به گزارش افکارنیوز،

به نظر می رسد که تمشک با محتویات کامل آن می تواند به عنوان دارویی برای جلوگیری از کاهش رشد غده های بدخیم که سالانه بیش از یک میلیون نفر را در جهان مبتلا می کند و سالانه دست کم 750 هزار مریض قربانی آن می شوند، مورد استفاده قرار گیرد.

مراکز تحقیقاتی درمطالعات خود تلاش کردند محتویات تمشک را از یکدیگر جدا کنند تا با شناخت ماده فعال، از آن برای ساخت داروهای جدید استفاده کنند، اما تلاش های آن ها بی نتیجه بود. توصیه اصولی محققان این است که مبتلایان به سرطان روده، نباید آب تمشک را بخورند، بلکه باید همه آنرا یکجا مصرف کنند زیرا بخش هایی از پوست تمشک که درآب این میوه نیست - فراتر از ویژگی های عجیب آن است.

براساس برخی آمارهای جهانی از هر بیست نفر، یک نفر به سرطان روده مبتلا می شود، ( یعنی 5 درصد از انسان ها) و موارد ابتلا به آن به ویژه در آمریکا و کشورهای پیشرفته زیاد است. این بیماری درآمریکا، سومین سرطان رایج (به استثنای سرطان های پوست) شناخته می شود. سرطان روده، همچنین سومین سرطان عامل مرگ درهر دو جنس است، این درحالیست که میانگین ابتلا به این بیماری، در کشورهای درحال توسعه و کشورهای جهان سوم در آفریقا و آسیای جنوبی کاهش می یابد و به کمترین حد خود (یعنی کمتر از حدود ده برابر) می رسد.

مطالعات انجام شده علت شیوع سرطان روده بزرگ در کشورهای پیشرفته در مقایسه با کشورهای فقیرتررا شیوه غذایی دراین کشورها ارزیابی کرده است که به طور عمده مبتنی بر استفاده از گوشت قرمز در مقایسه با سبزیجات ، میوه و حبوبات است. همچنین تجربه نشان داده که کم تحرکی در زندگی و کمبود فعالیت ورزشی خطرمرگ بر اثر ابتلا به سرطان روده را افزایش می دهد و درمقابل این بیماری به شکل ارثی در برخی خانواده ها وجود دارد اما فقط 5 درصد از موارد ابتلا را شامل می شود.

محققان با آزمایش روی موش های آزمایشگاهی مبتلا به سرطان روده بزرگ و پس از گذشت بیست هفته از مصرف تمشک توسط موش ها به این نتیجه رسیدند که غده های خوش خیم به نصف رسیده و اندازه آن نیز در مقایسه با موش هایی که تمشک نخورده بودند، کوچکتر بود، آن ها همچنین وقتی که بخش های مختلف تمشک را از یکدیگر جدا کردند، به همان نتایج دست نیافتند، از این رو نتوانستند ماده موثر مشخص را شناسایی کنند برخی ازآنان عقیده دارند که ماده فعال جداگانه ای در این میوه وجود ندارد، بلکه خود تمشک با همه مواد داخل آن، برای درمان سرطان موثر است.