به گزارش افکارنیوز،

با آغاز قرن بیستم به دنبال پیشرفت های صنعتی جهان مدرن و بعدها وقوع دو جنگ ویرانگر جهانی زمینه برای افزایش مشارکت اجتماعی و سیاسی زنان فراهم شد. افزایش مشارکت اجتماعی زنان با کار در کارخانه و ادارات و بعدها در جبهه نبرد به عنوان امدادگر اولین گام ها برای احقاق مطالبات اجتماعی آنها بود. در آن روزها شرایط کاری سخت با دستمزد کم برای زنان باعث شد آنها دست به اعتراض علیه آنچه "نابرابری" می دانستند، بزنند. شناخته شده ترین نماد مبارزه اجتماعی زنان در تاریخ معاصر مربوط به هشتم مارس 1908 میلادی و اعتراض به همین شرایط سخت کاری بود. در این روز گروهی از زنان کارگر در یک کارخانه نساجی در نیویورک دست به اعتراض زدند. رئیس کارخانه برای جلوگیری از گسترش اعتراض آنها را در کارخانه محبوس کرد اما یک آتش سوزی مشکوک باعث شد نزدیک به 129 تن از زنان کارگر جان خود را از دست بدهند.

در آن سال ها زنان در کشورهاى مختلف اروپایى و امریکا در کنار مبارزه برای رفع تبعیض و استثمار کاری برای احقاق حق مشارکت سیاسی نیز مبارزه می کردند. حق رای و مشارکت زنان در انتخابات محصول جنبش هایی است که در اغاز قرن بیستم شکل گرفت. به روایت تاریخ، نیوزیلند نخستین کشور مستقلی بود که در سال 1893 حق رأی زنان در آن به رسمیت شناخته شد.  

چندی پیش از این تاریخ یعنی به سال 1866 جنبش حقوق زنان در انگلستان مبارزه برای رسیدن به حق مشارکت سیاسی را آغاز کرده بود اما این جنبش در سال 1918 توانست به حق رای برسد. چیزی که در امریکا به سال 1920 و در فرانسه به سال 1944 به وقوع پیوست. در همین حال خبرگزاری رویترز در آستانه هشتم مارس روز جهانی زن نگاهی انداخته به یکصد سال قبل و زمانی که زنان در کارخانه و اداره و پشت جبهه جنگ حضور داشتند. روزهایی که آنها  در شرایط سخت و نابرابر به کار مشغول بودند و محدودیت ها هنوز امکان مشارکت سیاسی و اجتماعی فعال آنان را فراهم نکرده بود.

13

زنان کارمند در امریکا

12

سه تن از فعالان حقوق زنان در مقابل ساختمان کنگره امریکا طوماری برای حق رای در دست گرفته اند. ژوئن 1917

11

کار زنان در رختشوی خانه. سال 1905

10

زنان کارگر که در معادن بلژیک کار می کنند. حدود 1915 میلادی

9

سه تن از زنان کشاورز در مزارع "سم" درشمال فرانسه مشغول به کار هستند. حدود 1917 میلادی

8

زنان در حال کار در کارخانه متورسازی "لینگلن" در "دیترویت". سال 1918

7

زنان در جریان جنگ جهانی اول در کارخانه مهمات سازی شیکاگو کار می کنند. سال 1914

6

زنان در یک کارگاه آسیاب آرد در انگلستان. سال 1918

5

زنان شاغل در اداره نیروی دریایی در "بروکلین" امریکا.

4

زنان عضو ارتش امریکا در جنگ جهانی اول

3

یک زن در حال جارو کردن خیابان در آلمان

2

از چپ به راست: "نلی براون"، "لوسیا مک کالیک"،"ماری برین" و "فلورنس هیج" چهار تن از زنان دانشمند امریکایی در آزمایشگاه

1

زنان لباس های سربازان جنگ جهانی اول را می دوزند. سال 1917