به گزارش فارس رضا صادق در مورد کالاهای همراه با مسافر در سفر معنوی حج گفت: در ماده ۱۷ مقررات صادرات و واردات صراحتا اعلام شده مسافری که از کشور خارج میشود اعم از اتباع ایرانی و یا خارجی علاوه بر وسایل شخصی خود میتواند بدون سقف از کالاهای ایرانی همراه خود ببرد به شرط اینکه جنبه تجاری پیدا نکند.
وی افزود: کارشناسان گمرک جنبه تجاری بودن کالا را تشخیص می‌دهند، البته استثنائاتی وجود دارد مثلاً زائر و مسافر نمی‌تواند فرش دستباف را با خود به عتبات عالیات و مکه مکرمه و مدینه منوره ببرد، البته به سایر کشورها غیر از عراق، سوریه و عربستان می‌تواند این کالاها را هم با خود ببرد.
معاون مدیرکل دفتر صادرات گمرک یادآور شد: خروج فرش دستباف ایرانی به همراه زائر به عربستان، عراق و سوریه طبق قانون دولت به منظور جلوگیری از مشکلات بعدی ممنوع شده است.
صادق افزود: در تبصره ۲ ماده ۳۲ آیین‌نامه مقررات صادرات و واردات اشاره می‌کند مسافران خروجی از ایران چه ایرانی و یا خارجی باشند،
علاوه بر وسایل شخصی می‌توانند کالای ایرانی به هر میزان و کالای غیر ایرانی در سقف مقرر در آیین‌نامه مسافران به ازای هر نفر تا ۸۰ دلار کالا با خود ببرد به شرط اینکه جنبه تجاری پیدا نکند.
وی افزود: طبق قانون خروج اشیای عتیقه و کتاب‌های قدیمی از کشور ممنوع است و همچنین خروج مصنوعات ساخت شده از طلا به اندازه متعارف و در حد مصرفی اشکال ندارد اما مسافر و زائر نمی‌تواند سکه طلا را با خود از کشور خارج کند.
وی افزود: خروج سکه و شمش طلا از کشور ممنوع است و سایر کالاهای ساخته شده از طلا در حد مصرفی و اینکه جنبه تجاری پیدا نکند اشکال ندارد.
وی تأکید کرد: خروج کلیه کالاهای ایرانی مانند خشکبار، پسته، مغز پسته و زعفران به شرطی که جنبه تجاری پیدا نکند اشکال ندارد، البته تشخیص جنبه تجاری و غیر تجاری بودن بر عهده مأمور گمرک است و همچنین ترکیب این کالاها یعنی در کنار هم بودن خشکبار، پسته و زعفران نیز بر عهده مأمور گمرک است، به عنوان مثال یک زائر یا مسافر نمی‌تواند از هر کدام از این کالاها بسته‌های ۵ کیلویی با خود ببرد و تصمیم‌گیری در مورد تنوع این کالاها و جنبه تجاری بودن بر عهده مأمور گمرک است.
وی تأکید کرد: همچنین خروج زعفران در حدی که جنبه تجاری پیدا نکند و به اندازه مصرف و جنبه سوغات می‌‌تواند انجام شود اما جنبه تجاری بودن براساس ماده ۳۲ آیین نامه مقررات صادرات و واردات ممنوع است.
صادق در مورد همراه داشتن فرش دستباف گفت: قبلا برخی از زائران فرش‌های دستباف ایرانی رابا خود به همراه می‌بردند و در کشورهای زیارتی بر دوش انداخته و قصد فروش داشتند که چهره نامطلوبی ایجاد شده بود، بعد از آن با پیشنهاد اتحادیه صادرکنندگان فرش و تصویب دولت خروج فرش دستباف همراه با مسافر به کشورهای زیارتی و عتبارت ممنوع شد.
معاون مدیرکل دفتر صادرات گمرک در مورد خروج پول همراه مسافر گفت: براساس آخرین بخشنامه هر زائر حج و مسافر می‌تواند در حد ۵۰ هزار تومان پول ایرانی و ۵ هزار دلار پول خارجی با خود از کشور خارج کند البته در مورد حج تصمیم‌گیری با بانک مرکزی و سازمان حج و زیارت است.
صادق در مورد خروج خاویار همراه مسافر گفت: هر زائر و مسافر می‌تواند تا ۱۲۵ گرم خاویار با خود همراه داشته باشد.
وی تأکید کرد: البته زائران حج برای سفر معنوی اعزام میشوند اما باید جنبههای قانونی ورود و خروج را نیز به دقت رعایت کرده و سعی در پرداخت حقوق قانونی دولت داشته باشند.