افکارنیوز:پليس آگاهي نيروي انتظامي در آستانه سفرهاي تابستاني به شهرونداني كه قصد مسافرت دارند، هشدارها و توصيههاي را ارائه داد.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی پلیس، پلیس آگاهی از شهروندان درخواست کرده است، در صورت مسافرت در تابستان، حتماً همسایه‌های امین را از این موضوع مطلع کنند تا از ورود افراد مجرم تحت پوشش فامیل و غیره خودداری شود. به بستگان مورد اعتماد موضوع مسافرت را منتقل کرده و از آنان بخواهیم در اوقات روز به منزل سرکشی کنند.

در این توصیه‌ها آمده است: درهای آپارتمان از استحکام لازم برخوردار نیستند لذا شهروندان به منظور کاهش سرقت از در‌های آکاردئونی استفاده کنند. طبقات اول و دوم منازل مسکونی باید مجهز به حفاظ نرده‌ای باشد.

پلیس آگاهی به شهروندان توصیه کرد: از نگهداری مبالغ زیاد وجه نقد و جواهرات در منزل خودداری و آنها را به صندوق امانات بسپارند، سارقان به دنبال سرقت اشیای ارزشمند و با حجم کم هستند.

در ادامه این اطلاعیه پلیس تأکید شده است: استفاده از سیستم‌های امنیتی و ایمنی در منازل می‌تواند گام مؤثری در کاهش مشکلات شود، ارزش دارایی‌های شهروندان بسیار بیشتر از مبلغ یک سیستم هشدار‌دهنده و امنیتی است.

پلیس آگاهی به شهروندان توصیه کرد مسیر لوله‌های گاز را با توری و حفاظ مسدود کنیم و برای نورگیر نیز حفاظ نصب شود، از قفل‌های مطمئن برای درهای ورودی استفاده شود و توپی قفل‌ها نیز با یک لوله آهنی جوش داده شود.

پلیس آگاهی تأکید کرده است: هنگام مسافرت باید درهای اتاق‌ها را قفل کنیم تا سارقان به راحتی وارد اتاق‌ها نشوند.
پلیس توصیه کرده است: به جای روشن گذاشتن لامپ به طور شبانه‌روزی از لامپ‌های تایمری استفاده شود یا از بستگان بخواهیم لامپ‌ها را در ساعات ابتدایی شب روشن کنند.

از میزان دارایی و اموال موجود در منزلتان نزد افراد غریبه صحبت نکنید. سعی کنید در صورت امکان افراد ناباب و سابقه دار که در حوالی منزل یا مغازه شما سکونت دارند از غیبت طولانی شما مطلع نشوند.

هنگام خروج از منزل به خودروهای متوقف شده و سرنشینان آنها توجه داشته باشید و در صورت مشکوک بودن، نوع خودرو و شماره آن را یادداشت و به کلانتری محل اعلام کنید.

به خاطر داشته باشید که روزهای تعطیل، اعیاد و جشن‌ها برای سارقان مناسب‌ترین روز ماجرای تبهکارانه است. در صورتی که اطراف منزل شما خالی از سکنه است یا در مجاورت منزل شما مشغول ساختمان سازی هستند، لازم است که از منزل خود مراقبت بیشتری به عمل آورید.

ممکن است سارقان و همکارانشان برای بازدید وضعیت منزل شما و طرح و نقشه سرقت با عناوینی مثل کارگر خدماتی، مأمور آب، برق، تلفن و غیره بخواهند به منزل شما وارد شوند و کسب اطلاع کنند، توصیه می‌شود تا شناسایی کامل، آنان را به منزل راه ندهند.

از قرار دادن نردبان، چهار پایه و نظیر آنها در کنار دیوار و داخل حیاط خودداری کنید. قبل از خروج از منزل نسبت به بسته بودن در ورودی، پشت بام و تمام درهای داخل ساختمان اطمینان کامل حاصل کنید.

پلیس آگاهی هشدار داد: به طور معمول سارقان به سراغ اموالی می‌روند که نکات ایمنی در مورد آنها رعایت نشده است پس با افزایش ضریب ایمنی حفاظتی منزل، مغازه و خودرو در حفظ آنها بکوشید. پول نقد بیش از حد نیاز در منزل نگهداری نکنید.

اگر افرادی به عنوان مأموران نیروی انتظامی یا دیگر سازمان‌های دولتی به در منزل شما مراجعه کردند قبل از ورودشان به داخل منزل از آنان کارت و مدرک شناسایی دریافت کنید.

پلیس آگاهی از شهروندان خواسته است: از قرار دادن کلید منزل در محل‌هایی مانند زیر جا کفشی و دیگر محل‌های قابل دسترسی خودداری کنند.