کبری خزعلی در ادامه نشست سی‌امین سالگرد شورای فرهنگی ـ اجتماعی زنان که با حضور برخی از اعضای این شورا برگزار شد،از فعالیت غیرقانونی برخی سونوگرافیست‌ها در تعدادی از بیمارستان‌ها خبر داد و گفت: متأسفانه هم‌اکنون فردی وجود دارد که در ازای دریافت 2 میلیون تومان با زدن سوزن به قلب جنین چهارماهه در رحم مادر باعث کشته شدن جنین می‌شود تا مجوز سقط جنین به مادر داده شود، اینها مواردی است که باید با جدیت پیگیری شود.

رئیس شورای فرهنگی ـ اجتماعی زنان افزود: اگر به یکی از بیمارستان‌ها در تهران مراجعه کنیم و درخواست سقط جنین داشته باشیم، به راحتی نسخه‌ای به مادر داده می‌شود که قرص‌های لازم برای سقط جنین را به مادر پیشنهاد می‌دهند و حتی گفته می‌شود که می‌توانید از ناصرخسرو آنها را تهیه کنید. این در شرایطی است که 90 درصد از زنانی که سقط می‌کنند، دچار ناراحتی‌های روحی و روانی زیادی می‌شوند.

فرشته روح‌افزا در ادامه این نشست با اشاره به اقدامات انجام شده در این شورا طی سی سال اخیر گفت: یکی از عمده‌ترین مشکلات که در شورای فرهنگی ـ اجتماعی زنان مورد بررسی قرار گرفت، موضوعات فرهنگی حوزه زنان است، موضوع ولنگاری فرهنگی که توسط مقام معظم رهبری مطرح شد، یکی از پایه‌ها به موضوع زن و خانواده بازمی‌گردد. ما با هر مشکلی مواجه باشیم، خانواده با آن درگیر است، افزایش سن ازدواج از جمله عواملی است که با گرایش به محدود کردن مسئولیت‌ها، توجه نکردن به سنت‌ها و آداب و رسوم در روستاها و محلات، ترویج نگاه متأثر از فرهنگ غربی، رسیدن به تحصیلات عالیه بر روی آن تأثیرگذار بوده است و باعث شده است ازدواج در سنین پایین کمرنگ‌تر شود.

وی افزود: فرهنگ ازدواج آسان موضوعی است که باید در نهادهای فرهنگی کارهای برجسته‌ای بر روی آن انجام شود، اما متأسفانه از سوی مجلس و سایر نهادها این اقدامات کمتر دیده شده است. بیمه زنان خانه‌دار از دیگر بحث‌های مهمی است که باید به آن پرداخته شود. مشکلات زنان بی‌سرپرست که در زمره گروه‌های آسیب‌پذیر قرار می گیرند نیز باید با جدیت پیگیری شود. یکی از موضوعاتی که شورای فرهنگی اجتماعی زنان بر روی آن بررسی‌های زیادی انجام داده است، معضلات فرهنگی ناشی از عدم رعایت حجاب در جامعه و آثار سوء آن بر نهاد خانواده است که بی‌برنامگی و انفصال میان دستگاه‌های دولتی در این زمینه به وضوح دیده می‌شود.

وی ادامه داد: تهاجم فرهنگی، شبکه‌های اجتماعی و فعالیت گسترده شبکه‌های ماهواره‌ای موضوعاتی است که بر روی مد و لباس و نحوه پوشش در کشور، تغییر سبک زندگی و تغییر هویت زن و مرد تأثیر زیادی داشته است، به گونه‌ای که تغییر سبک زندگی و یکی از عوامل طلاق در کشور به شمار می‌آید و فروپاشی نهاد خانواده را به دنبال دارد.

وی تصریح کرد: جامعه امروز بیش از پیش نیازمند آشنایی با الگوهای دینی است، همچنین رواج سیاست‌های تنظیم خانواده به نام بهداشت باروری، متأسفانه هم‌اکنون در حال پیگیری است که همان هدف کنترل جمعیت را دنبال می‌کنند.

معاون شورای فرهنگی ـ اجتماعی زنان با انتقاد از آمارهایی که در مورد سقط جنین از سوی دستگاه‌های مختلف مطرح می‌شود، گفت: اگر این آمارها صحیح است، پس می‌دانیم در چه مکان‌هایی سقط جنین غیرقانونی صورت می‌گیرد و سؤال اینجاست که چرا جلوی آنها گرفته نمی‌شود. متأسفانه ما شاهد بازی با آمار در بحث جمعیتی هستیم.