به گزارش افکارخبر، متخصصین قلب و عروق نسبت به کاهش سن سکته در کشور هشدار داده اند و گفته اند یکی از عوارض فست فود خوری، افزایش بیماری های قلبی و عروقی است.

شیوع بیماری های قلبی و عروقی در سال های اخیر، یکی از دغدغه ها و نگرانی های برنامه ریزان حوزه سلامت کشور است. زیرا، بررسی ها نشان می دهد که آمار جوانانی که گرفتار بیماری های قلبی و عروقی شده اند، رو به افزایش است. همچنین سن سکته قلبی نیز کاهش یافته و همین مسئله باعث شده تا موج هشدارهای متخصصین قلب و عروق نسبت به شیوع بیماری های قلبی در نسل جوان کشور، افزایش یابد. این در حالی است که همه پزشکان و کارشناسان تغذیه، متفق القول بر این عقیده اند که فست فودخوری، یکی از علل بروز بیماری های قلبی است.

دکتر محمدحسین ماندگار پدر پیوند قلب ایران، از سکته قلبی به عنوان دومین علت مرگ و میر در ایران نام می برد و می گوید: انسداد عروق و کرونر در جوانان ایرانی به شدت شیوع پیدا کرده است. در حالی که این بیماری متعلق به سنین دهه هفتاد به بعد بوده است.

وی از استرس، فشارهای عصبی، آلودگی هوا، مصرف نمک، فست فودها و چربی های اشباع شده به عنوان مهمترین ریسک فاکتورها در بروز سکته نام می برد و می گوید: نمک یکی از عوامل بسیار مضر برای فشارخون و به دنبال آن بروز بیماری های قلبی است که متاسفانه به وفور در نان های مصرفی کشور استفاده می شود. همچنین مصرف چربی های اشباع شده به جای روغن های مایع و افزایش مصرف فست فودها همگی از موارد زیان آور برای سلامتی است.

این جراح قلب و عروق با اشاره به افزایش مصرف سیگار و قلیان در بین نوجوانان و جوانان، نسبت به کاهش سن سکته های قلبی و تصلب شرایین هشدار می دهد و می گوید: بدون شک این یک زنگ خطر برای جامعه محسوب می شود چرا که جوانان نیروهای فعال و کاری کشور هستند و افزایش مرگ و میر در این سن، یک زنگ خطر برای کشور است که تمامی مردم و مسئولان باید در این باره بیش از قبل بکوشند.

دکتر محمود هاشمیان فوق تخصص اینترونشنال کاردیولوژی با اشاره به اینکه سن ابتلا به بیماری های قلب و عروق در ایران کاهش یافته است، می گوید: ۳۰ تا ۳۵ درصد مرگ و میر افراد در دنیا و ایران ناشی از بیماری های قلبی است.

وی با بیان اینکه نحوه زندگی در بروز بیماری های قلبی به شدت موثر است، معتقد است که کم تحرکی نقش بسزایی در بروز بیماری های قلبی دارد. 

هاشمیان همچنین به عوارض مصرف فست فودها اشاره می کند و می افزاید: غذاهای فست فود بی اندازه چرب و مضر هستند. زیرا، غذای ناسالم و بی تحرکی و چاقی دست به دست هم می دهند و به بیماری های قلبی و عروقی منجر می شوند که در حال حاضر  افزایش چشمگیری پیدا کرده است.

این متخصص قلب و عروق اظهارکرد: سن ابتلا به بیماری های قلبی در کشور ما کاهش یافته زیرا به طور معمول بیماری های قلبی و عروقی در ۴۰ سالگی در مردان و ۶۰ سال به بالا در خانم ها دیده می شد اما در حال حاضر بسیار پایین تر از این سنین نیز دیده می شود.

دکتر ایرج فیروزی رئیس انجمن اینترونشنال کاردیولوژی ایران، معتقد است که برای پیشگیری از شیوع بیماری های قلبی و عروقی و سکته های قلبی و مغزی باید تمام مردم به فکر سلامت شان باشند.

وی درباره علت بروز سکته، می گوید: به دلیل نوع تغذیه، کم تحرکی و موارد مشابه به تدریج پلاک هایی در عروق قلب یا مغز ایجاد می شود. حال زمانی که  شکافی روی پلاک بر آمده ایجاد شود، پوشش طبیعی کنار رفته و پلاکت ها می چسبند و توده پلاکت را تشکیل می دهند و امکان دارد لخته هم به آن اضافه شده و رگ را ببندد. در نتیجه عضله ای که از این رگ خون دریافت می کرده دچار کم خونی شده و مرگ سلولی و سکته قلبی رخ می دهد.