به گزارش افکارنیوز،

شهرام گیل‌آبادی در نشست خبری «نخستین همایش بین‌المللی ارتباطات و شهرگردی هنری» که در بوستان گفت‌وگو برگزار شد، درباره اهداف و جزئیات این همایش اظهار داشت: در فضای حال حاضر دنیا مجبور به توسعه ارتباط هستیم به همین منظور یکی از اولویت‌های جدی شهر تهران مبحث «شهرگردی» است که آغاز به کار آن از منطقه 12 شهرداری تهران کلید خورده است. اهمیت بحث شهرگردی به این خاطر است که مردم زیبایی‌های شهر خود را ببینند و از فضای شهری لذت ببرند. چون زیبایی‌های یک مجموعه کمک به بهتر شدن روح و روان شهروندان می‌کند.

وی ادامه داد: این همایش ترکیبی از سه واژه ارتباطات، شهر و هنر است که این سه واژه یک بین‌رشته‌ای را ایجاد می‌کنند. در ایران این همایش بدیع است و براساس نیاز تعریف شده است و با استفاده از برگزاری این همایش قصد داریم بخشی از نیازهای اساسی شهر تهران را برطرف کنیم.

رئیس مرکز ارتباطات شهرداری تهران با بیان اینکه کشور ایران در دنیا جزء 5 کشور برتر در حوزه گردشگری است، خاطرنشان کرد: از شهر تهران به عنوان یک موزه پویا و اساسی در گردشگری استفاده‌ای نمی‌کنیم و استفاده از ظرفیت‌های بی‌شمار تهران نادیده گرفته می‌شود این در حالی است که به خاطر پتانسیل جغرافیایی تهران می‌توان فاصله یک اسکی‌نوردی تا صحراگردی را در عرض 45 دقیقه بدون ترافیک تجربه کرد. تیم اقتصادی که از فرانسه به تهران سفر کرده بود نیز عنوان می‌کرد که اسکی‌نوردی در تهران برای آنها خیلی ارزانتر و به صرفه‌تر است و ظرف 24 ساعت امکانپذیر است.

گیل‌آبادی تصریح کرد: 32 گونه گردشگری ثبت شده است که یکی از گونه‌های گردشگری شهرگردی است. به طور مثال یک گونه گردشگری روستادگری است و در تهران نیز می‌توانیم روستاگردی داشته باشیم چون تهران از محله‌های قدیمی به وجود آمده و با استفاده از این قابلیت می‌توان شهرگردی را نیز ایجاد و احیا کرد. 

وی با بیان این‌که کشور ایران ظرفیت فوق‌العاده‌ای برای گردشگری محسوب می‌شود، اظهار داشت: اگر برای مناسک آئینی برنامه‌ای داشته باشیم می‌توانیم از این ظرفیت بالقوه برای جذب گردشگر استفاده کنیم. مراسم‌ها و آئین‌هایی که در محرم برگزار می‌شود از جمله این ظرفیت‌های بالقوه هستند. 

رئیس مرکز ارتباطات شهرداری تهران با ابراز تاثر از وضعیت آلودگی هوا که در 20 روز اخیر به وجود آمده است، خاطرنشان کرد: اولویت اول شهرداری تهران در مبحث آلودگی هوا توسعه خطوط مترو است اما شهرداری تهران به تنهایی نمی‌تواند از پس شعار «آسمان آبی، زمین پاک» دربیاید و نیاز به همکاری سایر ارگان‌هاست. خانم ابتکار نیز به تنهایی نمی‌تواند بحث آلودگی هوا را جمع کند و وی نیز نیاز به همکاری 27 ارگان مربوطه در رابطه با آلودگی هوا را دارد. 

گیل‌آبادی افزود: شعار آسمان آبی، زمین پاک نتیجه عمل همه مردم و دستگاه‌های دولتی است و همه مسئولان اذعان دارند که تنفس در این هوا مشکلات پیاپی را در پی دارد آلودگی هوا و وضعیت ترافیک باعث سرشکستگی همه ما شده است و زمانی که مسئولان خارجی به ایران می‌آیند من به عنوان مسئول بین‌المللی شهرداری تهران هیچ توجیهی برای آلودگی هوا ندارم.