به گزارش افکارنیوز،دکتر صبا عرشي در گفتوگو با ايسنا، گفت: علفها معمولا در پايان تابستان و آغاز پاييز گرده افشاني ميکنند. وجود اين گردهها در هوا براي افرادي که زمينه ذاتي يا اتيوپي دارند، باعث بروز علائم آلرژيک به صورت آبريزش بيني، عطسه، گرفتگي بيني، خارش حلق و خارش گوش ميشود.

وی با بیان این که این آلرژی می‌تواند به قدری شدید شود که بر روی کیفیت زندگی فرد تاثیر بگذارد، گفت: آلرژی‌های فصلی معمولا در سنین نوجوانی به بعد مشاهده می‌شود و در میان کودکان از شیوع کمتری برخوردار است.

این متخصص کودکان گفت: با افزایش سن، آلرژی‌های فصلی نیز تشدید می‌شود البته اما این سیر در سنین کهنسالی روند نزولی می‌یابد. این عارضه در سنین فعالیت و بهره‌وری رخ می‌دهد و فرد را با کاهش بهره‌وری رو به رو می‌کند. در دانش آموزان و دانشجویان نیز موجب اختلال در یادگیری می‌شود.

وی با بیان اینکه آلرژی‌های بینی می‌تواند بروز اختلالات خواب را نیز سبب شود، اظهار کرد: شخصی که به علت گرفتگی بینی و نداشتن تنفس مطلوب در طول شب نخوابیده است، صبح که از خواب بر می‌خیزد کسل است و نمی‌تواند خوب کار کند. مجموعه این دلایل باعثمی‌شود که به آلرژی‌های فصلی و کنترل آنها بها دهیم.

این فوق تخصص ایمونولوژی و آلرژی کودکان افزود: مسئله مهم دیگر آن است که التهاب و ورمی که به دلیل آلرژی در داخل بینی ایجاد می‌شود، در داخل ریه نیز رخ می‌دهد. در اوایل بیماری، ممکن است فرد به آلرژی بینی توجهی نشان ندهد، اما در سال‌های بعد که این بیماری تداوم می‌یابد، به اصطلاح این التهاب به ریه می‌ریزد و به آسم آلرژی تبدیل می‌شود.

به گفته دکتر عرشی، رینیت آلرژی یا همان آلرژی فصلی بینی و آسم آلرژی با یکدیگر ارتباط مستقیم دارند و به همین دلیل تاکید سازمان بهداشت جهانی بر کنترل این بیماری است. اگر آلرژی فصلی به خوبی کنترل شود احتمال اینکه به آسم تبدیل شود، بسیار کاهش می‌یابد.

وی درباره وجه تمایز آلرژی فصلی با سرماخوردگی گفت: علائم ظاهری و بالینی این دو بیماری بسیار شبیه به یکدیگر است. به عنوان مثال بیمار مبتلا به آلرژی قرمزی چشم، درد گلو و خارش گلو دارد که در سرماخوردگی نیز این علایم وجود دارد. اما در آلرژی تب، درد، کوفتگی و خستگی عضلات مشاهده نمی‌شود. به همین دلیل است که در برخی موارد تشخیص اشتباه موجب تجویز بی‌رویه آنتی بیوتیک‌ها می‌شود.

این فوق تخصص آلرژی کودکان افزود: البته علت سرماخوردگی ویروس است. در ویروس‌ها مصرف آنتی بیوتیک‌ها جایی ندارد. برخی مواقع زمانی که بیمار نمی‌تواند سرماخوردگی را مهار کند، چهار یا پنج روز بعد ممکن است میکروب هم اضافه شود که در آن زمان پزشک آنتی بیوتیک تجویز می‌کند.

این متخصص کودکان در پاسخ به این پرسش که آیا ورود هوای سرد به ریه‌ها نیز می‌تواند موجب تشدید آلرژی شود، گفت: در افرادی که زمینه آلرژی دارند و تحریک پذیری راه‌های هوایی ریه بالاست، هوای سرد می‌تواند علائم را تشدید کند. اما هوای سرد به تنهایی موجب بروز آلرژی نمی‌شود.

دکتر عرشی درباره لزوم واکسیناسیون در کودکان مبتلا به آلرژی نیز توضیح داد: معمولا واکسن آنفلوآنزا برای همه افراد توصیه نمی‌شود. تزریق واکسن آنفلوآنزا برای افراد بالای ۶۰ سال، مبتلایان به آسم و آلرژی، بیماری‌های مزمن ریوی، سابقه سینوزیت‌های شدید و … توصیه می‌شود.

وی ادامه داد: البته تزریق واکسن آنفلوآنزا مانع ابتلا به سرماخوردگی نمی‌شود. این واکسن تنها از ابتلا به آنفولوآنزا جلوگیری می‌کند.

این فوق تخصص ایمونولوژی و آلرژی کودکان گفت: توصیه ما این است که پرسنل بیمارستانی و افرادی مانند مربیان بهداشت در مدارس که با دانش‌آموزان در ارتباط هستند نیز واکسن آنفلوآنزا را تزریق کنند.

وي در پايان تاكيد كرد كه آلرژيهاي بيني بايد جدي گرفته شوند و براي درمان آن بايد به مراکز تخصصي مراجعه كرد.