به گزارش فارس، وحید چگینی در همایش حوادث طبیعی کشور و راهکارهای کاهش خطرپذیری که امروز در وزارت کشور برگزار شد درباره مخاطرات دریایی اظهار داشت: مخاطرات دریایی موضوع جدیدی است که سابقه آن به چهار سال گذشته مربوط میشود.

وی با اشاره به اینکه باید هرچه سریعتر مرکز ملی هشدار پیگیری از مخاطرات دریا را تشکیل دهیم گفت: علت به وجود آمدن مخاطرات دریایی پدیده‌های طبیعی است.

چگینی افزود: خلیج فارس به علت کم عمق بودن سونامی ممکن است در منطقه هرمزگان با مشکلاتی مواجه شویم و امیدواریم در خلیج فارس و سواحل آن اتفاقی رخ ندهد.

وی یادآور شد: سونامی ظرف مدت زمانی ۱۵ تا ۳۰ دقیقه به کشور می‌رسد که فرصت بسیار اندکی است، به همین دلیل ایجاد مرکز هشدار سونامی در کشور یک ضرورت است باید با نصب آژیرهای خطر مردم را نسبت به سونامی خبر کرد.

رئیس موسسه ملی اقیانوس شناسی افزود: کار مدل سازی جهت مقابله با سونامی را چند ماهی است با وزارت علوم، تحقیقات و فناوری آغاز کرده ایم و در حال حاضر در انتظار امکانات و تجهیزات آن هستیم تا بتوانیم ادامه روند را در پیش روی داشته باشیم.

وی به شناگران در دریا هشدار داد: از شناگران درخواست می‌کنم تا به تنهایی شنا نکنند و در محلی شنا کنند که غریق نجات باشد همچنین اگر با جریانی مواجه شدند به جای مقابله با این جریان آب به سمت آن حرکت کرده و پس از آرام شدن جریان برای نجات خود تلاش کنند.

چگینی به دولت پیشنهاد داد: پیشنهاد من به دولت این است هر چند به صرفه نیست، اما به فکر دستگاه آب شیرین کن باشند چه بسا که به واسطه آب شیرین می‌توان کشاورزی کرد.

وی تاکید کرد: ما به نسبت کشورهای دیگر از نیروهای کارشناس و متخصص بسیاری برخورداریم، اما تفاوت ما با آنها این است که کشورهایی همچون چین، کویت و عمان با اعتبارات میلیاردی مراکز تحقیقاتی را تأسیس می‌کنند و بهترین راهکارها را برای کشورشان درنظر می‌گیرند.

رئیس موسسه ملی اقیانوس شناسي خاطرنشان کرد: بارها این هشدار را به مسئولان دادیم که حوزه اقیانوسی دریا حوزه راهبردی است و اگر مسئولان غفلت کنند ممکن است امنیت کشور از راه دریا به خطر بیفتد. ما نیاز به سازمان اقیانوسی داریم همچنین باید به فکر ایجاد پایگاه در قطب جنوب باشیم چه بسا که ممکن است تا ۱۰ سال آینده مقررات جهانی مانع ما برای این اقدام شود.