به گزارش افکارنیوز،

سورنا ستاری در حاشیه دیدار با حجت‌الاسلام غلامرضا محمدزاده رئیس اداره اوقاف و امور خیریه استان تهران گفت: من همواره تاکید بر تغییر زیست‌بوم و محیطی که در آن زندگی می‌کنم دارم.

وی افزود: یکی از این بخش‌ها نوع تفکری است که راجع به حوزه وقف با توجه به زمینه‌های جدیدی که در این حوزه ایجاد شده، موجود است.

ستاری با بیان اینکه 3 حوزه اصلی به عنوان حوزه‌های جدیدی که می‌تواند وقف را احیاء کند اظهارداشت: بحث تحقیقات و پژوهش یکی از این موارد مهم است.

وی خاطرنشان کرد: واقفانی که علاقمند هستند در بحث تحقیقات و پژوهش وقف‌های جدیدی را انجام دهند معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری از این گونه ایده‌ها و امور حمایت می‌کند.

معاون علمی و فناوری ریاست جمهوری گفت: فرهنگ جدیدی که در جامعه به نام وقف ایجاد می‌شود بسیار مهم‌تر از مسائل مالی آن است به همین جهت ما می‌کوشیم تا جامعه‌ای دانش‌بنیان داشته باشیم.

وی افزود: بحث توسعه وقف علمی در بنیاد ملی نخبگان از حوزه‌های دیگر وقفی و از برنامه‌هایی است که ما به صورت جدی به مدت 2 سال آن را پیگیری کرده‌ایم و برنامه‌های خوبی را در حمایت از افراد و استعدادهای برتر آن داریم.

ستاری تصریح کرد: بنیاد ملی نخبگان به صورت گسترده در حال حمایت از این حوزه جدید وقفی است ولی مشارکت مردمی در این زمینه بسیار حائز اهمیت است.

رئیس بنیاد ملی نخبگان اظهارداشت: حوزه دیگر وقف‌های جدید هم مربوط به شرکت‌های دانش‌بنیان و فرهنگ کارآفرینی در کشور است که در مورد هر 3 حوزه مذاکرات خوبی با حجت‌الاسلام والمسلمین غلامرضا محمدزاده رئیس اداره اوقاف و امور خیریه استان تهران صورت گرفت.

وی با بیان اینکه از سازمان اوقاف و امور خیریه برای اهمیت بالایی که برای وقف علمی قائل شده‌اند تشکر می‌کنم و امیدوارم که پس از تشکیل کمیته کاری مشترک شروعی خوب برای گسترش وقف علمی و توسعه این فرهنگ در سراسر کشور داشته باشیم.

ستاری درباره آمار وقف علمی در استان تهران افزود: بیش از 60 مورد وقف علمی طبق لیست مقدماتی جمع‌آوری شده در استان تهران وجود دارد که این امر نشان دهنده وجود این فرهنگ غنی در جامعه ما است که متاسفانه توجه لازم به آن صورت نگرفته اما امیدواریم با اقدامات جدید این فرهنگ گسترش یابد.

وی خاطرنشان کرد: در حوزه‌های مختلف پروژه‌های متنوعی در معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری نظیر نانوتکنولوژی، داروهای جدید، بیوتکنولوژی، سلول‌های بنیادی و ... وجود دارد که می‌توان در این زمینه‌های علمی، وقف‌هایی را انجام داد. البته سازمان اوقاف پیش‌تر اقدامات مهمی را در این زمینه انجام داده که مهمترین آن پژوهشکده رویان بوده است.

وی با بیان اینکه آمادگی لازم را برای در اختیار قراردادن زیرساخت‌های لازم به سازمان اوقاف و امور خیریه داریم، تصریح کرد: بنیاد ملی نخبگان بهترین افراد علمی کشور را در اختیار دارد که می‌توان پروژه‌ها و برنامه‌های سازمان اوقاف و امور خیریه را انجام دهند ضمن اینکه ایده‌های آنها نیز به مرحله اجرا برسد.

ستاری گفت: تمامی اطلاعات 2 هزار و 700 شرکت دانش‌بنیان و هزاران نخبه علمی کشور در اختیار معاونت علمی - فناوری ریاست جمهوری است که سازمان اوقاف و امور خیریه می‌تواند از آن استفاده کند و کمک‌های موثری را از آنها بگیرد.

معاون علمی فناوری ریاست جمهوری در پایان با تاکید بر اینکه باید ایده‌های جدیدی در حوزه وقف ایجاد شود، تصریح کرد: نباید وقف را در چند حوزه خاص محدود کنیم البته بسیار خوشحالیم که ایده توسعه وقف‌های علمی جدید در حوزه‌های مختلف در سازمان اوقاف و امور خیریه وجود دارد.