به گزارش افکارنیوز،

بنابر بررسی سازمان بهداشت جهانی، چین به لحاظ آلودگی هوا، مرگبارترین کشور جهان است. این سازمان که یکی از آژانس‌های زیرمجموعه سازمان ملل است پیش از این نیز هشدار داده بود ذراتی که بوسیله خودروها، نیروگاه‌ها و منابع دیگر در هوا منتشر می‌شوند، هرساله جان 3 میلیون انسان را در جهان می‌گیرند.

نخستین بار است که این سازمان تعداد قربانیان آلودگی هوای هر کشور را به صورت مجزا اعلام کرده است. بنابر اعلام این نهاد بین‌المللی، در سال 2012 بیش از یک میلیون انسان در چین به دلیل آلودگی هوا جان باختند. در کنار چین کشورهای هند و روسیه قرار دارند که آلودگی هوا در آن‌ها بسیار جدی و خطرناک است. در سال مذکور آلودگی هوا جان دست‌کم 600 هزار نفر را در هند و 140 هزار نفر را در روسیه گرفت.

انگلیس بر اساس رده‌بندی این سازمان با 16 هزار و 355 قربانی در سال 2012 در جایگاه 25‌ام در میان 184 کشور مورد بررسی قرار دارد.  استرالیا در سال مذکور تنها 94 قربانی داشته است. این در حالی است که در همان سال 38 هزار و 43 نفر در آمریکا به دلیل آلودگی جان باختند. 

با وجود آن که خودروها و نیروگاه‌های زغال‌سوز عوامل اصلی آلودگی هوای شهرهای بزرگ هستند، تنها دلایل آن محسوب نمی‌شوند. عواملی که بدون دخالت انسان ایجاد می‌شوند مانند توفان گرد و غبار در مناطقی که نزدیک بیابان‌ها قرار دارند نیز یکی دیگر از دلایل آلودگی هوا هستند. به همین دلیل است که ایران با 26 هزار قربانی در سال در جایگاه 16‌ام مرگبارترین کشورهای جهان قرار دارد. 

به طور کلی 92 درصد جمعیت جهان هوایی تنفس می‌کنند که بر اساس استانداردهای سازمان بهداشت جهانی پاک نیست. 16 دانشمند از 8 مؤسسه جهانی برای انجام این تحلیل با سازمان بهداشت جهانی همکاری کردند. برای انجام این بررسی اطلاعات از 3 هزار مکان مختلف جهان جمع‌آوری شد.