به گزارش افکارنیوز،

شرکت نوپای پالو آلتو (Palo Alto) در قالب طرحی به نام نایتاسکوپ (Knightscope) ربات‌هایی را ساخته است تا با تردد در سطح خیابان با جرم و جنایت مبارزه کنند.

پروژه‌ ربات‌های نگهبان با بودجه‌ای 12 میلیون دلاری و با هدف تأمین امنیت و پیش‌بینی جرم ساخته شدند؛ ربات‌های نایتاسکوپ کی 5 (Knightscope K5) در حال حاضر گشت‌زنی در سطح خیابان‌ها را آغاز کرده‌اند و این نگهبان‌ها توانایی دیدن، شنیدن، حس و بو کردن را دارند.

نایتاسکوپ کی5، 1.5 متر ارتفاع و 300 کیلو وزن دارد؛ سامانه‌ی کنترل و حرکت این ربات‌ها، مشابه فناوری به کار رفته در خودروهای بی راننده‌ی گوگل است. کی 5 با استفاده از حسگرهای فراوانی که دارد، اطلاعات را جمع‌آوری کرده و با تجزیه‌وتحلیل آن‌ها سعی در پیش‌بینی حوادث می‌کند. کی5 اطلاعات جمع‌آوری شده را با داده‌های موجود مقایسه می‌کند. در صورتی که این ربات خطری را حس کند آن را به جامعه و مرکز عملیات نایتاسکوپ (KSOC) اطلاع می‌دهد.

کی5 مجهز به دوربین مادون قرمز و زاویه دید 360 درجه است و تمام تصاویر دریافتی را برای یک مرکز امنیتی ارسال می‌کند. این ربات از یک میکروفن برای برقراری ارتباط با عابران نیز استفاده می‌کند. این نگهبان‌ها به صداهای جیغ، شکستن شیشه، شلیک گلوله و صداهای ناگهانی دیگر حساس است و نسبت به آن‌ها واکنش نشان می‌دهد. در زمان حس کردن شرایط غیرطبیعی ویدئو، تصویر و موقعیت جغرافیایی محل حادثه و عابران برای مرکز عملیات نایتاسکوپ ارسال می‌شود.

در حال حاضر تعدادی از شرکت‌ها نیز شروع به استخدام کی5 کرده‌اند؛ 24 عدد از این ربات‌ها در سال گذشته برای نگهبانی در اطراف دانشگاه‌ها و بعضی شرکت‌ها استخدام شدند. همچنین 2 عدد دیگر از این ربات‌ها، به‌عنوان نگهبانان یک مرکز خرید به کار گرفته می‌شوند.

پیش‌بینی می‌شود مدل‌های جدیدتر و کارآمدتر از کی5  در آینده‌ای نزدیک ساخته خواهند شد؛ احتمالاً این ربات‌ها به‌عنوان دستیار کمکی پلیس‌ها یا به‌صورت کاملاً مستقل عمل خواهند کرد.