به گزارش افکارنیوز،

علی‌محمد ملاحی اظهار داشت: اصولاً تجمع چاقی به‌ویژه در چاقی موضعی در نقاطی از بدن ایجاد می‌شود که عضلات و بافت‌های آن نواحی دچار ضعف قوا شده باشند.

به‌گفته وی "دل‌سردی" و کاهش قوت قلب یکی از عوامل ضعف بافت‌های نواحی لگن، تناسلی، کمر، پهلو‌ها، باسن و ناحیه ژنیتال (اندام جنسی) است، این تقریباً همان بحثی است که در طب رایج به‌عنوان چاقی ناشی از افسردگی مطرح می‌شود.

این دستیار تخصصی طب سنتی ایران افزود: غم و افسردگی با ایجاد سردی و کاهش متابولیسم بدن به‌ویژه کاهش عملکرد غده تیروئید (بر اثر بغض‌های مکرر) باعث افزایش رطوبت, بلغم و چاقی یا به‌اصطلاح "غم‌باد" (به‌ویژه در مزاج‌های سرد و تر) می‌شود.

ملاحی بیان داشت: فوتون‌های نور خورشید نیز بر پوست و عناصر زیر پوستی به‌ویژه چربی‌های نواحی "هایپودرم" (پوست از سه قسمت اپیدرم، درم و هایپودرم تشکیل شده است که  هایپودرم لایه عصبی یا لایه زیرین پوست است) اثرگذار و از عوامل مؤثر در چاقی و لاغری‌اند.

وی عنوان کرد: بدیهی است آن دسته از طول موج‌های نور خورشید که باعث افزایش متابولیسم و حرارت می‌شوند, باعث ذوب شدن بلغم می‌شوند. این طول موج‌ها به‌ویژه بعد از عبور نور خورشید از رنگ‌های قرمز و زرد و نارنجی بیشتر مشهود هستند.

این دستیار تخصصی طب سنتی ایران یادآور شد: بنابراین پوشیدن لباس‌های آبی‌رنگ، سفید، نیلی و کبود باعث کاهش حرارت و افزایش رطوبت بدن و در نتیجه چاقی می‌شوند و لباس‌های قرمزرنگ, زرد و نارنجی با عبور اشعه‌ای نورانی و  پرحرارت نزدیک به مادون قرمز باعث افزایش حرارت و متابولیسم و ذوب‌شدن چربی‌ها می‌شوند.