به گزارش افکارخبر، حشیش یا ماری جوانا از نمونه موادی است که پس از مصرف آن،فرآیند انتقال پیام های عصبی با سرعت بسیار بالایی همراه می شود.

حمید آملی،کارشناس و متخصص ترک اعتیاد و مددکار اظهار داشت:حشیش نوعی از آرام بخش خفیف است که مصرف آن با آرامش مقطعی،خواب عمیق و آرام همراه می شود.

وی افزود:به دلیل خاصیت تحریکی این مواد و اثر مستقیم آن بر سلول های عصبی مغز،بعضا با نوعی توهم،اوهام و خیالات در فرد مصرف کننده همراه می شود.

این مدکار اجتماعی عنوان کرد:ماده مذکور به دو روش استعمال از طریق دود و خوراکی مصرف می شود و به اشکال گوناگون همچون برگ خشک شده گیاه که عموما با تنباکو مخلوط می شود و همانند سیگار مورد استفاده قرار می گیرد.

وی افزود:روش دیگر مصرف آن نیز از طریق پخت با برخی از غذاها است که در هر دو مورد با چسبیدن به سلول های مغزی به بدن و سیستم اعصاب آسیب می رساند.

آملی گفت:عناصر موجود در حشیش یا ماری جوانا،بر روی تحریک سلول های مذکور و پالس های عصبی در احساس لذت،حافظه،تمرکز و درک از زمان در فرد مصرف کننده تاثیر می گذارد.

وی افزود:تاثیرات استعمال حشیش بعد از مدت کوتاهی در بدن ظاهر می شود و با کلید خوردن یک خط سیر تحریک از نقطه کف یا صفر با سرعت بالایی به نقطه 100  یا حداکثری می رسد و پس از مدتی ایستایی در این درجه تحریکی با افت و کاهش همراه می شود.

این مددکار اجتماعی و متخصص ترک اعتیاد عنوان کرد:عوارض و تبعات این ماده،بسیار خطرناک و مخرب است و به تدریج چنان فرد از لحاظ روحی  به آن وابسته می شود که همواره دغدغه ذهنی او به تهیه و تامین این مواد برای مصرف،معطوف و متمرکز می شود.

 

**اثرات مخرب حشیش

آملی در تشریح تبعات و عوارض ماری جوانا گفت:متاسفانه برخی از جوانان گمان می کنند به دلیل ریشه گیاهی (شاهدانه)این مخدر،عوارض و تبعات خاصی در پی مصرف آن وجود ندارد و به اصطلاح از موادی محسوب می شود که وابستگی و اعتیادی را ایجاد نمی کند.

وی افزود:مصرف دائمی حشیش،خطر بروز اختلالات روانی را تا 100 درصد افزایش می دهد و در موارد حاد می تواند به شیزوفرنی تبدیل شود.

این مدکار اجتماعی عنوان کرد:مطالعات و پژوهش های کارشناسان موید این امر است که افرادی که با بیماری های روحی،روانی و اختلالات ذهنی مواجه هستند در صورت استعمال و استفاده از این مواد به مرور با مشکلات فزاینده ای مواجه می شوند و کسالت های روحی و روانی آنها به نحوی دو چندان تشدید خواهد شد.

وی افزود:برای کسانی که دچار مشکلات قلبی هستند،مصرف ماری جوانا باعث افزایش فشار خون و ضربان  قلب می شود.

آملی گفت:خستگی،بی قراری،بی انگیزگی،کاهش تمرکز و افت در توانایی یادگیری و ثبت وقایع کوتاه مدت در مغز از تبعات این ماده شوم و خطرناک است.

وی عنوان کرد:اختلال در کیفیت اسپرم ها و جلوگیری از تخمک گذاری زنان و آسیب رسیدن به جنین از تبعات مصرف حشیش در خانم ها خواهد بود که این امر حاکی از آسیب پذیری مضاعف زنان در مقابل این ماده محرک است.

آملی گفت:معتادان به حشیش پس از مدتی با مقاومت بدن خود در مقابل این مواد مواجه می شوند و برای حصول نئشگی و تجربه لذت ابتدایی،باید دوز مصرفی خود را افزایش دهند که این عامل باعث وابستگی عمیق تر به این مواد می شود.

این کارشناس ترک اعتیاد عنوان کرد:در صورتی که فرد مصرف کننده نتواند میزان کافی مواد مصرفی خود را تامین کند یا به هر دلیلی به مغز برساند،با علائم خماری روبرو می شود که نشانه های این وضعیت مواردی همچون حرص و ولع مصرف،مشکلات و اختلالات در خواب،کاهش وزن،عصبانیت،پرخاشگری،بی قراری و...را در بر می گیرد.

آملی در پایان در تشریح شیوه ترک این مواد خانمانسوز گفت:آنچه که در ترک و قطع مصرف این مواد حائز اهمیت  است،پیگیری اقدامات روان درمانی برای کنترل احساسات و تمایلات فرد برای مصرف است.

وی افزود:با توجه به تاثیرگذاری مستقیم این ماده در فرآیند کارکرد مغز،باید اقدامات روحی و روانی لازم در مقطع ترک و دوران پایداری ترک و پس از مصرف مدنظر قرار گیرد در غیر اینصورت احتمال بروز لغزش مجدد برای گرایش به مصرف  این مواد بسیار بالا است.