به گزارش افکارخبر، سازمان وظیفه عمومی ناجا در اطلاعیه ای اعلام کرد: بر اساس بند (ط) تبصره 16 ماده واحده قانون بودجه سال 1393 مجلس شورای اسلامی بیش از 288 هزار نفر مشمول غایب دارای بیش از 8 سال غیبت، از 15 اسفند ماه 93 در این طرح ثبت نام کردند.

 

بر اساس این اطلاعیه، متقاضیان ثبت نام شده در مرحله اول این طرح تا 20 آذر ماه فرصت داشتند که مبلغ جریمه در نظر گرفته شده را واریز کنند و از کارت معافیت بهره مند شوند.

 

به دلیل استقبال چشمگیر متقاضیان و درخواست های مکرر افرادی که به هر دلیل نتوانسته اند در این طرح شرکت کنند، ثبت نام مرحله دوم آن با هماهنگی ستاد کل نیروهای مسلح از 20آذر امسال شروع و تا پایان دی ماه ادامه خواهد یافت و این دسته از افراد باید درخواست خود را از طریق دفاتر خدمات الکترونیک انتظامی (پلیس+10) به ثبت برسانند.

 

براساس این اطلاعیه میزان جریمه مشمولان غایب برای معافیت از خدمت وظیفه عمومی، بر اساس مدرک تحصیلی است و افراد دارای مدرک زیر دیپلم 10 میلیون تومان، دیپلم 15 میلیون تومان، فوق دیپلم 20 میلیون تومان، لیسانس25 میلیون تومان، فوق لیسانس 30 میلیون تومان، دکتری غیرپزشکی35 میلیون تومان، دکتری پزشکی 40 میلیون تومان، پزشکان متخصص و بالاتر50 میلیون تومان است.

 

 به ازای هر سال غیبت مازاد بر 8 سال 10درصد به مبالغ جریمه پایه اضافه می شود و مدت غیبت بیش از 6 ماه، یک سال محسوب می شود.

 

براساس این قانون، مشمولان غایب متاهل از 5 درصد و دارای فرزند به ازای هر فرزند از 5 درصد تخفیف کل مبلغ جریمه برخوردار می شوند.

 

براساس این اطلاعیه؛ مدارک مورد نیاز برای ثبت درخواست عبارتند از: اصل و کپی شناسنامه و کارت ملی مشمول، اصل و کپی آخرین مدرک تحصیلی و اصل و کپی شناسنامه همسر و فرزند در صورتی که متاهل بوده و دارای فرزند هستند، باید به هنگام مراجعه به دفاتر خدمات الکترونیک انتظامی (پلیس+10) برای ثبت درخواست این مدارک را به همراه داشته و ارائه کنند.

 

براین اساس مشمولان غایب در صورت نیاز به اطلاعات بیشتر به پایگاه اطلاع رسانی این سازمان به نشانی www.vazifeh.police.ir مراجعه و همچنین از طریق تماس با سامانه تلفن گویا به شماره 096480 می توانند در جریان اخبار مربوط به تعیین تکلیف مشمولان غایب قرار گیرند.

 

گفتنی است؛ اطلاع رسانی لازم به متقاضیان در سیر فرآیند اقدام از طریق سامانه پیامک صورت می پذیرد و نیازی به مراجعه حضوری به این سازمان نمی باشد.