به گزارش افکارخبر، امروزه آلودگی هوا به یکی از مشکلات جدی مردم تبدیل شده است و به خصوص در شهرهای بزرگ خود را بیشتر نشان می‌دهد. در کنار این مورد، تحرک نداشتن و فعالیت بدنی نیز خود مشکلی دیگر به حساب می‌آید. اگر سالم هستید و بیماری خاصی شما را رنج نمی‌دهد، آلودگی هوا بهانه خوبی برای کنار گذاشتن ورزش نخواهد بود. اما فعالیت کردن در شرایط آلودگی هوا قوانین خودش را دارد.زیرا از آنجاییکه در هنگام ورزش کردن،دم و بازدم بیشتری انجام می شود، مواد آلاینده بیشتری وارد بدن می‌شود و ذرات معلقی که بسیار ریز هستند بیشتر از سایر ذرات به ریه نفوذ می‌کنند. کافی است ورزش در فضاهای باز را فراموش کنید و در باشگاه ها و محیط های بسته که دارای تهویه هوای مناسب هستند،ورزش کنید.

عوارض آلودگی هوا بر سلامت
قرار گرفتن در معرض آلودگی هوا یا دود و گرد و غبار می‌تواند منجر به بروز مشکلاتی در سلامتی فرد شود. جای شکی نیست که آلودگی هوا به شیوه های گوناگون بر سلامتی تمام مردم از قبیل کودکان ،زنان و مردان ، کهنسالان و ورزشکاران تاثیر منفی می گذارد .به طور حتم این تاثیر بر افراد گوناگون متفاوت است.هر چه مدت زمانی که مردم در معرض هوای آلوده هستند،و هر چه تراکم جمعیت در یک منطقه بیشتر باشد، احتمال مبتلا شدن مردم به بیماری های مرتبط بالاتر می رود.
از تاثیرات کوتاه مدت می توان به خارش چشم ها و بینی، برونشیت ،سردرد و آلرژی اشاره کرد.بعضی از تاثیرات بلند مدت آلودگی هوا صدمات قابل توجهی به ریه‌ها وارد می کند و در نهایت منجر به سرطان ریه می شود، خطر ابتلا به حملات قلبی و سکته را میان سالمندان افزایش می‌دهد. آسیب به مغز ،کبد و کلیه ها و همجنین خطر مرگ و میر ناشی از سرطان ریه و بیماری‌های قلبی ـ عروقی نیز در شرایط آلودگی هوا بسیارتهدید کننده است.
یوگا و تای چی ورزش های مناسب
لطفعلی پورکاظمی رییس سابق فدراسیون پزشکی ورزشی به خبرنگار سایر حوزه های گروه ورزش باشگاه خبرنگاران گفت: تمام ورزش‌ها در زمانی که هوا آلوده است، باید در فضای بسته انجام شود و در این فضاها دستگاه‌های تصفیه هوا وجود داشته باشد. ‌این دستگاه‌ها با مکشی که انجام می‌دهند، هوای آلوده را تصفیه می‌کنند و چنین شرایطی برای ورزش کردن بسیار مناسب هست.
همچنین وی افزود: ورزش‌هایی مانند یوگا، و تای‌چی و انجام دادن انواع ورزش‌هایی که سبک چینی دارند، در شرایط آلودگی هوا ایرادی ندارد. البته انجام چنین ورزش‌هایی هم باید در فضایی انجام شود که از نظر تنفسی سالم باشد. اگر در فضاهای باز یا پارک انجام شود، خطراتی به همراه دارد و میزان زیادی آلودگی به بدن فرد وارد می‌شود. انجام ورزش‌های هوازی و کششی در باشگاه‌ها، منازل و پارکینگ ساختمان ها به شرطی باید انجام شود که دستگاه تصفیه هوا نصب باشد نه اینکه فقط یک پنکه هوا را بچرخاند، چرا که آلودگی هوای تهران در خانه و ادارات نیز نفوذ می‌کند و از درز پنجره وارد می‌شود. 
در عین حال انجام ورزشهایی مانند دو، دوچرخه سواری و پیاده‌روی در هوای آلوده خطرناک است و برای به حداقل رساندن عوارض آلودگی،لازم است که در فضای باز ورزش نشود و در صورت اجبار مکانی انتخاب شود که فاصله زیادی با بزرگراه ها و در فضای سبز و پارک ها انجام شود چون در این هوا جذب ذرات معلق هوا به ریه کمتر است.
ورزشکاران در معرض خطر بیشتر
ورزشکاران نسبت به مردم عادی بیشتر در معرض خطر ابتلا به بیماری های مرتبط با آلودگی هوا هستند . هوای آلوده هم بر بدن ورزشکاران تاثیر منفی می گذارد و هم درصد کارآیی آنان و احتمال پیروزی آنها در مسابقات ورزشی را کاهش می دهد.طبق تحقیقات ورزشکاران بر خلاف مردم عادی هنگام تمرین هم از طریق بینی و هم از طریق دهان تنفس می کنند و همین مساله باعث وارد شدن مقدار بیشتری از ذرات شیمیایی موجود در هوا به بدن می شود. همچنین هنگام تمرینات ورزشی حجم بیشتری از هوا وارد ریه ها می شود که در نتیجه میزان ذرات شیمیایی که از فیلترهای دستگاه تنفسی عبور می کنند بیشتر خواهد بود. ضمن اینکه سرعت تنفس در زمان های تمرین بالاتر از سرعت تنفس در زمان ها ی دیگر است و همین مساله باعث می شود ذرات آلوده موجود در هوا تا عمق بیشتری در دستگاه تنفسی فرو بروند و تاثیرات منفی پایدار تری بر سلامتی ورزشکار بگذارند.در اصل در یک فرد عادی بسیاری از ذرات موجود در هوا در مجاری هوایی فوقانی (بینی و نای)رسوب می کنند و بنابراین با حرکت مژک های این مجاری در نهایت از بدن به بیرون انداخته می شوند اما زمانی که فرد ورزش می کند این ذرات را با فشار زیاد به اعماق ریه های خود می کشد و دیگر امکان دفع آنها به خارج از بدن به راحتی وجود ندارد.
مصرف مایعات در شرایط آلودگی
طبق توصیه پزشکان متخصص در امر ورزش افرادی که تمایل دارند در هوای آلوده ورزش کنند باید به نکاتی مانند گرم کردن بدن قبل از انجام ورزش به مدت ۱۰ دقیقه توجه کنند و مصرف مایعاتی مانند شیر و آب‌میوه را در برنامه روزانه خود قرار دهند. مصرف این مایعات در هوای آلوده باعث کاهش اثرات آلاینده‌ها بر ریه می شود و آب‌میوه در صورتی که طبیعی باشد و صنعتی نباشد نیز به دلیل داشتن آنتی اکسیدان و ویتامینها در دفع آلاینده‌ها بسیار موثر است.