به گزارش ايسنا، محسن کرمي با اشاره به اينکه مهلت براي ثبت ولادت ۱۵ روز و براي ثبت وفات ۱۰ روز مشخص شده است، گفت: کساني که در خارج از اين مهلت نسبت به ثبت وقايع ولادت و وفات بستگان خود اقدام کنند، طبق قانون بايستي پاسخگو باشند و امکان پيگيري بدليل عدم عمل به وظيفه قانوني وجود خواهد داشت.

وی اظهار کرد: کسانی که وظیفه اعلام ولادت را در مهلت مقرر و امضاء دفتر ثبت کل وقایع را دارند عبارتند از: پدر و جد پدری، مادر در صورتی که پدر در قید حیات نباشد، وصی یا قیم، اشخاصی که قانوناً عهده دار نگهداری طفل هستند مثل کسی که سرپرستی یا حضانت فردی را بر عهده می گیرد و سازمان هایی که متولی نگهداری اشخاص می باشند مثل شیرخوارگاهها، ندامتگاهها و بهزیستی.

معاون امور اسناد هویتی سازمان ثبت احوال کشور تصریح کرد: اعلام وفات به عهده نزدیکترین خویشاوند متوفی که در موقع وفات حاضر بوده، متصدی یا صاحب مکانی که فوت درآن محل اتفاق افتاده است و هر شخصی که در موقع وفات حاضر باشد ویا دهیاران، ماموران انتظامی و … قانوناً می توانند واقعه وفات را اعلام نمایند.

کرمی گفت: برای اینکه وقایع ولادت و وفات به صورت فراگیر و همه جانبه ثبت شود شبکه‌ای تحت عنوان شبکه اعلام در سطح کشور ایجاد شده است.

وی افزود: این شبکه علاوه بر محوریت ادارات ثبت احوال از مجموعه‌ای از ثبت یاران مانند دهیاران، خانه های بهداشت در روستاها و برخی از سازمان ها مانند سازمان امور عشایری و نمایندگان بعضی دستگاهها که متولی همکاری در اعلام وقایع ولادت و وفات می باشند تشکیل یافته است.

معاون امور اسناد هویتی یادآور شد: افرادی هم وجود دارند که نمایندگان دستگاههای دولتی نیستند بلکه افراد حقیقی هستند و به عنوان یاوران ثبت از آنها نام برده می شود. این دو گروه(ثبت یاران و یاوران ثبت) ۵۳ هزار نفر در سطح کشور می باشند.

کرمی با بیان اینکه ثبت واقعه ازدواج و طلاق داخل کشور در دفاتر ازدواج و طلاق و در خارج از کشور در نمایندگی‌های جمهوری اسلامی ایران انجام می پذیرد گفت: طبق قانون دفاتر مکلفند حداکثر هر ۱۵ روز یکبار و دفاتر نمایندگی‌ها حداکثر هر ماه از طریق وزارت امور خارجه وقایع ازدواج و طلاق را در قالب فرمت های مخصوص به ثبت احوال ارسال نمایند.

وی افزود: از آنجایی که ارسال اعلامیه های ازدواج و طلاق بعضاً با تاخیراتی همراه بود، در صدد بر آمدیم تا تفاهمنامه ای را با سازمان ثبت اسناد و املاک کشور مبادله کنیم، طوری که دفاتر یاد شده اطلاعات را به صورت الکترونیکی به ادارات ثبت احوال ارسال کنند تا زمان را به حداقل ممکن برسانیم.

معاون امور اسناد هویتی تصریح کرد: با ارسال الکترونیکی اطلاعات و ثبت در پایگاه سازمان می توان رابطه روجیت را نیز برقرار ساخت و وضعیت سرپرستان خانوار را همیشه به روز نگه داشت.

کرمی با اشاره به اینکه ترکیب جمعیتی کل کشور در سال ۸۹ حدود ۶۹ درصد شهری و ۳۱ درصد روستایی است گفت: از این تعداد حدود ۵۱ درصد جمعیت را آقایان و ۴۹ درصد را خانم ها تشکیل می دهند.

وی افزود: رشد جمعیت کشور نیز با اندکی رشد نسبت به سال قبل حدود ۶/۱ است.

معاون امور اسناد هویتی ثبت بیشترین زادو ولد را در استان سیستان و بلوچستان و کمترین ولادت را استان گیلان عنوان کرد.

کرمی یادآور شد: در سال ۸۹، نزدیک یک میلیون و چهارصد ولادت در سراسر کشور به ثبت رسیده است.

وی همچنین بیشترین میزان وفات ثبت شده به نسبت جمعیت را استان خراسان جنوبی و کمترین میزان ثبت وفات را استان کرمان دانست.

معاون امور اسناد هویتی گفت: نرخ رشد جمعیت در کشور در سال های ۱۳۷۶ الی ۱۳۸۹ سیر نزولی داشته است بطوری که در سال ۱۳۷۶ از ۶۹/۱ به ۴۷/۱ رسیده است.

کرمي با بيان اينکه حدود چهار ميليون و ۱۰۰هزار نفر ايرانيان خارج از کشور هستند گفت: يك ميليون و چهارصد هزار نفر در ايالات متحده آمريکا، ۸۰۰ هزار نفر در امارات متحده عربي و ۴۱۰ هزار نفر در انگلستان و بهمين ترتيب در ساير کشورها زندگي ميکنند.