به گزارش فارس، سردار ابوالقاسم شریفی رئیس اداره ایثارگران سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در نشست خبری که امروز یکشنبه برگزار شد، در خصوص اقدامات صورت گرفته در حوزه ایثارگران سپاه، گفت: اولین اقدام ما شناسایی مفقودین و شهدای گمنام با روش DNA و فناوری روز دنیا بود.
وی افزود: ما از سال ۷۰-۶۹ درخواست عملیاتی و بومی شدن این کار را به دانشگاه امام حسین(ع) دادیم که پس از ۱۰ سال تلاش موفق به انجام این کار شدیم و توانستیم شهدا را شناسایی کنیم که نمونه بارز این کار شناسایی پیکر شهید علی هاشمی و شهید عبدالحسین برونسی بود.
شریفی ادامه داد: پایگاه این کار در اصفهان است و ما تاکنون نمونه خون ۲۵۰۰ نفر از والدین مفقودی و DNA هزار و ۴۰۰ شهید گمنام را بدست آ‌وردیم که در حال بررسی آنها هستیم.
رئیس اداره ایثارگران سپاه در بخش دیگری از نشست خبری به توافقنامه سپاه و بنیاد شهید در خصوص وضعیت جانبازان شیمیایی اشاره کرد و گفت: جدولی از زمان‌های استفاده عراق از صلاح شیمیایی تهیه شده و طی بررسی‌های صورت گرفته ۱۴هزار نفر مجروحیت شیمیایی‌شان احراز و پرونده‌شان تشکیل شده است.
وی افزود: ساماندهی به وضعیت رزمندگان بسیجی دوران دفاع مقدس از دیگر اقدامات اداره ایثارگران سپاه بود که در این خصوص طرح یادیاران برنامه ریزی و اجرا شده است.
شریفی در ادامه با اشاره به وضعیت معیشت بسیجیان دوران دفاع مقدس و جانبازان تأکید کرد: با پیگیری‌های صورت گرفته پرداخت معیشت به رزمندگانی که حداقل ۱۲ ماه جبهه دارند و جانبازان ۱۰ تا ۲۵ درصد به تصویب رسید.
وی ادامه داد: تاکنون ۸۶ هزار نفر از این رزمندگان تحت پوشش سپاه قرار گرفته‌اند و به جانبازان ماهیانه ۲۲۰ هزار تومان و به رزمندگان به صورت فصلی یک میلیون و ۵۰۰ هزار تا دو میلیون تومان پرداخت می‌شود و ما تلاش می‌کنیم در سال ۹۱ این کمک معیشت به مستمری تبدیل شود.
شریفی با اشاره به ماده ۱۹۰ و اصلاح آن، اظهار داشت: در ماده ۱۹۰ در خصوص حقوق آزادگان بسیجی و جانبازانی که در استخدام دستگاه‌های دیگر هستند به صراحت اعلام شده که پرداخت حقوق آنها به عهده بنیاد شهید و امور ایثارگران است و بنیاد هم شرایط خود را دارد که با تصحیح صورت گرفته این بخش از آزادگان به کمیسیون‌های پزشکی سپاه معرفی می‌شود و در صورت دارا بودن شرایط حقوق ایثارگری آنها در سازمان تأمین اجتماعی نیروهای مسلح پرداخت خواهد شد.
رئیس اداره ایثارگران سپاه تأکید کرد: درخواست اصلاح ماده ۱۹۰ داده شده و فرمانده کل قوا با این اصلاح موافقت فرمودند و به زودی اجرایی می‌شود.
وی در بخش دیگری از نشست خبری با اشاره به قانون کار خاطرنشان کرد: طی سال‌های ۸۸ و ۸۹،۷هزار و ۷۰۰ نفر از شهدای بزرگوار بسیجی و سپاهی که ۳۰ سال خدمت آنها به پایان رسیده، بازنشست شده‌اند و ۳۰ ماه پاداش و ذخیره مرخصی آنها از زمان شهادتشان تا پایان زمان تکمیل ۳۰ سال سنوات محاسبه شده است و حقوق خانواده‌هایشان در حال پرداخت است.
شریفی با اشاره به استخدام فرزندان شهدا در سازمانها ونهادها گفت: با تدبیر فرمانده کل سپاه و هماهنگی بین استانداری‌ها و فرماندهان ارشد سپاه‌های استانی، شورای عالی اشتغال با مسئولیت فرمانده ارشد استان و حضور نماینده استانداری و سازمان‌های استانی تشکیل می‌شود تا در خصوص استخدام فرزندان شهدای آن استان اقدام کنند.
وی با بیان اینکه بیش از ۲ هزار و ۹۰۰ فرزند شهید به استخدام سپاه درآمده‌اند، اظهار داشت: با دستور فرمانده کل سپاه همه مؤسسات سپاه که به نحوی امکان استخدام دارند، ملزم شدند که بالاترین استخدام را از فرزندان شهدا و جانبازان داشته باشند.
شریفی با اشاره به طرح " مهر ولایت " گفت: سیاست کلی سپاه این است که در قالب این طرح سالانه حداقل یک بار از تمام خانواده‌های شهدا در سراسر کشور دیدن به عمل آید.
رئیس اداره ایثارگران سپاه در خصوص برنامه‌های هفته دفاع مقدس تأکید کرد: مراسم تجلیل از چهره‌های ماندگار دفاع مقدس و اعطای نشان به بیش از ۷۰۰ خانواده شهید در سراسر کشور از جمله این برنامه‌هاست.
وی با بیان اینکه ۲۲۰ جانباز قطع نخاع گردنی و ۲۵۰۰ جانباز قطع نخاع کمری در کشور داریم، خاطرنشان کرد: ۵۷ نفر از جانبازان قطع نخاع گردنی انتخاب شده‌اند که در این هفته از سوی رئیس جمهور نشان ایثار به انها اعطا خواهد شد و از آنها تجلیل به عمل می‌آید. این مراسم، در روزهای ۵،۶ و ۷ مهر برگزار می‌شود.
در ادامه این نشست خبری، حسین اسرافیلی نایب رئیس هیئت مدیره انجمن جانبازان نخاعی کشور گفت: این انجمن یک انجمن مردمی، صنفی و غیر سیاسی است که از سه سال پیش توسط تعدادی از جانبازان نخاعی به ثبت رسیده است.
وی ادامه داد: طرح تقدیر از جانبازان طرح نخاع گردنی را چندی پیش به رئیس جمهور ارائه کردیم که با موافقت وی همراه شد و قرار است در هفته دفاع مقدس از این عزیزان تقدیر به عمل آید.
اسرافیلی در پایان تأکید کرد: این جانبازان با توجه به اینکه حتی توان استفاده از دستهای خود را ندارند اما با تلاش توانستهاند در عرصههای مختلف با موفقیت حضور پیدا کنند.