به گزارش افکارنیوز،

آزمون سراسری سال 95 در صبح و بعدازظهر پنجشنبه 24 و جمعه 25 تیر 95 در 369 شهرستان مختلف کشور و 467 حوزه امتحانی برگزار می‌شود.

توزیع کارت آزمون سراسری سال 95 از روز یکشنبه 20 تیر آغاز شد و امروز (چهارشنبه 23 تیر 95) آخرین فرصت دریافت کارت شرکت در آزمون است.

داوطلبان ساعت 24 امشب (چهارشنبه) فرصت دارند با مراجعه به سایت سازمان سنجش آموزش کشور به نشانی www.sanjesh.org نسبت به دریافت کارت خود اقدام کنند. هریک از داوطلبان گرو‌ه‌های آزمایشی، ریاضی، تجربی و انسانی می‌توانند در گروه زبان خارجی و هنر شرکت کنند و داوطلبانی که در دو یا سه گروه آزمایشی متقاضی شده‌اند علاوه بر پرینت کارت شرکت در آزمون اصلی نسبت به دریافت پرینت کارت شرکت در گروه آزمایشی دوم سوم خود نیز اقدام کنند.

معدل دانش‌آموزان در کنکور سال 95 تأثیر مثبت دارد یعنی اگر معدل فرد منجر به افزایش نمره کل او شود، اعمال خواهد شد.

** زمان برگزاری آزمون سراسری در گروه‌های آزمایشی مختلف

آزمون داوطلبان گروه‌های علوم ریاضی و علوم انسانی در صبح پنجشنبه 24 تیر و هنر در بعدازظهر پنجشنبه برگزار می‌شود، همچنین آزمون داوطلبان گروه‌‌های علوم تجربی صبح جمعه 25 تیر و زبان‌های خارجی در بعدازظهر جمعه برگزار می‌شود.

درب حوزه­­‌های امتحانی صبح­‌ها رأس‌ ساعت‌ 7:00 صبح و بعدازظهرها رأس ساعت 14:30 بسته خواهد شد و شروع فرآیند برگزاری آزمون صبح­‌ها راس‌ ساعت‌ 7:30 و بعداز ظهرها راس ساعت 15:00 است لذا از ورود داوطلبان پس از بسته شدن در حوزه­‌های امتحانی ممانعت به عمل خواهد آمد.

** این موارد را با خود به جلسه کنکور نبرید

هر داوطلب برای حضور در جلسه آزمون علاوه بر پرینت کارت شرکت در آزمون گروه آزمایشی مربوط‌، لازم است اصل کارت ملی یا اصل شناسنامه عکس­دار، چند مداد سیاه نرم پررنگ، مدادتراش، مداد پاکن و یک سنجاق و یا سوزن به همراه داشته‌ باشد.

داوطلبان باید از آوردن وسایل اضافی از جمله کیف دستی، ساک دستی، هرگونه دستگاه ارتباطی (از قبیل پیجر، تلفن همراه، تبلت، قلم نوری، ساعت هوشمند، دستبند هوشمند و ...)، جزوه، کتاب، ماشین حساب، هرگونه نُت و یادداشت و نظایر آن و همچنین وسایل شخصی به جلسه آزمون خودداری کنند. بدیهی است که به همراه داشتن هر کدام از این وسایل به عنوان تقلب و تخلف تلقی و با داوطلبان ذیربط براساس قانون رسیدگی به تخلفات و جرایم در آزمون‌های سراسری رفتار خواهد شد.

** 860 هزار نفر رقابت می‌کنند/ کاهش آمار داوطلبان

در آزمون امسال 860 هزار و 109 نفر ثبت نام کردند که 509 هزار و 19 نفر زن و 351 هزار و 90 نفر مرد هستند به‌عبارتی دیگر 59.18 درصد ثبت‌نام کنندگان زن و 40.82 درصد آنها مرد هستند. این آمار نسبت به آمار داوطلبان سال 94 تعداد 17 هزار و 961 نفر کاهش داشته است.

** داوطلبان باید به سوالات عمومی و سوالات اختصاصی پاسخ دهند

آزمون سراسری سال 95 برای داوطلبان گروه‌های علوم ریاضی،‌ علوم تجربی،‌ علوم انسانی، هنر و زبان‌های خارجی همانند آزمون سال گذشته در یک مرحله برگزار می‌شود و داوطلبان باید در یک جلسه به سؤالات عمومی و اختصاصی گروه آزمایشی خود پاسخ دهند.

 سؤالات آزمون عمومی و اختصاصی به‌صورت تستی و از کتب دوره دبیرستان و پیش‌دانشگاهی نظام جدید سالی‌واحدی که در دفترچه شماره یک به‌عنوان منابع طرح سؤال اعلام شد، طرح شده است. در طراحی سؤالات هر درس از فصولی که وزارت آموزش‌ و پرورش بر اساس بخشنامه‌ها آنها را حذف کرده، سؤال طراحی نشده است.

** پاسخگویی به 100 سؤال عمومی در 75 دقیقه

سؤالات آزمون عمومی در دفترچه شماره یک و جمعاً 100 سؤال است که شامل 25 سؤال فارسی، 25 سؤال عربی، 25 سؤال معارف و 25 سؤال انگلیسی است که داوطلبان باید در مدت 75 دقیقه به 100 سؤال مندرج در دفترچه پاسخ دهند. داوطلبانی که باید به سؤالات معارف غیر از اسلامی یا زبان غیر از انگلیسی پاسخ دهند باید به سؤالات اقلیت‌های مذهبی و زبان‌های خارجی غیرانگلیسی که ضمیمه دفترچه شماره یک است، پاسخ دهند.

** نحوه پاسخگویی به سؤالات اختصاصی

گروه علوم ریاضی 135 سؤال اختصاصی دارد که باید در قالب دفترچه شماره دو و در مدت 175 دقیقه به آن پاسخ داد. گروه علوم تجربی نیز 170 سؤال اختصاصی دارد که باید در مدت 175 دقیقه به آن پاسخ داد. داوطلبانی که دیپلم بهیاری دارند یا در شغل بهیاری شاغلند باید علاوه بر پاسخ به سؤالات اختصاصی گروه علوم تجربی به 50 سؤال تخصصی بهیاری در قالب دفترچه شماره سه به‌مدت 30 دقیقه پاسخ دهند.

 داوطلبان گروه آزمایشی علوم انسانی باید به 180 سؤال اختصاصی در مدت 165 دقیقه پاسخ دهند و افرادی که دارای مدرک پیش‌دانشگاهی علوم و معارف اسلامی هستند باید به 20 سؤال اصول عقاید و فقه در مدت 20 دقیقه نیز پاسخ دهند.

 داوطلبان گروه آزمایشی هنر باید به 160 سؤال اختصاصی در مدت 165 دقیقه و داوطلبان گروه آزمایشی زبان‌های خارجی که زبان خارجی آنها انگلیسی، فرانسه یا آلمانی است باید به 70 سؤال در مدت 105 دقیقه پاسخ دهند.