به گزارش افکار به نقل از پايگاه اطلاع رساني پليس ، حکايت " قناري من روي پشت بام خانه شما است " از آنجا مورد پيگيري پليس پايتخت قرار گرفت که اواخر سال گذشته خانمي در مراجعه به شعبه ششم بازپرسي دادسراي ناحيه ۲۱ تهران به آقاي اصغرنژاد گفت : قبل از ظهر روز گذشته يک جوان حدود ۱۸ - ۱۹ ساله زنگ منزل ما را زد و من از طريق آيفون جوابش را دادم .


وی گفت: «من همسایه کوچه پائینی شما هستم، قناری من از قفس بیرون پریده و دنبالش کردم و الان روی پشت بام خانه شما نشسته است.


اگر اجازه بدهید من به پشت بام خانه شما بروم و قناری را بگیرم.» من هم آمدم دم درب و اجازه دادم تا او به پشت بام برود. در خانه تنها بودم.


چون او را نمی شناختم و به خاطر این که ممکن است دزد باشد و وسائلی را بر ندارد، پشت سر او حرکت کردم. او را به سمت پشت بام راهنمائی کردم و خودم منتظرش ماندم.


در لحظه برگشتن وقتی پائین می آمد مثل این که به نوعی فهمیده بود غیر از من کسی دیگر در خانه نیست در یک لحظه غافلگیر کننده به سمتم حمله کرد و قصد آزار و اذیت داشت که با مقاومت و درگیری با او، با عجله فرار کرد.


چون گوشی تلفن همراهم در مسیر فرارش بود گوشی ام را نیز برداشت و رفت.»
با دستور بازپرس اصغرنژاد، پرونده جهت رسیدگی تخصصی و شناسائی و دستگیری متهم به اداره ۱۶ پلیس آگاهی تهران بزرگ ارجاع شد.


افسر کارآگاه این پرونده، در ابتدا و با توجه به این که شاکی چهره متهم را به خاطر داشت، از طریق مرکز تشخیص هویت پلیس آگاهی برای چهره نگاری، چهره ای فرضی از وی تهیه شد.


در ادامه با احتمال وجود پرونده های مشابه در ادارات و نیز پایگاههای نه گانه پلییس آگاهی، پرونده مشابهی به دست نیامد. اما این پیگیری ها با توجه به این که احتمال داشت مواردی در پلیس پیشگیری باشد، افسر پرونده از طریق پلیس پیشگیری تهران با بررسی سوابق مشابه موفق شد به دو سابقه در کلانتری ۱۰۸ نواب و کلانتری ۱۱۹ دست یابد.


مفاد این دو پرونده حاکی بود که در تابستان سال گذشته یک جوان ۱۸ ساله به نام «رضا – س – ۱۸ ساله» و با معرفی خود به عنوان همسایه، به بهانه این که قناری اش روی پشت بام منزل آنان است، با اجازه شاکی وارد منزل شده و با توجه به اطلاع از تنها بودن زن شاکی در خانه، در یک لحظه قصد آزار و اذیت را داشته اما با ایجاد سر و صدا و دادو فریاد این فرد سریعأ متواری شده است.


در این دو پرونده متهم شناسائی و دستگیر شد اما متهم در مراحل رسیدگی به پرونده از هر دو شاکی رضایت گرفته و مقدمات آزادی خود را فراهم کرد.در روزهای نخست سال جاری و زمانی که کارآگاهان اداره ۱۶ به دنبال دستگیری متهم بودند، دو نفر شاکی دیگر که یک نفردختری جوان و دیگری زنی جوان بود، با مراجعه به دادسرای ناحیه ۲۱، شکایت مشابهی را مطرح کردند.


پرونده ها جهت رسیدگی به اداره تخصصی موضوع در پلیس آگاهی(اداره ۱۶) ارجاع شد. افسر پرونده در همان ابتدا تصویر چهره فرضی متهم را به رؤیت دو شاکی رساند که هردو نفر تأیید کردند که متهم همین فرد صاحب چهره نگاری است.


کارآگاهان با این اطلاعات و تحقیقات میدانی، متهم را در محدوده پاسگاه نعمت آباد شناسائی کردند.


