به گزارش افکارنیوز،

عبدالامیر عرفی با اشاره به اینکه ناتوانی دانش‌آموزان از پاسخگویی به سوالات مفهومی و کاربردی امتحانات نهایی را باید ازابعاد ارزشیابی و آموزشی بررسی کنیم،‌ اظهار کرد:‌ به لحاظ ابعاد آموزشی مدرسه و معلم  مطابق با بودجه بندی آموزش و پرورش موظفند کتاب را در طول سال تدریس کنند.

وی افزود: اشکال عمده‌ای که هم‌اکنون وجود دارد این است که تعداد قابل توجهی از مدارس این بودجه بندی را رعایت نمی‌کنند و فصول کتاب که باید در طول سال تحصیلی به طور کامل تدریس شود به دلایل مختلفی مورد توجه قرار نمی‌گیرد و برخی از فصول کتاب حذف می‌شود.

رئیس سابق مرکز سنجش وزارت آموزش و پرورش گفت:‌ اگر داده ما کمتر از ستانده باشد نارضایتی ایجاد می‌کند، یعنی داده‌هایی که مدرسه و معلم موظف است در طول سال تحصیلی ارائه کند به اندازه کافی و براساس بودجه بندی مصوب نیست و آموزش و پرورش نیز نظارت کافی ندارد.

عرفی ادامه داد:‌ طبق بودجه بندی آموزش و پرورش اعلام می‌شود که به عنوان مثال تا نیمه نخست سال تحصیلی این تعداد از فصول کتاب درسی باید تدریس شود اما معلمان به دلایل مختلف که برخی خواسته و برخی ناخواسته است، برخی فصول را تدریس نمی‌کنند.

 

وی با اشاره به اینکه کنکور باعث شده است تا برخی مدارس به جای کتاب درسی، جزوه‌های آموزشی را در دستور کار قرار دهند، گفت:‌ دانش‌آموز در طول سال با سوالاتی ارزشیابی می‌شود که استاندارد نیست و تصورش براین است که  بر اساس این نوع از سوالات در امتحانات نهایی نیز مشکلی نخواهد داشت اما سرجلسه امتحان مشاهده می‌کند سوالات با آنچه که معلم ارائه کرده متفاوت است.

عرفی افزود:‌ اگر ارزشیابی که انجام می‌دهیم با آموزش‌های ارائه شده در کلاس درس مغایرت داشته باشد نارضایتی ایجاد می‌کند و مدیریت‌ آموزش و پرورش در سطوح مختلف بر این موضوع نظارت ندارد که بودجه بندی مصوب آموزش و پرورش برای تدریس کتاب‌های درسی تا چه اندازه رعایت می‌شود.

این کارشناس آموزش و پرورش مطرح کرد:‌ هر سال هنگام طراحی سوالات امتحانات نهایی به طراحان سوال این ضعف در مدارس را گوشزد می‌کنیم تا در طراحی سوالات به آن توجه داشته باشند اما در برخی مواقع شرایط به گونه‌ای می‌شود که طراح سوال بیش از آن نمی‌تواند کوتاه بیاید و بودجه بندی مصوب آموزش و پرورش را در نظر نگیرد و همین باعث می‌شود دانش‌آموز در جلسه امتحانات نهایی در شرایطی قرار بگیرد که سوالات با آنچه آموخته تفاوت بسیاری دارد.