به گزارش افکارنیوز،

رضا پایدار ــ معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی ایران اظهار داشت: مرکز حجامت ایران به‌دلیل فعالیت بدون پروانه رسمی و بهره برداری و همچنین استفاده از نیروی انسانی فاقد مدرک قانونی، غیرمجاز شناخته و پلمب شد.

پایدار افزود: سازمان تعزیرات حکومتی، در دو مرحله به این مرکز اخطار داده بود اما مرکز حجامت ایران بدون توجه به هشدارها، فعالیت خود را ادامه می‌داد که در نهایت با دستور پلیس فتا، این مرکز پلمب شد.

وی تصریح کرد: علاوه بر این، این مؤسسه در تهران اقدام به راه‌اندازی دانشکده‌ای به‌نام شعبه دانشگاه ارمنستان کرده بود که در آن به افراد عادی آموزش حجامت را ارائه می‌دادند و برای آنها مدرک و گواهی صادر می‌کردند که این دانشکده نیز به‌دلیل فقدان مجوز، پلمب شد.

پایدار به مردم توصیه کرد تا از مراجعه به مؤسساتی که فاقد مجوز قانونی و بهره‌وری وزارت بهداشت و همچنین مسئول بهره‌وری هستند، جداً پرهیز کنند و در نخستین مراجعه خود به مراکز درمانی، حتماً به مجوز و پروانه تأسیس آن مؤسسه توجه کنند.

معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی ایران با بیان "ما به‌صورت دوره‌ای از تمام مراکز درمانی و به‌ویژه طب سنتی بازدید می‌کنیم"، افزود: بر اساس این بازدیدها، مراکز غیرمجاز در ابتدا تذکر می‌گیرند و به سازمان تعزیرات حکومتی ارجاع می‌شوند و در صورت عدم رعایت نکات لازم، پلمب و به دادگاه معرفی می‌شوند.

به گزارش وزارت بهداشت، پایدار به پلمب چندین مؤسسه درمانی غیرمجاز در سال گذشته اشاره کرد و گفت: برخی از مراکز غیرمجاز، ارتباطاتی با افراد خاصی دارند و جوسازی می‌کنند، اما شلوغ‌کاری، جوسازی و ارتباط با افراد خاص، در نظارت دقیق مؤسسات درمانی تأثیری نخواهد داشت.

وی با بیان اینکه در حال حاضر دانشکده‌های طب سنتی دانشگاه‌های علوم پزشکی، اقدام به تربیت PhD طب سنتی کردند، اظهار داشت: این متخصصان به‌تدریج وارد بازار کار شده و با روش علمی و به‌صورت قانونی فعالیت دارند.

معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی ایران از مردم خواست که به مراکز قانونی و دانشکده‌های طب سنتی دانشگاه‌های علوم پزشکی مراجعه کنند تا گرفتار افراد سودجو نشوند.

پایدار خاطرنشان کرد: مجوزهای مراکز و مؤسسات طب سنتی باید در معرض دید مردم، نصب شود تا باعث آگاهی مردم شود و با اطمینان خاطر از این مراکز خدمات دریافت کنند.