به گزارش افکارنیوز،

زمانی که خطر مصرف یک وعده قلیان برابر مصرف یکصد نخ سیگار اعلام شد، سودجویان تصمیم گرفتند تله‌های دیگر مانند عرضه قلیان همراه توتون‌های میوه‌ای را امتحان کنند.

 

تله‌هایی که یکی پس از دیگری عوارض قلیان را چند برابر می‌کنند؛ به‌طور مثال با آمدن توتون‌های میوه‌ای به بازار معلوم شد 80 درصد محتویات تنباکو و توتون قلیان‌های میوه‌ای مواد شیمیایی و اسانس‌ است. متاسفانه با آغاز سال جدید در برخی پارک‌ها، شاهد عرضه توتون و تنباکو در لیوان‌های کاغذی (قلیان یکبار مصرف) هستیم. این‌بار سودجویان با ریختن مقداری آب پرتقال طبیعی در لیوان و گذاشتن فویل و توتون بر سر آن و وصل کردن یک شلنگ پلاستیکی، محصول ارزان‌تر و جذاب‌تری برای جوانان تهیه دیده‌اند تا آنها را به دنیای پردود خود دعوت کنند.

 

سودجویان از آب پرتقال طبیعی استفاده می‌کنند تا این باور را به جوانان القا کنند که عوارض قلیان همراه این آب میوه طبیعی کاهش یافته و طعم آن مطبوع‌تر می‌شود، این درحالی است که تنباکو، دود و زغال قلیان، همه سرطان‌زاست و مخاط ریه و دهان را دچار مشکل می‌کند. از سوی دیگر برخی کارشناسان بهداشتی نسبت به مایعات داغ در لیوان‌های یکبارمصرف هشدار داده‌اند و علاوه بر این توتون و تنباکو، دروازه‌ای است که فرد را به سمت استعمال دخانیات دیگر مانند سیگار و همچنین موادمخدر و محرک‌ سوق می‌دهد. احمد جنیدی، معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی ایران در این‌باره اظهار داشت: توتون و تنباکو به هر شکلی که عرضه شود اعم از قلیان‌ها سنتی، پیپ و قلیان‌های یکبارمصرف کاغذی، برای سلامتی مضر و خطرناک است. به گفته جنیدی، مردم باید بدانند فقط برای تامین منافع یک عده سودجو نباید به دام آنها بیفتند و سلامت خود، خانواده و اطرافیان‌شان را به خطر بیندازند.