در مراجعه به این آدرس معلوم شد که متهم اقدام به تغییر آدرس کرده است که در ادامه محدوده محل سکونت وی در همان حوالی پاسگاه نعمت آباد شناسائی و با مراقبت های به عمل آمده و تلاش بسیار کارآگاهان، این فرد در تاریخ ۱۰/۰۶ / ۸۹ دستگیر و به اداره ۱۶ پلیس آگاهی منتقل شد.با دستگیری متهم و دعوت شاکیان، هر سه نفر وی را شناسائی کردند. متهم در روز های ابتدای دستگیری موضوع را انکار می کرد اما با توجه به مدارک موجود، خصوصأ دو مورد پرونده سال قبل خود در کلانتری های ۱۰۸ و ۱۱۹ که با قبول ارتکاب به جرم خود و دخالت و وساطت خانواده منجر به رضایت گردیده و این فرد از مجازات اصلی رهائی یافته بود؛ نهایتأ به عمل خود اعتراف کرد.


متهم گفت: «من با پرسه زدن در کوچه ها ومحله های خلوت و در ساعات مناسب که هیچ فردی درخانه نبوده و معمولأ به سر کار می روند؛ به بهانه این که قناری ام روی پشت بام خانه آنهاست، زنگ درب منزل را می زدم و اگر به من اجازه می دادند اول به سمت پشت بام می رفتم و کمی جستجو می کردم و در موقع برگشت وقتی می فهمیدم کسی دیگر در خانه نیست در یک لحظه به سمتش هجوم می بردم. در این سه پرونده و دو پرونده در دستگیری قبلی، با داد و فریاد شاکیان از آنجا فرار کردم.


سرهنگ عباسعلی محمدیان رئیس پلیس آگاهی پایتخت با اعلام این پرونده گفت: متهم پس از دستگیری و با همین تعداد شاکی(البته با اشاره به این که وی در سال قبل نیز دو شاکی دیگر داشته) واعترافات به عمل آمده، با صدورقرار مناسب از سوی قاضی پرونده روانه زندان شده است.


لذا از شهروندانی که به خصوص در محدوده خیابان جمهوری، میدان منیریه و خیابان ولی عصر(عج) پائین تر از خیابان انقلاب، مواردی مشابه داشته اما به خاطر برخی ملاحظات خانوادگی و اجتماعی از شکایت صرفنظر نموده اند دعوت می شود تا جهت طرح شکایت یا پرونده خود به اداره ۱۶ پلیس آگاهی تهران بزرگ واقع در خیابان وحدت اسلامی یا شعبه ششم بازپرسی دادسرای ناحیه ۲۱ تهران مراجعه و یا با شماره تلفن های ۵۱۰۵۵۵۷۳ یا ۵۱۰۵۵۵۷۴ تماس حاصل نمایند.


سرهنگ محمدیان درپایان و با یادآوری این که پلیس و دستگاه قضائی امین و پناهگاه افراد به ویژه بی پناهان است، گفت: لازم است تا شهروندان محترم در زمان مراجعه افراد به درب منزل و با هرگونه اظهارات و ادٌعا، حتمأ در کنار وجهه معنوی و نظر مثبت خود، کیٌض بودن و موارد قانونی و جوانب احتیاط را نیزفراموش نکنند.


همچنین تجربیات پلیسی به دست آمده در پرونده های مشابه حاکی است که اغلب، افراد؛ به خاطر ترس از آبرو و حتی در بسیاری از موارد ترس از برخورد انفعالی خانواده خود پس از شنیدن موضوع، از طرح شکایت در محاکم قضائی و پلیسی و یا اعلام موضوع به خانواده خود صرفنظر کرده اند.


باید گفت که این افراد در چنین مواقعی بدون این که گناهی مرتکب شده باشند، فقط در اعتماد به یک شیطان صفت و غریبه مرتکب اشتباه شده اند که حتمأ نیاز به حمایت شدید خانواده و قانون دارند.


البته در مواردی خصوصأ این چنینی که به یک نفر ظلمی واقع می شود این آمادگی در دستگاه قضائی و پلیس وجود دارد که پرونده تا رسیدن به نتیجه قانونی مفتوح باشد. اگر فرد شاکی بخواهد؛ پرونده بدون اطلاع خانواده اش تا احقاق حق وی و با رعایت حفظ شئونات خانوادگی و اخلاقی رسیدگی می شود.