به گزارش افکارنیوز،

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی با اشاره به حضور 2 میلیون نیروی کار خارجی در ایران از پوشش بیمه ای 15 هزار نفر از اتباع خارجی در کشور خبر داد.

به گزارش ایسنا، علی ربیعی در مراسم رونمایی از سامانه های اداره کل اتباع سازمان تامین اجتماعی تاکید کرد : هر ایرانی در هرکجای دنیا، یک شهروند ایرانی و صاحب حق است و باید از حقوق او حمایت کنیم.

 

وی افزود: امروز 300 میلیون نیروی کار مهاجر در دنیا داریم و این تعداد می تواند معرف پنجمین کشور پرجمعیت مجازی در دنیا محسوب شوند و جابجایی پولی این نیروها 600 میلیارد دلار است.

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی با بیان اینکه یکی از اقدامات برای برگشت سرمایه به کشور، بیمه است گفت: باید به سمت بالابردن سهم خود از این گردش مالی 600 میلیارد دلاری برویم.

 

وی با اشاره به سنت مهاجرت در دنیا گفت: در گذشته جریان مهاجرت از کشورهای جنوب به سمت شمال بود و امروز با پدیده مهاجرت از جنوب به جنوب روبرو هستیم. به عنوان مثال مهاجرت از ایران به کره، ژاپن، کشورهای حاشیه خلیج فارس و... صورت می گیرد. حتی دنیا در حال تجربه مهاجرت از شمال به جنوب است و عاملی شده تا نیروهای مهاجر در کشورها شکل بگیرند.

 

ربیعی با بیان اینکه نسبت جمعیت تحصیل کرده و زمینه‌های شغلی در هرکشور از عوامل مهاجرت است اظهار کرد: در وزارت رفاه مسئله مهاجرت را به دقت بررسی می کنیم. دیدگاههای اولیه نادرستی که به فرار مغزها تعبیر می شد وجود داشت. رویکرد ما در مهاجرت نیروی کار و حتی صادرات نیروی انسانی و اتصال اینها به سرزمین مادری شان است. مهمترین استراتژی این است که برای افرادی که به خارج می روند تسهیل در تردد سرمایه و ایمن سازی زندگی آینده درسرزمین مادری را رقم بزنیم.

 

وی به دوعامل اصلی قیمت نیروی کارو دانش و مهارت نیروی متخصص اشاره کرد و گفت: تفاوت کشورها سبب می شود برخی تمایل به پذیرش و برخی تمایل به اعزام نیروی کار داشته باشند، اما ایران هم پذیرنده نیروی کار و هم اعزام کننده است و اگر نیروی غیررسمی را در نظر بگیریم می توانیم بگوییم نزدیک به 2 میلیون شغل ایرانی توسط خارجی ها اداره می شود.

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی ضمن تاکید بر ضرورت ثبات نیروی کار و امنیت شغلی شاغلان خارجی عنوان کرد: تامین اجتماعی هم ایجاد زمینه روانی و امنیت برای ایرانیان و هم ثبات شغلی خارجیان در ایران را دنبال می کند.

ربیعی حمایت با ثبات از نیروی کار و پوشش بیمه ای و صدور شناسنامه کار و معافیت گمرکی برای دارندگان کارت های گواهی شغلی را از اقداماتی که در وزارت کار دنبال می شود دانست و گفت: ایجاد دفاتر کاریابی در کشورهایی که بالای 1500 نیروی کار ایرانی دارند را در دستور کار داریم. همچنین خودداری از حذف یارانه کارگران ایرانی حاشیه خلیج فارس را دنبال می کنیم.

 

وی از پوشش بیمه ای 15000 نیروی کار خارجی خبر داد و گفت: بیش از 300 هزار نیروی کار ایرانی در حاشیه خلیج فارس، 200 هزار نفر در امارات، 5000 نیروی کار در عمان داریم و  روبه رشد است و پیش بینی می کنیم 30 هزار نیروی کار ایرانی در عراق بویژه کردستان و بیش از 500 هزار ایرانی شاغل در اروپا، کانادا و شرق آسیا داشته باشیم.