به گزارش افکارنیوز،

علیرضا زالی در نشست خبری گفت: ما خسته شده‌ایم، گاهی مسائل ما برای رسانه‌ها و جامعه پزشکی کسالت‌آور شده چون سالیان سال است مطالبات را می‌گوییم اما اقدام موثری رخ نمی‌دهد و رمق جامعه پزشکی رو به تزلزل رفته است.

وی ادامه داد: بخش عمده‌ای از مطالبات ما روی زمین مانده و حدود 2 سال است که مشکلات متنوعی داریم در حالیکه وظیفه ما صیانت از حقوق جامعه پزشکی است و آفت بزرگی که در جامعه به راه افتاده از سوی برخی از افراد ترویج واگرایی بین منافع جامعه پزشکی و مردم است در حالیکه اساساً اختلالی وجود ندارد و ما این فضا را همگرا می‌دانیم.

زالی گفت: اگر با سرکوب تعرفه‌ها فکر می‌شود که می‌توان خدمت کرد، این خدمت نیست. اینکه سلامت را در دو دهه کنار بگذاریم نتیجه آن نارضایتی مردم و جامعه پزشکی است و در این صورت بازی دو سر باخت است اما اگر بخواهیم بازی را ببریم باید مطالبات جامعه پزشکی را در یک نگاه کلان بدون جبر و سرکوب تبیین کنیم.

رئیس سازمان نظام پزشکی کشور ادامه داد: سالهاست از کسری اعتبارات گله‌مندی وجود دارد، اگر تعرفه‌ها را رشد دهیم و منابع تأمین آن را نبینیم و حتی اگر تعرفه‌ها را سرکوب کنیم باز هم راه را به غلط رفته‌ایم این در حالی است که جامعه پزشکی خدمات سلامت خود را با فراز و نشیب تعطیل نکرده و همراهی کرده است. 900 میلیون خدمت درمانی و 2800 بسته خدمتی در سال 94 به مردم داده شده است.

زالی تصریح کرد: پس یک بار برای همیشه باید به قیمت تمام شده خدمات برگردیم و آن را با ایجاد ظرفیت‌سازی بدست آوریم، این میسر نمی‌شود مگر اینکه بیمه‌ها توانشان افزایش یافته و مشکلات تکمیلی و پایه حل شود، با مدل بیمه‌ای مطالبات به سرانجام می‌رسد و برای مردم هم مشکلی پیش نخواهد آمد.

وی ادامه داد: اما متأسفانه بیمه‌ها 1500 میلیارد تومان کسری دارند در نتیجه با رشد تعرفه‌ها مخالفت خواهند کرد این در حالی است که بودجه 95 نیز به گونه‌ای طراحی شده که با شتاب طرح تحول سلامت همگام نیست به طوریکه از 4 هزار و 500 میلیارد تومان اعتبار هدفمندی یارانه‌ها فقط 500 میلیارد تومان آن در حوزه تعرفه دست ما را گرفت.

وی افزود: مسیری که در تعرفه‌ها طی می‌کنیم خسته‌کننده شده است یا باید مسیر چانه‌زنی غیر کارشناسانه طی شود یا راه دیگری را در نظر بگیریم. متاسفانه ما رای حداقلی در شورای عالی بیمه داریم و معلوم است با 2 رای، رأی نمی‌آوریم. به همین دلیل به مجلس پیشنهاد دادیم ترکیب این شورا تغییر کند اما چون منابعی موجود نیست همچنان مقاومت می‌شود.

رئیس سازمان نظام پزشکی کشور گفت: همیشه گلایه شورای بیمه اعلام تعرفه پس از بسته شدن بودجه سالانه بوده است اما امسال ما بسته کارشناسی تعرفه را آبان ماه 94 به شورای عالی بیمه داده‌ایم. در این بسته پیشنهادی متدولوژی قیمت تمام شده خدمات درمانی را تصویب کرده‌ایم که البته امیدواریم محقق شود.

وی در انتقاد به رشد 400 درصدی تعرفه‌ها گفت: زمانی که کتاب ارزش‌گذاری نسبی خدمات مبنا قرار گرفت چاپ آن مربوط به سال 84 بود به همین دلیل ارزش‌گذاری دقیقی صورت نگرفت در حالیکه هر سال باید بازنگری شود. اگر درست اجرا می‌شد تا 180 درصد رشد را داشتیم اما فقط روی کاغذ ماند، بیمه‌ها گفتند منابع نداریم و نظرات متفاوتی برای آن اعلام شد.

