به گزارش واحد مرکزی خبر ،در طول ۱۱۰ سال اخیر ۱۵ هزار و ۱۳۹ زلزله بالای ۴ ریشتر در ایران به وقوع پیوسته است و بطور میانگین هر ۱۰ سال یک زلزله با قدرت بیشتر از ۶ و نیم ریشتر در ایران ثبت شده است.

رییس پژوهشگاه بین المللی زلزله شناسی و مهندسی زلزله ایران در نخستین کنفرانس بین المللی ساخت و ساز شهری در مجاورت گسل های فعال، در تبریز با اشاره به اینکه ایران در بخش مهمی از منطقه لرزه خیزی جهان قرار گرفته است، اعلام کرد: در طول ۱۱۰ سال اخیر ۱۵ هزار و ۱۳۹ زلزله بالای ۴ ریشتر در ایران به وقوع پیوسته است و بطور میانگین هر ۱۰ سال یک زلزله با قدرت بیشتر از ۶ و نیم ریشتر در ایران ثبت شده است.

عباسعلی تسنیمی میانگین تعداد زلزله های بین ۴ و ۵ در مقیاس ریشتر را ۱۵۰ زلزله در سال، تعداد زمین لرزه های بین ۵ تا ۶ در مقیاس ریشتر را ۱۲ زلزله و ۶ تا ۶ و نیم ریشتر را یک زلزله در سال اعلام کرد.

تسنیمی با اشاره به اینکه هر ده سال میزان مقاومت ساختمان های کشور ارزیابی می شود، گفت: بر اساس ارزیابی صورت گرفته به صورت آمارگیری در سال ۱۳۸۵ حدود ۸۰ درصد ساختمان های کشور مقاوم نبوده و در واقع با زلزله غیرهماهنگ هستند.

وی به زلزله های بالای ۶ ریشتر در سالهای اخیر از جمله در آوج، بم و جیرفت اشاره کرد و گفت: قدرت زلزله ۵ و نیم ریشتری برابر با قدرت بمب اتم منفجر شده در هیروشیما است.

تسنیمی با انتقاد از هماهنگ نبودن تراز علمی و ساخت و ساز کشور بر شناخت علمی و صحیح از زلزله تاکید کرد و افزود: در همین راستا سند کاهش خطر پذیری زلزله در کشور تدوین شده است.

رییس پژوهشگاه بین المللی زلزله شناسی و مهندسی زلزله ایران با اعلام اینکه ایران در رعایت استانداردهای به روز ساخت و ساز چندان موفق نبوده است، گفت: با توجه به اینکه در سند چشم انداز توسعه، دستیابی به کشوری ایمن هدف گذاری شده، افزود: تحقیقات اصولی، نهادینه کردن فرهنگ ایمنی، تربیت نیروهای متخصص کارگری در سطوح مختلف، اصلاح نگرش ها و بالا بردن آگاهی های عمومی ضروری است.

تسنیمی با اشاره به اینکه در برنامه پنجم توسعه استاندارد سازی مصالح، توسعه شبکه ایستگاه های شتاب نگاری و زلزله نگاری و پیش آگاهی و پیشگیری مورد توجه قرار گرفته است، بر ارزیابی آسیب پذیری ساختمان ها و شناسایی دقیق متغیر های آسیب زا تاکید کرد.

رییس پژوهشگاه بین المللی زلزله شناسی و مهندسی زلزله ایران افزود: با توسعه غیر اصولی و ناهماهنگ سازه ها، میزان آسیب پذیری افزایش می یابد.

نخستین کنفرانس بین المللی ساخت و ساز شهری در مجاورت گسل های فعال با شرکت ۱۰ کشور جهان تا چهاردهم شهریور ماه در تبریز برگزار می شود.