به گزارش افکارنیوز،

اسحاق جهانگیری در مراسم معرفی دستاوردهای صنعت دارویی کشور که در مرکز رشد واحدهای فناوری فرآورده‌های دارویی دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی تهران برگزار شد با تبریک میلاد منجی عالم بشریت، یکی از گمشده‌های اقتصاد ایران را بهره وری دانست و اظهار داشت: بهره وری یکی از نیازهای حیاتی کشور و لازمه توسعه اقتصادی ایران است.

وی با یادآوری اینکه در بسیاری از کشورها سهم عمده ای از رشد اقتصادی از محل افزایش بهره وری است، عنوان کرد: متاسفانه در کشور ما با وجود اینکه در مبانی دینی و ارزش‌های اسلامی بر استفاده بهینه از وقت و سرمایه‌های فیزیکی و انسانی تاکید شده است اما متاسفانه وضعیت بهره وری در کشور بسیار نامناسب است.

معاون اول رییس جمهور با اشاره به اینکه در سند چشم انداز بیست ساله برای رشد اقتصادی 8 درصدی پیش بینی‌های لازم انجام شده، تصریح کرد: در این سند مقرر شده که 2.5 درصد از این رشد از محل افزایش بهره وری باشد اما گزارش‌ها حاکی از آن است که میزان بهره وری در کشور بسیار ناچیز و پایین بوده است.

جهانگیری با تاکید بر اینکه این بیماری مزمن اقتصادی ایران یعنی پایین بودن بهره وری باید از اقتصاد کشور برچیده شود، از همه نخبگان و صاحب نظران کشور خواست نسبت به فرهنگ سازی در جامعه در جهت استفاده بهینه از سرمایه‌های فیزیکی و انسانی تلاش کنند و افزود: مهمترین اقدام در تحقق افزایش بهره‌وری این است که در این زمینه کار فرهنگی انجام شود و این موضوع در باور کارکنان و فعالان نهادینه شود.

وی با تاکید بر اینکه افزایش بهره وری نیازمند برنامه، شاخص گذاری، کنترل شاخص‌ها و هدف گذاری است، تصریح کرد: با افزایش بهره وری، حتماً هزینه‌های تولید پایین آمده و سطح کیفی محصولات و قدرت رقابت در بازارهای بین المللی افزایش پیدا می‌کند.

معاون اول رییس جمهور با بیان اینکه دولت در سیاستگذاری‌های خود و در برنامه ششم توسعه به طور جدی موضوع بهره وری را مورد تاکید قرار داده است، گفت: افزایش بهره‌وری یکی از محورهای مهم اقتصاد مقاومتی است و دولت مصمم است از تولید داخلی، توسعه صادرات و کاهش واردات حمایت کند که رمز اصلی در تحقق این اهداف، افزایش بهره وری است.

جهانگیری در ادامه با اشاره به بی انصافی برخی رسانه‌ها و افراد درخصوص اقدامات و دستاوردهای دولت، گفت: گاهی وقت‌ها مطالعه برخی رسانه‌ها و جراید و اظهار نظرهای غیرمنصفانه افراد موجب دلسردی می‌شود.

وی افزود: امروز در برخی از رسانه‌ها دولت به این موضوع متهم شده است که همه نگاه‌ها به آمریکا بوده است و همه بار دولت بر دوش وزارت امور خارجه که آن هم به گفت‌وگو با آمریکا محدود شده است در حالیکه این خلاف واقع است.

معاون اول رییس جمهور با اشاره به اینکه یکی از کلیدی ترین طرح‌ها و دستاوردهای دولت در حوزه بهداشت و درمان بوده است یادآور شد در سه سال اخیر وضعیت هزینه‌های درمانی، تامین تجهیزات و امکانات پزشکی متحول شده و میزان رضایتمندی مردم از خدمات مراکز درمانی افزایش یافته و نارضایتی ها به حداقل کاهش یافته است.

جهانگیری با اشاره به اینکه سال 94 از نظر بودجه و درآمدهای کشور یکی از سخت ترین سالها بوده است، افزود: با وجود همه محدودیت‌ها دولت به تعهدات خود عمل خواهد کرد و مطالبات بخش درمان و دارو را پرداخت خواهد کرد.

وی در بخش دیگری از سخنان خود با بیان اینکه یکی از مهمترین نیازهای اقتصاد مقاومتی، اقتصاد دانش بنیان است، گفت: برخی افراد تلاش می‌کنند اینگونه القاء کنند که اقتصاد مقاومتی قرار است برای مردم سخت گیری و ریاضت ایجاد کند که این کاملا نادرست است و اقتصاد مقاومتی اقتصادی است که قرار است از اتکاء به منابع طبیعی به مغز و دانش افراد متکی شود.

معاون اول رییس جمهور همچنین با اشاره به بازدید خود از دانشگاه صنعتی شریف در روز پنجشنبه هفته گذشته و بازدید امروز از دستاوردهای دانشگاه علوم پزشکی تهران، عنوان کرد: این افتخارات که توسط جوانان تحصیلکرده و خلاق کسب شده است باعث افتخار و خرسندی است و ما را به آینده کشور و نظام امیدوار می‌کند.