وی افزود: 38 درصد رشد تعرفه در بخش دولتی به پزشکان و 42 درصد به بخش خصوصی تعلق گرفت نه اینکه رشد 120 درصدی باید در این زمینه ضریب خدمات دیده شود.

وی با انتقاد از اینکه بیمه‌ها عملاً کتاب ارزش‌گذاری نسبی را قبول نکردند، گفت: حتی اگر رشد تعرفه هم داشتیم برایش مطالباتی داده نشد، کارانه در بیمارستان‌های دولتی عقب افتادگی شدید دارد و پزشکان اکنون آبروداری می‌کنند حتی امسال تمام بیمارستان‌های خصوصی درجه یک تهران برای پرداخت عیدی و حقوق کارمندان از پزشکان خود استقراض کردند در حالیکه 25 هزار نیروی انسانی در این بیمارستان‌ها مشغول‌اند.

زالی ادامه داد: بسیاری از بیمارستان‌های خصوصی تعطیل شدند و ما به راحتی از کنارش گذشتیم، اسناد بین راهی زیادی وجود دارد که مشکل‌ساز شده در این زمینه حتی هر بیمارستان خصوصی در تهران 2 میلیارد تومان تخفیف داده است یعنی برای بیمارانی که توان پرداخت نداشته است.

وی افزود: کمبود منابع باز هم در ماه پایانی سال برای تعیین تعرفه‌ها مطرح شد اما به بسته منطقی در تعیین آن رسیدیم و فکر می‌کنیم اگر اعلام شود تا حدی بتوانیم پاسخگوی نیاز جامعه پزشکی باشیم، وزرای بهداشت و رفاه در هیأت دولت در تلاش‌اند تا آن را تصویب کنند. اگر آن چیزی که در نظر گرفته شده تصویب نشود اوضاع خیلی خراب خواهد شد.

وی در مورد تغییرات در بسته پیشنهادی تعرفه‌های سال 95 گفت: به صورت کلی رشد تعرفه‌ها دیده شده اما برای هر خدمت متفاوت است اما آنچه قابل توجه است رشد تعرفه ویزیت و هتلینگ است که ضریب آن از فریز در می‌آید.

رئیس سازمان نظام پزشکی کشور اظهارداشت: اگر بسته پیشنهادی تعرفه آنگونه که باید تصویب نشود و دوباره قیمت تمام شده آن کاهش یابد برای صنف پزشکی پاسخی نداریم. اگر مطالبات ما محقق نشد این بسته را به شورای عالی نظام پزشکی ارجاع می‌دهیم و از روش‌های قانونی پیگیری خواهیم کرد تا مانند سال گذشته مطالبات بر زمین نماند و برخی از گروه‌ها مانند پزشکان عمومی آسیب نبینند.

وی در بخش دیگری از سخنان خود رشد عجیب و غریب مالیات برای جامعه پزشکی را یکی از گله‌مندی‌های آنها دانست و گفت: مالیات این جامعه رشد غیر منطقی داشته و اگر پزشکان ما بخواهند با طیب خاطر خدمت‌رسانی کنند باید شرایط برایشان بهتر شود. دستیار پزشکی در کشور با آنچه در کشورهای توسعه یافته زندگی می‌کند متفاوت است. رزیدنت ما شب و روز کار می‌کند اما دولت پولی ندارد که به او بدهد.

زالی افزود: ما موافق تقابل با گروه‌های دیگر نیستیم، دغدغه‌های پرستاران را می‌بینیم و می‌دانیم حقوقشان مکفی نیست و می‌دانیم که دو سوم ماماها بیکارند اما ما از حقوق صنفی جامعه پزشکی باید دفاع کنیم تا حداقل استانداردهای زندگی را داشته باشد.

رئیس سازمان نظام پزشکی کشور در رابطه با حکم مجازات برای جامعه پزشکی و حکم حبس آنها گفت: در سال 93، 18 حکم حبس تعزیری صادر شد که اجرایی نشد و برای 3 حکم مجازات جایگزین تعیین شد.