به گزارش افکارنیوز،

رضا شهریار کامرانی در ارتباط با موضوع تجهیزات مورد نیاز برای جراحی‌های ارتوپدی و یا تعویض مفاصل، گفت: مشکل تحریم‌ها در این زمینه برطرف شده ولی چالش موجود در این زمینهT نبود نظم در بازار تجهیزات و وسایل پزشکی است. تجهیزات پزشکی بازار وسیعی دارد و طبیعی است که تبعاتی با وسعت زیاد به همراه داشته باشد.

فوق تخصص جراحی دست و اعصاب محیطی ادامه داد:‌ دولت تلاش دارد برای تنظیم قیمت‌ها اقداماتی انجام دهد که اصل این فلسفه صحیح است البته همین اعمال نظر دولت به تبع سبب ایجاد حواشی شده و مکانیزم قیمت‌گذاری، نظارت و گرفتن بازخورد را تحت تأثیر قرار داده است.

 عضوهیأت مدیره انجمن ارتوپدی ایران خاطر نشان کرد: به طور مثال شرکت X متعهد به آوردن پیچ‌هایی برای جراحی از جنس خاص می‌‌شود و تمام اقدامات اداری در این زمینه به درستی انجام می‌گیرد ولی در نهایت پیچی که به دست جراح می‌رسد، از جنس دیگری بوده و سبب بروز مشکلات برای بیمار می‌شود.

وی با اشاره به اینکه پیچ‌ها می‌توانند تقلبی نیز باشند، گفت:  مشکل در این زمینه عدم نظارت دقیق است البته من مسئول منتقل کننده مشکل هستم و مسئولیت اجرایی ندارم.

فوق تخصص جراحی دست و اعصاب محیطی با تأکید بر اینکه باید نظارت بر وسایلی که قرار است در بدن بیمار به کار رود باید بسیار با دقت باشد،‌ تأکید کرد: تا کنون هیچ یک از همکاران ما نبوده که اعلام کند فردی از وزارت بهداشت یا سازمان غذا و دارو هنگام استفاده بر این تجهیزات نظارت داشته است.

به گفته کامرانی این پیچ‌ها در بدن بیمار هرز بوده و عوارض زیادی می‌تواند برای بیمار به همراه داشته باشد.

وی در پاسخ به اینکه چند درصد از پیچ‌ها و ابزار مرتبط با جراحی ارتوپدی که مورد استفاده قرار می‌گیرد، تقلبی یا غیر استاندارد بوده، گفت: من مسئول پاسخگویی به این موضوع نیستم فقط می‌توانم بگویم که این پیچ‌ها در ابزارهای مورد نظر ما هرز می‌چرخد.

فوق تخصص جراحی دست و اعصاب محیطی ادامه داد: در برخی از مراکز درمانی استفاده از این ابزار غیراستاندارد بیشتر از سایر مراکز بوده و تا زمانی که نظارت وجود نداشته باشد متأسفانه این اقدامات ممکن است همچنان ادامه یابد.