به گزارش افکارنیوز،

سورنا ستاری با اشاره به پیش‌بینی اختصاص یک هزار میلیارد تومان به منظور بازارسازی شرکتهای دانش‌بنیان اظهار کرد: در همین راستا، دستگاه‌های اجرایی موظف شدند ظرف یک ماه سهم دستگاه خود را از هدف، برنامه و روش اجرای آن را به معاون علمی و فناوری رئیس جمهوری برای جمع‌بندی و ارائه به هیئت وزیران اعلام کنند.

وی به مشارکت فعالانه دستگاه‌های اجرایی برای شتاب‌دهی به اقتصاد دانش بنیان در مصوبه اخیر هیئت دولت اشاره کرد و گفت: در نخستین محور این مصوبه، مسأله بازارسازی برای محصولات دانش‌بنیان داخلی مورد توجه قرار گرفته است.

ستاری نبودن تقاضای مناسب برای محصولات شرکتهای دانش‌بنیان را یکی از مهمترین چالشهای این شرکتها برشمرد و افزود: از این رو برای تحریک تقاضا و بازارسازی برای محصولات دانش‌بنیان دولت از یک سو به طور مستقیم به عنوان خریدار عمده و متقاضی مهم محصولات دانش‌بنیان در مواردی همچون خریدهای جاری دستگاه‌های اجرایی، پروژه‌های ملی  و توسعه‌ای، برگزاری مناقصه‌ها و مزایده‌ها و نیز قراردادهای خارجی می‌تواند تقاضا را برای محصولات دانش‌بنیان را افزایش دهد.

معاون علمی و فناوری رئیس‌جمهور با اشاره به اهتمام همه‌جانبه دولت برای تحقق اقتصاد دانش‌بنیان اشاره و خاطرنشان کرد: معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری با همکاری تمامی بدنه دولت تلاش می‌کند تا به عنوان یک دستگاه فرابخشی و هماهنگ‌کننده این برنامه را اجرایی و محقق کند.

طراحی نظام مالی اقتصاد دانش‌بنیان در دولت

نایب رئیس هیئت امنای صندوق نوآوری و شکوفایی توجه به مسئله ساماندهی نظام مالی پشتیبان توسعه اقتصاد دانش‌بنیان را محور دوم این مصوبه دانست و متذکر شد: یکی از ارکان دانش‌بنیان شدن اقتصاد کشور شکل‌گیری و گسترش نهادهای مالی‌ای است که به‌صورت تخصصی از فعالیتهای نوآورانه حمایت می‌کنند و در ریسک تولید محصولات دانش‌بنیان مشارکت دارند.

وی افزود: در حال حاضر ساختار نظام مالی کشور مشوق و پشتیبان خوبی برای فعالیتهای معطوف به تولید محصولات دانش‌بنیان نیست و در همین راستا در هیئت دولت مصوب شد که معاونت علمی فناوری رئیس جمهور موظف است ظرف دو ماه با همکاری وزارت امور اقتصادی و دارایی، بانک مرکزی و سازمان برنامه و بودجه، نظام مالی توسعه اقتصاد دانش‌بنیان را با اهدافی نظیر ایجاد نهادهای سرمایه‌گذاری خطر‌پذیر، ابزارهای بیمه و پوشش ریسک فعالیتهای دانش‌بنیان و روشهای تأمین مالی (فاینانس) داخلی برای فعالیتهای فناورانه شرکتهای ایرانی جهت تصویب به هیئت وزیران ارائه کند.

ستاری تأکید کرد: از همه صاحب‌نظران اقتصاد دانش‌بنیان و فعالان نظام مالی درخواست می‌شود، در طراحی نظام مالی اقتصاد دانش‌بنیان معاونت علمی وفناوری رئیس جمهور و دولت خدمتگزار را یاری دهند.

مشارکت معاونت علمی و فناوری رئیس جمهور در اجرایی‌سازی پیوست فناوری مصوب ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی

معاون علمی و فناوری رئیس جمهور در پایان یادآور شد: همچنین در هیئت دولت مقرر شد تا در راستای ایجاد تعامل فعال حوزه اقتصاد دانش‌بنیان و بخشهای اصلی اقتصاد کشور و اجرایی‌سازی نظام‌ نامه پیوست فناوری در قراردادهای بین‌المللی و طرحهای مهم ملی مصوب ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی،  معاون علمی و فناوری رئیس جمهور به عنوان عضو مدعو در جلسات اصلی شورای اقتصاد و نماینده معاونت در کمیسیون شورا دعوت شوند.