به گزارش افکار به نقل از مشرق، چرا این ویروس یا بدافزار طی یک ماه اخیر و مشخصاً دو هفته اخیر تا این حد مطرح میشود و بازتاب رسانهای پیدا میکند. اگر ما عناوین مهمترین مطالب این روزها را به یاد آوریم قطعاً پشت پرده این داستان را درک خواهیم کرد.

- سفر احمدی‌نژاد به نیویورک و آن سخنرانی جنجالی
- شروع نصب میله‌های سوخت نیروگاه بوشهر

- ادعاهای بی حد و حصر اسرائیل در مورد حمله به ایران و تهدیدهای فراوان به انجام حتمی این کار
- گزارش آژانس انرژی اتمی مبنی بر عدم وجود نشانه‌ای مبنی بر غیرصلح‌آمیز بودن فعالیت اتمی در نطنز
اما اتفاقاتی که در عمل افتاد حاکی از این بود که اسرائیل نتوانست به ایران حمله کند حتی به مقرهای نظامی و یا حتی سایت‌های هسته‌ای. نیروگاه اتمی بوشهر هم به گفته رئیس سازمان انرژی اتمی ایران به موقع افتتاح خواهد شد.

احمدی‌نژاد هم بدون هیچ ترس و واهمه‌ای از میزبان، او را متهم به دخالت مستقیم یا غیرمستقیم در حوادث۱۱ سپتامبر کرد. و در مقابل آن اوباما تنها عکس‌العمل منفعلانه عجیب و غریبی از خود نشان داد که علاوه بر ما مردم امریکا را هم متعجب ساخت.

بنابراین تنها کاری که آنها می‌توانند انجام دهند تا از فشار رسانه‌ای که در آن قرار گرفته‌اند خارج شوند نشان دادن ضرب شستی به ایران می‌باشد. پس بهتر است اثبات کنند که می‌توانند ایران را مورد حمله و تهاجم قرار دهند، از طریق حملات سایبری.

جریان اینچنین است: نخست ادعا می‌کنند که یک ویروس بسیار قوی که البته قوی هم هست، به سیستم‌های صنعتی دنیا وارد شده است. سپس یکی از بازوهای رسانه‌ای آنها از طریق شرکت F - secure مصاحبه‌ای انجام می‌دهد و ابعاد این آلودگی را تشریح می‌سازد. در این مصاحبه به طور مشخص ایران، هند و اندونزی سه کشور با بیشترین آلودگی به این بدافزار معرفی می‌شوند. سپس در اخبار بعدی چنین می آید «که این ویروس بیشترین نفوذ را به سیستم‌های صنعتی ایران داشته است: «۶۰ درصد از کل آلودگی به این بدافزار در جهان در ایران مشاهده شده است.

سپس مصاحبه‌های جداگانه‌ای از کارشناسان امنیت سایبری از سه شرکت F - secure، سیمانتک و کسپرسکی منتشر می‌شود که بر اساس آن این ویروس بسیار قدرتمند معرفی می‌شود و هر سه می‌گویند طراحی این ویروس از عهده تیم‌ها و گروه‌های مستقل خصوصی بر نمی‌آید و احتمالاً یک گروه تروریستی سایبری با حمایت یک دولت این کار را انجام داده‌اند. خود زیمنس هم متهم به همکاری با آن دولت نامعلوم می‌شود. سپس مصاحبه کننده از اسرائیل نام می‌برد و کارشناس مورد نظر، آن را رد نمی‌کند. حتی از دولت امریکا نام برده نمی‌شود و مستقیماً نام اسرائیل به میان می‌آید. حال به نظر شما برنامه بعدی آنها چیست؟ چه ادعاهای دیگری می‌توانند داشته باشند؟

مدیر شرکت کسپرسکی ما را به فیلم جان‌سخت ۴ ارجاع می‌دهد. و می‌گوید این فیلم گویای آن چیزی است که تروریست‌های سایبری قادر به انجام آن هستند. اما ناگهان اخبار جدیدی به گوش می‌رسد: «چند نفر از نمایندگان کنگره امریکا از احتمال وقوع چنین حملاتی علیه خود امریکا سخن به میان می‌آورند. ناگهان داستان خلیج مکزیک یادآوری می‌شود.

محققان می‌گویند سیستم‌های استفاده شده در آن مجموعه هم همان سیستم مدیریتی SCADA زیمنس بوده است که این ویروس آن را آلوده می‌سازد. این اتفاق قبل از آلودگی سیستم‌های ایران به این ویروس افتاد. اما چرا در آن مورد این اخبار منتشر نشد؟ هفته گذشته چند کارشناس مسائل امنیت سایبری نسبت به آسیب‌پذیری زیرساخت‌های نفت و گاز و برق امریکا به این ویروس اظهار نگرانی کرده‌اند و به مدیران هشدار داده‌اند. اگر بار دیگر به حافظه‌مان رجوع کنیم می‌بینیم که چند ماه قبل خبر مشکوک آلودگی سیستم‌های نطنز به این ویروس اخبار محدودی منتشر شد. اما انتشار گزارش آژانس مبنی بر فعال بودن این مجموعه و تولید اورانیوم غنی شده در آن، نشان داد آلودگی جدی نبوده است و با هشیاری کارشناسان ایرانی از انتشار وسیع آن جلوگیری شده است.

شاید این بدافزار در حد چند کامپیوتر شخصی را آلوده کرده باشد اما هوشیاری در استفاده نکردن از آنتی‌ویروس خود شرکت زیمنس و تلاش مهندسان ایرانی برای تولید نرم‌افزار بومی ازبین‌برنده این ویروس این تلاش آنها را برای خبرسازی علیه ایران ناکام گذاشت. اما این پایان کار نیست. پس از ناکامی در مورد نطنز به دنبال بوشهر رفتند.

ادعای اقدام آنها علیه نیروگاه بوشهر اعتراض کارشناسان خودشان را نیز موجب شد. یکی از کارشناسان مجله وایرد می‌گوید ما تعجب می‌کنیم که چرا با وجود تبلیغات رسانه‌های ما بر استفاده ایران از مجموعه نطنز برای غنی‌سازی اورانیوم در جهت ساخت بمب اتم، این ویروس که می‌گویند توسط اسرائیل برای از بین بردن تأسیسات اتمی ایران طراحی شده، به نیروگاه اتمی بوشهر که همه می‌دانند تنها قادر به تولید برق است نفوذ کرده است؟!
سؤال دیگر این کارشناس این است اگر این ویروس به هدف نفوذ به سیستم‌های اتمی و زیرساخت‌های ایران طراحی و تولید شده است، چرا ۴۵۰۰۰ واحد صنعتی را در سراسر جهان آلوده کرده است. در حالی که این‌گونه نفوذها به راحتی توسط یک کارمند از مجموعه‌های هدف امکان‌پذیر بوده و نیازی به این‌همه خراب‌کاری در سرتاسر جهان ازجمله آمریکا و اروپا نبوده است.

در پایان قابل ذکر است که نوع پوشش این خبر در رسانه های داخلی نیز جای بحثدارد که در آینده نزدیک به بررسی آن خواهیم پرداخت.