به گزارش افکارنیوز،

مسعود پزشکیان  با بیان این مطلب گفت: مسئله در مورد محصولات تراریخته کاملا روشن است، هرکس با علم مخالفت کند عقب می‎ماند.

وی ادامه داد: اینکه برای مثال بتوانیم گیاهی را در برابر شرایط نامساعد محیطی مقاوم کنیم خیلی هم خوب است. امروزه در پزشکی هم تلاش بر این است که بتوانیم ژن‎هایی که باعث ابتلا به سرطان یا انواع بیماری‎های دیگر می‎شوند را شناسایی و حذف کنیم.

پزشکیان افزود: در واقع علم به سمتی می‎رود که نیازی به مصرف داروهای شیمیایی نباشد و اگر بخواهیم با این روند مخالفت کنیم درست نیست.

نماینده مردم تبریز در مجلس دهم شورای اسلامی با توضیح اینکه در طبیعت هم ژن‎های معیوب به تدریج حذف شده و ژن‎هایی که سازگاری بیشتری با محیط دارند به بقای خود ادامه می‎ دهند، ادامه داد: در این شرایط انسان می‎تواند با علم به شرایط و بر اساس تناسب و تعادل برای استفاده بشر و برای حفظ آینده کره زمین حداکثر استفاده را از دانش و فناوری ببرد.

پزشکیان با خطاب قرار دادن مخالفان مهندسی ژنتیک و با طرح این پرسش که اگر بخواهیم ژن‎های مولد سرطان را از چرخه زندگی حذف کنیم آیا کار بدی کرده‎ایم، گفت: اگر کسی قصد نگه داشتن این صفات نامطلوب را داشته باشد این روش مورد سئوال است و ما باید برای ساختن آینده‎ای بهتر و سالمتر از دانش و فناوری حداکثر بهره را ببریم.

وزیر اسبق بهداشت، از هجمه‎های بی اساس مطرح شده انتقاد کرد و گفت: من از شنیدن برخی مخالفت‎ها تعجب می‎کنم. اینکه مخالفان تا حالا هیچ مستند علمی برای مخالفت خود ندارند، جای سوال است.

وی افزود: باید دید چه کسانی از واردات محصولات تراریخته سود می‎برند و با تولید داخلی آن مخالفت می‌کنند. مخالفت با تولید داخلی تراریخته‎ها یک بحث تجاری است و روشن شدن پاسخ این سوالات کمک بزرگی به حل این مسئله خواهد بود.