جهانگیری در ادامه سخنان خود با تاکید براینکه در کنار هر دانشگاه باید یک مرکز رشد وجود داشته باشد، گفت: این مراکز باید از کسانی که دارای ایده و خلاقیت هستند حمایت کنند تا ایده‌ها و خلاقیت‌ها به محصول و ثروت تبدیل شود.

وی با تاکید بر لزوم توسعه صادرات در بخش دارو، گفت: سال گذشته تراز تجاری کشور مثبت شد و میزان صادرات غیرنفتی به اندازه یک میلیارد دلار از واردات پیشی گرفت.

جهانگیری افزود: دولت بسته حمایتی از صادرات را تدوین کرده و به زودی ابلاغ می‌شود و در این بسته پیش بینی‌های لازم نیز انجام شده که یکی از این پیش بینی‌ها اعطای خط اعتباری به کشورهایی است که به دنبال واردات محصولات ما هستند.

معاون اول رییس جمهور با اشاره به اینکه در دولت تدبیر و امید در هر دو ماه یک داروی جدید تولید شده است این توانمندی علمی کشور را افتخار آمیز توصیف کرد و گفت: دانشمندان کشور موفق شدند داروهای سرطانی و بیماریهای صعب العلاج را که با قیمت‌های گزاف به کشور وارد می‌شد، با اتکا به توان داخلی تولید کنند.

جهانگیری با تاکید بر اینکه باید صادرات کشور به سمت محصولات دانش بنیان و فناوری های پیشرفته سوق پیدا کند، گفت: باید کیفیت محصولات رضایت بخش باشد و به خصوص در بخش دارو باید کیفیت محصولات به گونه ای باشد که هم جامعه پزشکی و هم بیماران از آن رضایت داشته باشند.

وی با تاکید بر اینکه باید از بخش خصوصی به ویژه در بخش تولید دارو حمایت شود، اظهار داشت: بخش خصوصی ایران قادر است مسئولیت تولید و اقتصاد کشور را بر دوش بگیرد و امیدوارم در بخش بهداشت، درمان و دارو شاهد حضور پر رنگ بخش خصوصی باشیم و دولت نیز از این بخش حمایت خواهد کرد.

جهانگیری با اشاره به صحبت‌های مجری برنامه که دکتر هاشمی را وزیر کم حاشیه خطاب کرده بود گفت: ممکن است فردی بی حاشیه ولی به درد نخورد ولی دکتر هاشمی وزیر توانمندیست؛ وزیر خوشفکریست؛ فکر دارد، ایده دارد، برنامه دارد و به حضور چنین افرادی در کابینه افتخار می‌کنیم.

وی افزود: همچنین از حضور دکتر دیناروند که در بخش داروی کشور زحمت کشیده اند و کاری که امروز ارایه شد حاصل زحمات وی است، تشکر می‌کنم.

در این مراسم همچنین رئیس سازمان غذا و دارو نیز گزارشی از وضعیت صنعت داروسازی در دولت تدبیر و امید ارائه کرد و گفت: تصمیمات دقیقی در این زمینه اتخاذ و اجرا شده است.

در این مراسم وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی نیز با اشاره به اینکه دولت تدبیر و امید در حوزه خدمات پزشکی،‌ طرح تحول سلامت را با مسئولیت شناسی در دست اجرا دارد، گفت: البته مشکلاتی در این طرح وجود دارد که امیدوارم برطرف شود.

هاشمی با اشاره به دستاوردهای دولت تدبیر وامید در حوزه دارو، گفت: در سالهای گذشته با کمبود 300 قلم دارو در کشور مواجه بودیم که امروز این تعداد به 30 قلم کاهش یافته است.

وی همچنین با اشاره به آغاز به کار شورای فناوری سلامت و ایجاد شورایی در حوزه دارو از ابتدای آغاز به کار دولت یازدهم گفت: در این شوراها سیاست گذاری های مناسبی انجام شده و به دنبال توسعه صادرات بودیم که در این مدت میزان صادرات در بخش دارو دو برابر شده است.

به گزارش وزارت بهداشت، معاون اول رییس جمهور پیش از حضور در این مراسم واحد تولید مواد اولیه داروهای پپ تی دی را افتتاح کرد و از خط تولید داروهای مربوط به دیابت و درمان سرطان بازدید کرد و با توضیحات وزیر بهداشت ، درمان و آموزش پزشکی و رییس سازمان غذا و دارو در جریان آخرین تحولات و دستاوردهای دارویی کشور قرار گرفت.

در این مراسم همچنین به پاس حمایت‌های جهانگیری از حوزه بهداشت و درمان کشور، لوح تقدیر صنعت دارویی، نشان زرین سازمان غذا و دارو و نشان عالی دانشگاه علوم پزشکی تهران به معاون اول رئیس جمهور اعطا شد.