به گزارش افکارنیوز،

مریم نادری، مدیر واحد پایش و پیش بینی شرکت کنترل کیفیت هوا، درباره کیفیت هوای تهران در تعطیلات نوروزی امسال گفت: ارزیابی کیفیت هوای تهران در این باره زمانی نشان می‌دهد، پایتخت از ابتدای سال 1395 تا پایان تعطیلات نوروزی (یکم تا سیزدهم فروردین) 7 روز را در شرایط پاک و 6 روز در شرایط سالم سپری کرده است. دو عامل کاهش منابع اصلی تولید ﺁلاینده در تهران و همچنین ناپایداری‌های جوی و بارش باران و وزش باد  نقش تاثیرگذاری در برقراری وضعیت مطلوب هوای تهران داشتند.

وی با اشاره به نقش ترافیک و تردد وسایل نقلیه بر کیفیت هوای تهران، افزود: در ایام تعطیلات کاهش قابل ملاحظه تردد خودروها در سطح شهر به طور مستقیم در کاهش غلظت ﺁلاینده‌ها تاثیر گذاشته و بهبود قابل توجه کیفیت هوا را به دنبال داشته است. همچنین نفوذ سامانه‌های بارشی به منطقه، فراهم شدن شرایط ناپایدار جوی، وزش باد نسبتا قوی در برخی ساعات و بارش‌های بهاره در این زمینه موثر بوده است.

به گفته نادری، پارامتر عمق میدان دید در بیشتر روزهای دو هفته اخیر در  بیشترین مقدار بوده است اما در برخی روزها به دلیل افزایش رطوبت نسبی موجود در جو تا 3 کیلومتر کاهش یافته است.

 اطلاعات غلظت آلاینده‌ها بر اساس داده  ایستگاه‌های شرکت کنترل کیفیت هوا و اطلاعات هواشناسی اندازه­گیری شده در ایستگاه مهرآباد از پایگاه اطلاعات دانشگاه وایومینگ تهیه شده است.