قربانعلی افشانی، مدیرکل دفتر آموزش متوسطه نظری وزارت آموزش و پرورش در گفتوگو با خبرنگار اجتماعی باشگاه خبری فارس توانا با اشاره به جزئیات تغییر ساعات درسی دانشآموزان رشتههای نظری در سال تحصیلی جدید، اظهار داشت: امسال مدیران آن دسته از دبیرستانها که یک نوبته هستند، این اختیار را دارند که موضوع تعطیلی پنجشنبهها را در جلسه شورای مدرسه که متشکل از نمایندگان اولیا، دانشآموزان، دبیران و معاونان است مطرح کرده و در صورت رضایت آنان، پنجشنبهها را تعطیل کنند.

وی با بیان اینکه در صورت پنج روزه شدن فعالیت یک دبیرستان، حتماً باید روز پنج‌شنبه به عنوان روز تعطیل تعیین شود، افزود: در سال تحصیلی جدید، در پایه اول متوسطه با حذف «۲ ساعت ریاضی جبرانی» و «یک ساعت دروس انتخابی»، زمان آموزش هفتگی از ۳۶ ساعت به ۳۳ ساعت کاهش می‌یابد.

افشانی ادامه داد: در پایه دوم متوسطه نظری زمان آموزش هفتگی همان ۳۶ ساعت سابق است، اما یک‌ساعت از آموزش هفتگی «آمادگی دفاعی» به صورت «فعالیت تجمیعی» و در قالب برنامه‌هایی مانند اردوهای راهیان نور، آموزش نظام جمع یا اسلحه‌شناسی به شکل شناور به دانش‌آموزان ارائه می‌شود.

مدیرکل دفتر آموزش متوسطه نظری وزارت آموزش و پرورش عنوان کرد: در پایه سوم متوسطه نظری هم زمان آموزش هفتگی با کاهش یک‌ساعت از درس «تربیت‌بدنی»، از ۳۶ ساعت به ۳۵ ساعت کاهش یافته است.

* بعد از دو ماه از شروع سال تحصیلی، رضایت دانش‌آموزان را خواهیم دید

وی درباره میزان آموزش روزانه دبیرستانی‌ها از شنبه تا چهارشنبه گفت: این موضوع به طور کامل در اختیار مدیران دبیرستان‌هاست، به عنوان مثال برای سوم دبیرستان می‌توانند ۵ روز و روزانه ۷ ساعت فعالیت آموزشی درنظر گرفته یا به شیوه‌ دیگری ۳۵ ساعت آموزش را در ۵ روز برنامه‌ریزی کنند.

افشانی با بیان اینکه ساماندهی زمان آموزش زمینه‌ای برای ارتقای تحصیلی دانش‌آموزان خواهد بود، تصریح کرد: اگر با گذشت یک یا دو ماه از سال تحصیلی یک ارزیابی از اولیا و دانش‌آموزان داشته باشیم، ملاحظه خواهیم کرد که از این موضوع بسیار رضایت دارند.
انتهای پیام /