به گزارش افکارنیوز،

رئیس سازمان حج و زیارت گفت: کارشکنی‌های کشور عربستان در مورد حج و اعزام زائران ایرانی همچنان ادامه دارد و باید عربستان در رفتار خود تجدیدنظر کند.

سعید اوحدی در گفت‌و‌گو با خبرنگاران در اردبیل اظهار داشت: کارشکنی‌های کشور عربستان در مورد حج و اعزام زائران ایرانی همچنان ادامه دارد و باید هر چه زودتر کشور عربستان در مورد موضع خود در رابطه با اعزام زائران ایرانی و حج تجدیدنظر کند.

وی با اشاره به اینکه کشور عربستان نتوانست امنیت زائران ایرانی و کشور عربستان را فراهم کند٬ افزود: عربستان اراده‌ای برای تضمین امنیت زائران کشورهای اسلامی ندارد و نیاز است در این زمینه تجدید نظر کند.

رئیس سازمان حج و زیارت با اشاره به اینکه مذاکراتی با وزیر حج کشور عربستان انجام شد و در این مذاکرات مطالبات شهدای حادثه منا و مسائل حج به آن‌ها ابلاغ شد٬ گفت: متاسفانه تاکنون مسئولان کشور عربستان به وعده‌های خود درباره مطالبات شهدای منا و مسئله حج بیان نکردند.

اوحدی تصریح کرد: ایران قراردادی که در آن امنیت و عزت زائران ایرانی لحاظ نشود به هیچ وجه نمی‌پذیرد چرا که امنیت و عزت زائران ایرانی برای کشور ایران یک موضوع اساسی است که نیاز است در این زمینه دولت عربستان اهتمام ویژه‌ای داشته باشد.

وی اظهار کرد: نباید کرامت و عزت زائران توسط کشور عربستان زیر سوال برده شود و هر چه زودتر باید مجرمان حادثه سقوط جرثقیل و حادثه منا توسط کشور عربستان محکوم شود تا روابط حج و زیارت دو کشور از سر گرفته شود.

اوحدی معاون وزیر ارشاد و رئیس سازمان حج و زیارت که برای دیدار با خانواده های شهدای منا اردبیل در سالن اجتماعات حج و زیارت اردبیل حضور داشت همچنین اظهار داشت که مظلومیت شهدا منا از مظلومیت جنگ هم بالاتر است. عظمت شهداء آنقدر بزرگ است که امام راحل فرمودند خانواده های شهدا چشم و چراغ این ملتند.

اوحدی از مدیر حج و زیارت و مدیر کل بنیاد شهید استان خواست که در سالگرد شهدای منا به دیدار خانواده ها بروند و سجایای اخلاقی آنها را ثبت کنند و نسبت به بحث اشتغال فرزندان شهدا جلساتی در استان داشته باشند. وی با بیان اینکه مطالبات به حق خانواده های شهدای منا باید استیفا شود گفت: بیمه خانواده ها 100 درصد پوشش داده شد ومعافیت مالیاتی از ارث نیز برای خانواده شهدای منا درنظر گرفته شد.