واردات رسمی آن بیشتر بوده است.

معاون وزیر بهداشت این مسئله را به یکی از دلایل سوءاستفاده از دفترچه بیمه بدون جابه‌جایی دارو و یا به فروش رفتن داروهای غیرمجاز با هزینه پرداختی توسط بیمه دانست و در توضیح بیشتر اظهار داشت: هزینه‌ای که بابت آن دارو پرداخت‌شده است دو برابر واردات رسمی آن بوده است که قطعاً بخشی از آن به سوءاستفاده از دفترچه‌های بیمه مربوط بوده و بخشی هم مربوط به ارائه داروهای غیرمجاز و تقلبی بوده است.

دیناروند همچنین اضافه کرد: با تفاهم به‌عمل‌آمده با بیمه‌ها قرار شده است برای 50 داروی گران‌قیمت، وقتی داروخانه می‌خواهد دارویی را به متقاضی ارائه کند باید شناسه آن را در بیمه ثبت کند و بدون شناسه این دارو نمی‌تواند بیش از یک‌بار به فروش برسد و امکان سوءاستفاده به‌طور کامل حذف می‌شود.

وی عنوان نمود: نداشتن این کد یگانه روی هر بسته دارویی یعنی واردات داروی مذکور رسمی نبوده و به همین دلیل اصلاً در بیمه قابل ثبت نیست. ضمن آنکه کسی هم نمی‌تواند آن را بفروش برساند. این کار به بیمه‌ها نیز کمک‌های قابل‌توجهی می‌کند.

وی در پایان اعلام کرد: انجام این کاری که به‌صورت پایلوت آغازشده؛ برای 50 قلم داروی گران‌قیمت عملیاتی خواهد شد.